01 Mayıs 2004 Cumartesi 00:00
En büyük sorun işsizlik canavarı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sönmez, bütün kamuoyu araştırmalarında Türkiye'nin en önemli sorunları sıralamasında işsizliğin ilk sırada geldiğini vurguladı. Sönmez, işsizlik canavarını ezmenin tek yolunun "girişimciliği ve girişimciyi" desteklemek olduğunu dile getirdi

Bursa Sanayi ve Ticaret Odası'nın (BTSO) düzenlediği Ulusal Girişimcilik Kongresi başladı. Bugün sona erecek Kongre'de dün açılış konuşmasını yapan BTSO Başkanı Celal Sönmez, Türkiye'nin işsizlik canavarı ile yüz yüze kaldığına işaret etti.
Türkiye'nin müzmin yarası
Bütün kamuoyu araştırmalarında Türkiye'nin en önemli sorunları sıralamasında "işsizlik"in ilk sırada yer aldığına dikkati çeken Sönmez, "Ekonomik ve siyasi alanda istikrara yönelişe rağmen işsizlik ülkemizin, her geçen gün biraz daha kronikleşen ve çözümü giderek daha da zorlaşan müzmin yarası olmaya devam etmektedi~|~r" dedi.
Eğitimli gençler de işsiz
Türkiye'deki işsizler ordusunun üçte birini eğitimli işsizlerin oluşturduğunu dile getiren BTSO Başkanı Sönmez, sorunun sağlıklı ve kalıcı tek bir çözümü olduğunu, bunun da "girişimi desteklemek"ten geçtiğini belirtti.

Sönmez, şunları söyledi: "Bizlerin; ekonominin atıl vagonlarını harekete geçirecek lokomotiflere ihtiyacımız var. Eminim ki, bu lokomotifi son hızla yola çıkaracak yaratıcılık, cesaret ve azim sahibi çok sayıda girişimci adayımız mevcut. Yeter ki, onlara uygun şartlar sağlansın...Gerekli destek verilsin. Ekonomimizin geleceği; yatırımı düşünen, planlayan, bunu gerçekleştirme azmini taşıyan ve yeni iş alanlarını açacak girişimcilerde. Eğer, kalkınmanın gerçek anlamda dinamosu olan bu girişimcileri teşvik edemezsek, işimiz maalesef çok çok zor olacak."
Girişimciler madalyayı hak ediyor
TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da, konuşmasında girişimcilerin madalyayı hak ettiklerini söyleyerek, "Bir dönemde yurdumuzda 'müteşebbisler giremez' uyarılı devlet dairelerinin bulunduğu, 90'lı yıllarda peşin vergi ile girişimciliğin nasıl doğmadan öldürüldüğü acı acı hatırlanacaktır" dedi. Hısarcıklıoğlu, konuşmasında yabancı bir yazarın 1912 yılında Osmanlı İmparatorluğu'ndaki girişimciliğin durumunu yalın bir şekilde ortaya koyan şu tasvirini hatırlattı: "Yalnız memurluk etmek, askerlik yapmak, kazançlı işlere rağbet göstermemek Türkleri eksiltmiş ve fakirleştirmiştir. Türklerin arazi sahibi olan birkaç yüz bininden gayrısı, memurluk ve askerlikle geçinir. Bunlar da açlıktan ölmeyecek kadar bir maaş ile yetinir. Türkler şayan?ı hayret derecede kanaatkardır. İsraftan pek çekinirler. Yılda bir kere, o da bayram günü giysi yaptırırlar ve o giysiyi yıl boyunca giyerler. Bu kadar az ihtiyacı olan bir halkta, teşebbüs fikri ve gayret ateşi olmayacağından, tabiatıyla Türk'ün iktisadı vaziyeti de vasattır, ticaretleri ise adeta yok gibidir." Hısarcıklıoğlu, girişimciliğin gelişmesi için eşit şartlarda rekabet ortamının oluşması gerektiğini, bunun yolunun da kamuda kural hakimiyetinin tesisinden geçtiğini dile getirdi. Hısarcıklıoğlu, bugün müteşebbislerimizin yaşadığı temel sorunların yüksek vergi, sosyal güvenlik primleri ve enerji giderleri olduğunu hatırlattı. Ülkelerin rekabet gücünü şirketlerin gücünün belirlediğini vurgulayan Hısarcıklıoğlu, "Bu rekabet gücü de ancak yatırım ortamının bir an önce tesis edilmesi ile mümkün olacaktır" dedi.

Kimler katılıyor?

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın AISEC ile birlikte düzenlediği Ulusal Girişimcilik Kongresi'ne Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun yanı sıra aralarında Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, BİSSE Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Kefeli, Abdullah Kığılı olmak üzere çok sayıda iş adamı, akademiyse, uzman ve genç girişimci katılıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.