18 Ocak 2006 Çarşamba 00:00
Emeklilere iyi haber
SON HABER İşçi emeklilerinin mağduriyetin giderilmesi için açılan davada Ankara 4'üncü İş Mahkemesi'nin emekliler lehine verdiği kararı Yargıtay da onadı. ~|~

İşçi emeklilerinin 1 Ocak 2000'den itibaren geçerli olması gereken maaş zamlarını maaş ödeme günü başlangıcı olan 19'uncu günden itibaren ödemesi nedeniyle oluşan mağduriyetin giderilmesi için açılan davada Ankara 4'üncü İş Mahkemesi'nin emekliler lehine verdiği kararı Yargıtay da onadı.

SSK emekli, dul ve yetimlerinin, aylıkları 1 Ocak 2000'de yürürlüğe giren uygulamayla 2003 yılı başına kadar her ay bir önceki ayın TÜFE artış oranı kadar artırılmıştı.
Ancak SSK TÜFE farklarını her ayın ilk günü yerine aylığın ödendiği gün itibariyle uygulamıştı. SSK'nın bu uygulamasından mağdur olan 3 milyon emekli, dul ve yetim SSK'dan alacaklı duruma düşmüştü. Bu mağduriyetin giderilmesi için açılan çeşitli davalarda dava sahibi emekliler haklarını almışlardı.

Ancak aradan geçen yaklaşık 6 yıllık süre içinde, Çalışma Bakanlığı bu farkların ödenmesi için yargı kararlarının beklendiğini iddia etmiş ve yargı kararına karşın bu farkların ödemesi bir türlü yapılmamıştı.
Son olarak iki ayrı davada karar veren Ankara 4'üncü İş Mahkemesi de emeklileri taleplerinde haklı bulmuştu. Ankara 4'üncü İş Mahkemesi, dava sonucunda davacıya 80 YTL'lik TÜFE farkı alacağının 22 Mayıs 2003 dava tarihinden itibaren değişen oranlarda yasal faiziyle birlikte SSK'dan tahsiline karar vermişti.

Mahkeme ayrıca SSK'nın 350 YTL'lik vekalet ücreti ile davacı tarafından yapılan 91.10 YTL'lik yargılama giderinin de SSK'dan tahsil edilmesine karar vermişti. Ancak SSK'nın itirazı üzerine davalar Yargıtay 21 Hukuk Dairesince yeniden incelendi. Yargıtay tarafından yapılan incelemeler sonucunda da emekliler haklı bulunarak yerel mahkemenin kararları onandı. Yargıtay kararında, "Dosyadaki yazılara, kararın bozmaya uygun olmasına, delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunmamasına göre davalı vekilinin yerinde görülmeyen bütün temyiz itirazlarının reddiyle usul ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına oybirliğiyle karar verildi" denildi.

HAKKINI ALAMADAN ÖLENLERİN SAYISI 400 BİN
Öte yandan, bu gelişmeler yaşanırken Aralık 2005 sonu itibariyle bu haklarını alamadan hayatlarını yitiren emekli sayısının 400 bin düzeyinde olduğu belirtiliyor.
Emekliler artık bu sorunun bir çözüme kavuşturulmasını beklerken, hak kaybının başlangıç tarihinden bugüne kadar geçen süre 5 yılı aştığı için zaman aşımı süresi de başlamış oldu. Ancak hak kayıplarının Mayıs 2002 tarihine kadar sürmüş olması nedeniyle emeklilerin hala dava açabilme hakları bulunuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.