28 Kasım 2005 Pazartesi 00:00
Emperyalist yakınmayı devam ettirecek
Uluslararası Milli Ekonomi Kongresi'ne katılan bilim adamları Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli tezinin emperyalist yakınmayı devam ettiren, paranın tekelleşmesinin önlenmesini garanti altına alan, yeni bir Milli Liderin ortaya çıkışını müjdeleyen ve sahibine yeni bir Nobel ödülü gerektirecek özellikte bir tez olduğuna dikkat çektiler. ~|~
Uluslar arası Milli Ekonomi Modeli Kongresine katılarak tebliğ sunan diğer bazı bilimadamlarının önemli görüşlerinden bazılarını denizde damla misali de olsa şu şekilde aktarmak mümkün:

Doç Dr. Ali Kemal Gürbüz (Balıkesir Üniversitesi)?
"'Her arzın kendisine eşit miktarda talep yaratacağı' şeklindeki geleneksel görüşe alternatif olarak 'her arzın kendisinden daha az bir talebe' sebep olacağını ileri sürmesi ve denklemle kanıtlaması iktisat teorisinde tamamen yeni bir olgudur. Fakat bundan daha hayranlık verici olanı, büyüyen bir ekonomideki arz fazlasını eritmek amacıyla yeni talep yaratmak açısından emisyonu genişletmek gerektiğini ileri sürerek bu tespitini para politikasıyla ilişkilendirmesidir. Milli bir devletin emisyon yaratma kabiliyetinde olan ve dolayısıyla, senyoraj geliri elde etmeye hakkı bulunan bir devlet olarak tanımlanması, belki çoğu kimsenin bildiği, ama bugüne kadar kimsenin Sn. Haydar Baş kadar güzel bir şekilde ifade etmediği bir gerçektir.

Yine AB nin niçin dağılmaya mahkum olduğunu buna benzer hususlarla ilişkilendirmesi oldukça dahiyanedir. Sn. Baş demektedir ki, 'devletler ihracata karşılık kendi yerli paralarını talep etmez, ihracat ile turizm gibi faaliyetlerle elde ettiği dövizi emisyonunun yerine iç piyasada dolaştırırsa, ihraç ettiği ürünleri bedelsiz vermiş olacaktır'. Bu eşsiz ifade tarzı, parasal örtülerin ardındaki reel olayları görebilme hususunda Prof. Baş'ın büyük bir yetenek ve zekaya sahip olduğunu göstermektedir. Hatırlanacak olursa, bazı İngilizler Atatürk ve Kurtuluş Savaşı hakkında demiştir ki, 'tarihte dahiler nadiren çıkar; şu talihsizliğimize bakın ki, günümüzde bu Türk milletine nasip oldu.' Anlaşılan odur ki, emperyalistlerin buna benzer yakınmaları bitmeyecek gibi görünmektedir."
Paranın tekelleşmesini önlemeyi garanti etmekte.

Prof. Dr. Muhammed Al Faruque (İllionis Üniversitesi?ABD)? "Müslüman Türk kimliğine uygun olarak geliştirilen Milli Ekonomik Model'de  Prof. Dr. Haydar Baş, makro ve mikro ekonomik analizler ortaya koymakta, ekonominin sosyal fayda yönünü kuvvetli bir şekilde savunmaktadır. Kapitalist modelin aksine Prof. Dr. Baş, kaynakların sınırlı olmadığını, kaynakların herkesin yararına ve optimal kullanımını mümkün kılan bir ekonomik model oluşturmanın mümkün olduğunu ortaya koymaktadır. Bu model, toplumdaki bütün bireyleri, hiç kimseye bağımlı olmaksızın yaşamlarının sürdürebilecekleri, asgari bir gelir düzeyine ulaştırmanın yollarını ve kaynaklarını ortaya koymaktadır.

Model, bunun yanında, devleti ve parayı hedeflenen ekonomik çözümlerin elde edilmesinde önemli bir güç olarak kullanmayı amaçlamakta, para ve kaynakların dar bir kesimin elinde tekelleşmesini önlemeyi de garanti etmektedir.Yeni model, paranın maliyetsiz olmasını ve herkes tarafindan elde edilebilir olmasını da güvence altına almaktadır. Modern ekonomide bireylerin karşılıklı bağımlılık için de mi oldukları, hiç kimseye bağımlı olmadan yaşayıp yaşayamayacakları, akademisyenlerin karara varmalarını gerektiren bir tartışma konusudur."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.