26 Aralık 2005 Pazartesi 00:00
Emekli ikramiyeleri de eridi
Ekonomik krizler ve düşük zamlar  nedeniyle çalışanların yanısıra emeklilerin ikramiyeleri de eriyor. ~|~ Türkiye Kamu?Sen'e bağlı Türk Büro?Sen'in araştırmasında, yaşanan ekonomik krizler ve konut fiyatlarındaki artışlar nedeniyle, devlet memuru için ev sahibi olmanın bir hayal haline geldiği belirtildi. Sendikanın, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü verileri ile Ankara'daki emlak fiyatlarını karşılaştırarak yaptığı araştırma,  devlet memurlarının emekli ikramiyesinin, yıllar itibariyle konut fiyatları karşısındaki gerileyişini gözler önüne serdi. Üniversite mezunu ve 1. derecenin 4. kademesindeki (1/4) memurlar baz alınarak yapılan araştırmaya göre, 1982 yılında emekli olurken ortalama 1 milyon 100 bin lira ikramiye alan memur, Ankara'da 750 bin liraya konut sahibi olabiliyordu. Aynı derece ve kademedeki memur, bugün ise 27 milyar lira ikramiye ile 81 milyar lira fiyatındaki aynı evin ancak üçte birini alabiliyor.  (1982, 1985, 1991, 1996 ve 2000 yılı emekli ikramiyeleri ve ortalama konut fiyatları Ocak aylarının, 2005 yılının ise Aralık ayının fiyatlarıdır)

Kredi taksiti emekli maaşından fazla
Konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyen 1/4'ü bir memurun, ikramiyesini peşinat olarak yatırması da ev sahibi olması için yeterli olmuyor. Çünkü, yatırdığı peşinata rağmen emekli maaşından daha fazla kredi taksiti ödemesi gerekiyor. Emekli maaşı olarak 710 milyon lira alacak bu durumdaki bir memurun, 81 milyar liralık ev için yüzde 1.07 faizle konut kredisi kullanması ve emeklilik ikramiyesini peşinat olarak vermesi durumunda,kalan borcu için 120 ay vadede aylık 821 milyon 90 bin, 144 ay vadede aylık 757 milyon 920 bin, 240 ay vadede aylık 650 milyon 80 bin lira ödeme yapması gerekiyor.

Ev alabilecek düzeye getirilsin
Türk Büro?Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, memurların emekli ikramiyelerinin çok düşük olduğunu ve en azından bir ev alınabilecek düzeye getirilmesi gerektiğini ifade etti. Çalışırken geçim sıkıntısından kurtulamayan ve tasarruf imkanı bulamayan memurların, emekli olduktan sonra başlarını sokabilecek sıcak bir yuvanın hayaliyle ömürlerini geçirdiklerini anlatan Yokuş, şunları kaydetti: "Ama görüyoruz ki, emekli olduktan sonra daha büyük ekonomik sıkıntılarla karşılaşıyorlar. Devlet kendisine 25 yıl hizmet veren çalışanını, emekli maaşının yarısına varan kira ücretleriyle karşı karşıya bırakmamalı. Sosyal devlet, çalışanlarının olduğu kadar, emeklilerini de  kimseye muhtaç olmadan hayatlarının geri kalan kısmını huzur ve refah içerisinde geçirmeleri için gerekli düzenlemeleri yapmalı. Bunun için de emekli ikramiyeleri günün şartlarına göre yeniden düzenlenip hiç olmazsa bir ev alınabilecek düzeye getirilmeli. Hayatının sonbaharını yaşayan bu insanlar, daha rahat bir yaşam sürebilmeli."

Kendine ait evi olanların oranı % 39
Türkiye'de bireysel olarak kendine aitevi olanların oranının yüzde 39 olduğu bildirildi. GFK Türkiye'nin kent genelini temsilen seçtiği 6 ilin kent kesimlerinde 18 yaş üzeri kadın/erkek toplam 1026 kişiyle yaptığı anket sonucu "Türkiye kent kesiminde ev sahipliği ve satın alma eğilimi" üzerine yaptığı araştırma, Türk insanın ancak ileri yaşlarda ev sahibi olabildiğini ortaya koydu.  Bireysel olarak kendine ait evi olanların oranının, Türkiye genelinde sadece yüzde 39 olduğuna işaret edilen araştırmaya göre, eviolan kadınların oranı yüzde 29 iken, erkeklerin yüzde 47'sinin evi bulunuyor.
Araştırmaya göre, yaş grubu yükseldikçe ev sahibi olma oranı da yükseliyor. Gençlerde (25?34 yaş) ev sahipliği oranı yüzde 24 iken, orta yaş üzerinde (55+) bu oran yüzde 71'e çıkıyor.

Gelir, eğitim ve mesleki statü olarak Türkiye'nin en üst kesimini oluşturan AB ölçülerine yakın grupta ev sahipliği oranı yüzde 50'ye çıkarken, orta üstü, orta ve düşük gruplarda ev sahiplik oranı (yaklaşık yüzde 35) farklılaşmıyor.
 Türkiye kent kesiminde yaşayan her 5 kişiden biri (yüzde 19) önümüzdeki yıl içinde ev satın almayı düşünüyor. Ev satın alma eğiliminde olanlar daha çok 25?44 yaş grubunda bulunuyor. Erkeklerin ev satın alma eğilimi kadınlara göre çok daha yüksek. Erkeklerin yüzde 24'ü ev satın almayı planlarken, kadınlarda bu oran yüzde 13'e düşüyor. Ev satın almayı düşünenler sadece şu anda evi olmayanlar değil. Evi olmayıp ev almak isteyenlerin oranı yüzde 20 iken, evi olduğu halde tekrar ev almak isteyenler de yüzde 16'lık bir kesimi oluşturuyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.