06 Ağustos 2011 Cumartesi 00:00
En çok bilgi teknolojileri pazarı büyüyecek
Danışmanlık şirketi Deloitte'in hazırladığı 'Elektronik Haberleşme ve Eğilimler 2011' raporuna göre, Türkiye'de bu yıl en çok büyümeyi yüzde 15 ile bilgi teknolojileri pazarı yakalayacak. Dünya genelinde ise önümüzdeki 5 yıl içinde mobil trafik 66 kat artacak ~|~ YENİ MESAJ - İSTANBUL
Türkiye'de profesyonel hizmetler alanlarında 25. yılını dolduran Deloitte, 'Elektronik Haberleşme ve Eğilimler 2011' raporunu yayınladı. Rapora göre, bu yıl en yüksek büyümenin yaklaşık yüzde 15 ile Bilgi Teknolojileri donanım pazarında olması bekleniyor. Raporda, "Gelişmiş ülkelerdeki eğilimin tersine katma değerin önemli ölçüde ülkemizde üretildiği hizmetler ve yazılım pazarı, hala donanımdan daha az paya sahiptir ve bu açık oransal olarak artmaya devam etmektedir. Türkiye elektronik haberleşme pazarının toplam büyüklüğü ABD Doları cinsinden bir önceki yıla göre yüzde 3.2 artışla 27 milyar 320 milyon olarak gerçekleşmiştir ve 2011 yılında yüzde 7.2 büyüyerek 29 milyar 296 milyon dolar olması beklenmektedir" ifadelerine yer veriliyor.

Rapora göre Türkiye'de Aralık 2010 itibariyle mobil abone sayısı 61.8 milyon, abone yaygınlığı yüzde 85 seviyesinde seyrediyor. Raporda, "Mobil yaygınlıkta AB ortalamasının yüzde 126, en yüksek değerin yüzde 156 ile Finlandiya ve Türkiye'ye en yakın değerin yüzde 94 ile Fransa olduğu düşünüldüğünde; özellikle belli yaş grubunun altı ve üstünde daha gelişme fırsatı olduğu açıkça görülmektedir. 2010 yılsonu itibariye mobil işletmeciler arasında taşınan toplam 25 milyon numara, abonelerin mevcut işletmecilerine sadakatlerinin sorgulanmasını gerektirecek büyüklüktedir" deniliyor. 

Vergiler düşürülmeli
Raporda mobil iletişim konusunda Türkiye'de önümüzdeki dönem yapılması gerekenler şöyle sıralanıyor:  Dünyanın pek çok ülkesinde cep telefonlarından alınan vergiler sigaradan alınandan daha yüksektir. Ülkemiz dünyanın en yüksek vergi oranlarının olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Mobil iletişimde vergi oranları yüzde 60'lar seviyesinde olup gelişmiş pazarlarda ve Avrupa'da oranlar yüzde 5 - 20 aralığındadır. Ülkemizde de hızla bu oranlara inilmelidir.

Dünyada fiyatlar hızla düşüyor
Rapora göre dünya üzerinde mobil yaygınlık yüzde 75'ler seviyesine ulaşarak belli bir yaşın altı ve üstü hariç tutulduğunda hemen hemen yeryüzünde yaşayan her insan mobil haberleşme sistemlerinden birinin kullanıcısı durumunda. İnternette ise dünya çapında yaygınlık yüzde 30'lara ulaştı ve yeryüzündeki her 3 kişiden biri internet kullanıcısı. Rapora göre, 5 yıl içinde yeryüzünde mobil trafik 66 kat artacak, 2015'de mobil trafiğin yüzde 75'i veri, yüzde 25'i ses kaynaklı olacak. Sabit tarafta ise ses trafiği giderek azalırken veri trafiği her yıl yüzde 50 oranında artacak. 2010 yılı sonunda yayınlanan verilere göre; dünya üzerinde internet bağlantısına sahip hane sayısı 500 milyona ulaştı. İnternet kullanıcı sayısı ise son beş yılda iki kat artarak 2 milyara (1.2 milyarı gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere) çıktı. Dünyadaki internet kullanım oranları ise şöyle: gelişmiş ülkelerde yüzde 71, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 21, Afrika ülkelerinde yüzde 9.6, dünya ortalaması yüzde 30. Rapora göre yeryüzündeki insanların yüzde 90'ından fazlası mobil şebekelerin kapsama alanına girmiş durumda. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100