21 Ekim 2006 Cumartesi 00:00
Emniyetten 'balyoz' açıklaması
Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü ve Güvenlik Daire Başkanı İsmail Çalışkan, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın rahatsızlandıktan sonra aracında kilitli kalmasıyla ilgili, "Emniyet teşkilatı açısından bir zafiyet olduğunu düşünmüyorum" dedi. ~|~


İsmail Çalışkan, haftalık basını bilgilendirme toplantısında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner'in Ramazan Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajı aktaran Çalışkan, Aydıner'in mesajında, "polisliğin özveri ve feragat isteyen bir meslek olduğunu vurgulayarak, bu bilinç içerisindeki emniyet teşkilatı mensuplarının, vatandaşların huzur ve güvenliği için bayramda da görevlerini en iyi şekilde yerine getireceğini kaydettiğini" bildirdi.

Ramazan Bayramı'nda alınacak asayiş ve trafik tedbirleri konusunda 81 il valiliğine gönderilen genelgeler hakkında da bilgi veren Çalışkan, bayram süresince motorlu ve yaya devriyelerin sayısının artırılacağını, umuma açık eğlence ve istirahat yerlerinde vatandaşların huzur ve güveni için denetimlerin sıklaştırılacağını belirtti.

Alınacak trafik tedbirleri konusunda da değerlendirme yapan Çalışkan, terminallere giriş çıkış yapan otobüslerin titizlikle kontrol edileceğini ve bayram süresince şehirler arası yollarda 30 kilometrede bir ekibin görev alacağını kaydetti. Çalışkan, tatilde radar denetiminin 24 saat esasına göre daha etkili yapılacağını vurguladı.

SINIRDA BAYRAMLAŞMA
Türkiye-Suriye sınırında sınır boyunda her iki tarafta da yaşayan akraba vatandaşlar bulunduğunu ifade eden Çalışkan, bu kişilerin 1999 yılına kadar tel örgülerin arkasında bayramlaştığını söyledi. Çalışkan, Suriye ile 2000 yılında imzalanan protokol ile iki ülkede yaşayan akrabaların hudut kapılarında yüz yüze görüşebileceğini kaydetti.
Açıklamasında, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner başkanlığındaki 10 kişilik heyetin Uluslararası Polis Şefleri Derneğinin 113. Geleneksel Konferansına katılmak üzere ABD'ye gittiğini de kaydeden Çalışkan, Aydıner'in temasları sırasında New York'ta öğrenim gören personeli de denetleyeceğini ve FBI direktörü ile görüşme yapacağını söyledi.
Çalışkan, Emniyet teşkilatının Türkiye geneli polis sorumluluk bölgesinde son bir haftada yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

BAŞBAKAN VE BAKANLARIN KORUNMASI
İsmail Çalışkan, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. Çalışkan, bir gazetecinin, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aracında rahatsızlandıktan sonra kilitli kalması ve araba camının balyozla kırıldıktan sonra Başbakanın çıkartılması konusunda görev yapan emniyet personelinin bir zaafı olup olmadığı" şeklindeki sorusuna, "Emniyet teşkilatı açısından bin zafiyet olduğunu düşünmüyorum" yanıtını verdi.
Emniyet teşkilatında, başbakan ve bakanların korunmasına yönelik yönetmelik bulunduğunu ifade eden Çalışkan, bu yönetmelik çerçevesinde başbakan ve bakanların korumasının yapıldığını ifade etti.

Koruma birimlerinde görev alacak kişilerin hepsinin bu yönetmelik çerçevesinde eğitimden geçirildiğini anlatan Çalışkan, şunları kaydetti: "Arkadaşlar aldıkları eğitim sonrasında oralarda çalışmaktadırlar. Bu olayla ilgili olarak gerekli açıklamalar ilgili makamlarca yapılmıştır. Bizim emniyet teşkilatı olarak yaptığımız, burada görev alan personeli, şoförler dahil olmak üzere en iyi şekilde eğitmektir. Başbakanlık Koruma Şube Müdürlüğü'nün inisiyatifinde koruma hizmeti gerçekleştirilmektedir. Emniyet teşkilatı açısından bir zafiyet olduğunu düşünmüyorum. Koruma Şube Müdürlüğü'nde alanında uzman bir arkadaş görev yapmaktadır."

EDİP BAŞER'İN AÇIKLAMASI
Çalışkan, bir başka gazetecinin, Türkiye'nin Terörle Mücadele Koordinatörü Emekli Orgeneral Edip Başer'in, "terör örgütü ile işbirliği yapan belediye başkanları görevden alınmalıdır" şeklinde bir açıklaması olduğunu söylemesi ve bu açıklamayı emniyet teşkilatı olarak nasıl değerlendirdiklerini sorması üzerine de "Emniyet teşkilatının yasalar çerçevesinde görev yaptığını ve kanunun suç saydığı hallerde teşkilatın gerekeni yapacağını" söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Çalışkan, "TBMM Adalet Komisyonu'nda kapkaç, hırsızlık, yaralama, dolandırıcılık gibi suçlarda tutukluluk süresinin uzatılması için yasa tasarısı bulunduğunun hatırlatılması ve emniyetin tasarı hakkındaki görüşlerinin sorulması" üzerine ise şu yanıtı verdi: "Tutukluluk süresinin daha da uzatılması, uzun süreli olmasını öngören tasarı yasalaştığı zaman etkilerini uygulamada göreceğiz. Benim değerlendirmem bu tasarı yasalaşırsa bu suçların azalmasında, önlenmesinde etkili olacağı ve kamuoyunun rahatlayacağıdır. İstatistiklere bakıldığında kapkaçtan yargılanan şahıslar yargılanma süreci içerisinde tekrar bu suçu işlemektedir. Tasarı yasalaşırsa, bu sürede cezaevinde olacakları için suçun işlenmeyeceğini ve azalacağını düşünüyorum." İsmail Çalışkan, geçen hafta İstanbul'da bir sivil polisin vatandaşı vurduğu iddiası ile ilgili "polisin yetki sınırlarını aşması ve orantısız güç kullanması" konusunda emniyet teşkilatının görüşünün sorulması üzerine ise "bunun kabul edilmesinin mümkün olmadığını" söyledi.

Geçen hafta Brüksel'de gerçekleştirilen bir toplantıya katıldığını anlatan Çalışkan, toplantıda sunulan raporda, Türkiye'de 2005 ve 2006 yıllarında işkence iddialarına rastlanılmadığının belirtildiğini, bazı toplumsal olaylar ile münferit durumlarda da olayları gerçekleştiren emniyet görevlileri hakkında gerekenin bir an önce yapıldığını ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.