09 Aralık 2011 Cuma 00:00
Elektrik milleti fena çarpıyor
Hükümetin vatandaşa kestiği haksız ve hukuksuz faturaların sonu gelmiyor. Tüketicinin elektrik faturasından dokuz ayrı kalemde alınan bedeller nedeniyle vatandaşın kullandığı elektrik faturasına yansıyan ek yük yüzde 81.3'e ulaşıyor ~|~

Kamuoyunda, kayıp ve kaçak bedeli uygulaması, tüketicinin bilgisi olmadan elektrik sayaçlarının değiştirilmesi ve sayaç bedelinin tek yanlı olarak belirlenip tüketiciden tahsil edilmesi tartışmaları devam ederken, elektrik kullanımından kaynaklı ortaya çıkan haksız ve hukuksuz uygulamaların sonu gelmiyor. Tüketiciler Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) kararları elektrik dağıtım şirketlerinin uygulamalarıyla neredeyse tükettikleri elektrik bedeli kadar faturalarına yansıtılan ek yükü ödemek zorunda kalıyorlar. TÖF Genel Başkanı Fuat Engin yaptığı açıklamada EPDK kararıyla, tüketicinin elektrik faturasından tam dokuz ayrı kalem de bedel alınması nedeniyle faturaya yansıyan yüzde 81.3 oranında ek yüke yönelik eleştirilerde bulundu. "Bu insafsız uygulamaya hemen son verilmesini" isteyen Engin, tüketicinin elektrik faturasına yansıtılan ek yükün oranı yüzde 81.3 olduğunu vurguladı. Engin, Türkiye genelinde var olan toplam 28 milyon elektrik abonesi tüketiciden KDV ile birlikte 9 ayrı kalemde bu bedellerin tahsil edilmesinin aynı zamanda yaratılan haksız kazancın boyutunu da gösterdiğine dikkat çekti.

23 TL'lik fatura 42 TL'ye çıkıyor
Bir tüketicinin elektrik faturasına yansıtılarak alınan kalemler incelendiğinde ortaya şu tablo çıkıyor: "Enerji tüketiminin 144 kilovat saat olduğu, enerji tüketim tutarının 23,12 TL olarak belirlendiği bir faturada, kaynak kullanım bedeli olarak 4,4 TL alınıyor. Sayaç okuma bedeli 0,15 TL, iletim sistemi kullanım bedeli 1,04 TL, dağıtım bedeli 4,72 TL, enerji fonu 0,24 TL, TRT payı 0,47 TL, Elektrik Tüketim Vergisi 1,18 TL, ek yük 12,38 TL olarak tahsil ediliyor. Böylece enerji tüketimi tutarının 23,12 TL olduğu bir faturada, ek yüklerle birlikte toplam tutar 35.50 TL'ye çıkıyor. Buna 6,40 TL KDV'nin eklenmesiyle fatura toplam tutarı 41,90 TL'ye ulaşıyor. Dolayısıyla 23,12 TL'lik bir enerji tüketimi sonrasında, vatandaş 18.78 TL ek yük ödemiş oluyor."

Vergiden de vergi alınıyor
TÖF Başkanı Engin, tüketicilerden değişik isimler altında haksız olarak alınan kalemlerin her birinden ayrıca KDV alınmasının da bir başka haksız ve hukuksuz uygulamayı ortaya koyduğuna işaret etti. Engin bu uygulamadaki kalemlerden birçoğunun enerji dağıtım şirketlerinin talebiyle, Enerji Bakanlığı'nın bilgisi dahilinde, Tüketiciler EPDK kararlarıyla tüketicilere yansıtıldığını belirterek, şu açıklamalarda bulundu: "28 Aralık 2010 tarih ve 2999 sayılı EPDK kararıyla belirlenen ve önceki yıllarda Perakende Enerji Satış bedeli içerisinde olduğu ifade edilen kayıp ve kaçak bedeli ile sayaç okuma bedelinin tüketicilerin faturasında elektrik kullanım bedelinden ayrı gösterilmesi uygulamasına, Ocak 2011 tarihinde başlanıldı. Yıllardır bu gizli uygulama ile tüketicilerin haberi olmadan faturalarına haksız kazançlar yansıtılmış olup, bu bedellerin faturada ayrı gösterilmesi uygulamasıyla, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun hükümlerine göre de hizmet verenin hile veya ağır kusuru ile gizlenmiş ayıplı hizmetini ortaya çıkardı. Bir başka deyimle takke düşmüş kel göründü."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100