24 Nisan 2014 Perşembe 00:06
En çok Ehl-i Beyt isimlerini seviyoruz
Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişi Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (SAV) ismini veya O'nunla doğrudan ilgili bir ismi taşıyor. Diğer peygamberle ilgili isimler de bir hayli yekun oluşturuyor. Peygamberimizin ismi Muhammed'i yaşayan nüfus içinde ad olarak taşıyanların sayısı yaklaşık 300 bin. 'Yaşayan nüfus içinde Türkiye’deki insanların ne kadarı peygamberimizin ismini veya lakabını taşıyor?' sorusuna cevap arayan ilahiyatçı ve sosyolog Erol Erdoğan, "Doğan çocuğumuza isim aramak, onlarca isimden birini seçmek, bir ömür boyu o isimle çocuğumuza seslenmek. Bütün bunları gözümüzün önünden geçirdiğimizde, isim vermeyi, insanın doğumundan sonra yeniden tanımlanması olarak düşünebiliriz. İsim verdiğimiz çocuğa adeta “Sen şusun, şöyle olmalısın” diyoruz. İsim vermek dinamik ve heyecanlı bir iş. Bu sürecin içinde din, kültür, duygu, gelenek gibi onlarca etken var. İsim vermek, her kültürde, dinde, medeniyette önemli bir ritüel. İslam’da ailenin dini sorumluluklarından biri. İsim vermenin duygu, sevgi, aşk boyutu da güçlü. Çünkü sevdiğimize isim seçiyoruz. Sevdiğimize sevdiğimizden bir işaret koyuyoruz" dedi. Erdoğan, Peygamberimizin isimlerinin ve lakaplarının listesini hazırladığını belirterek, "Muhammed, Mustafa, Ahmet, Mehmet, Mahmut, Emin, Ekrem, Resül, Nebi ve diğerleri. Bunların yanı sıra peygamberimizle doğrudan ilişkili isimleri de listeye ekledim. Çocukları, hanımları, damat ve kayınpederleri, teyze ve halaları gibi. Çünkü bu isimlerin çocuklara verilmesinde peygamberimize duyulan sevgi var. Onlar, peygamberimizin en yakınları; ailesi, akrabası, ehli beyti. Peygamber sevgisi, isimleri hece hece, harf harf çoğaltmış. Bazı isimler birden fazla versiyona sahip. En fazla versiyona sahip isimlerin başında ‘Fatma’ geliyor. ‘Mehmet’ ismi de öyle. En bilinen yazım şekli: Mehmet. Sayıları az olmakla birlikte Memet, Mehmed, Memed şeklinde yazılanları da var. ‘Ayşe’ ismini Aişe şeklinde tercih edenler de az değil. Az sayıda da ‘Ayşa’ var.

300 bin insan, O’nun adını taşıyor

Araştırmaya göre, Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişi peygamberimizin kendi ismini veya onunla ilgili bir ismi taşıyor. Peygamberimizin asıl ismi Muhammed. Bu ismi, (Muhammed/Muhammet) yaşayan nüfus içinde ad olarak taşıyanların sayısı yaklaşık 300 bin. Yaşayan nüfus içinde, peygamberimizle ilgili isimler sıralamasında 1 milyonu aşan 5 isim var. Peygamberimizle ilgili en çok verilen isim Fatma. Fatma ismi Fatma, Fatıma, Fadime, Fadik, Fadma, Fadiş, Fatima, Fatime, Fadim, Fadimana, Fatma Zehra, Fatoş, Fatmanur, Fatmagül, Fatımatüzzehra şeklinde farklı versiyonlarıyla yaklaşık 1 milyon 650 bin kişiye ad olmuş.

Peygamberimizle ilgili en çok verilen ikinci isim Mehmet

Peygamberimizle ilgili en çok verilen ikinci isim Mehmet. Mehmet ismi Mehmet, Memet, Mehmed, Memed şeklinde farklı versiyonlarıyla 1 milyon 494 bin 279 kişinin adı. ‘Muhammed’ ismini vermeyi hürmeten doğru bulmayanlar ‘Mehmet’ ismini tercih ediyorlar. Muhammet ve Mehmet aynı anlama geliyor, Arapça yazılışları da aynı. Peygamberimizle ilgili en çok verilen üçüncü isim Hasan ve Hüseyin. 1 milyon 324 bin 987 kişi peygamberimizin torunlarının adları olan Hasan ve Hüseyin ismine sahip. Dördüncü sıradaki isim Mustafa, beşinci sıradaki isim ise Ayşe. 1 milyon 168 bin 502 kişi Mustafa; 1 milyon 35 bin 479 kişi Ayşe ismini taşıyor. ‘Fatma’ isimlilerin sayısı Türkiye’nin 71 il nüfusundan, Mehmetlerin sayısı 69 il nüfusundan, Hasan ve Hüseyinlerin toplamı ise 67 ilin nüfusundan daha çok.

Dost ve akrabalarının isimleri de yaygın

Sayısı beş yüz bini aşıp milyona yaklaşan isimler de şunlar: Hatice (peygamberimizin ilk eşi) 809 bin, Ali (damadı ve halifesi) 827 bin, Zeynep (kızı, torunu) 615 bin, İbrahim (oğlu) 549 bin, Emine (Amine isminin Türkçe kullanımı) 881 bin. Bazı isimler ve sayıları şöyle: "Amine (annesi) 15 bin, Abdullah (babası) 284 bin, Ömer 398 bin, Osman 352 bin, Ebubekir/Bekir 147 bin. Halime (sütannesi) 118 bin. Medine (hicret ettiği ve yaşadığı şehir) 110 bin. Hamza (amcası) 90 bin, Kasım (oğlu) 34 bin, Şeyma (sütkardeşi) 68 bin, Erva (halası) 10 bin, Berra (halası) 17 bin, Sevde (eşi) 8 bin, Safiye (eşi) 74 bin, Beyza (halası) 80 bin, Betül (Hz. Fatmanın lakabı) 116 bin". En az verilen isimler de şöyle: "Fahita (teyzesi) 3, Ümeyme (halası) 23, Hilye (şemailinin sanatı) 59, Seleme 91, Mücteba (Hz. Hasan’ın lakabı) 266, Meymune (eşi) 389. Zeyt (evlatlığı) 610, Mekke (doğduğu şehir) 911, İsra 1387".

Diğer peygamberlerin isimleri

Çocuklara ad olarak seçilen isimlerde Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (SAV) yanı sıra tüm peygamberle ilgili isimler de bir hayli yekun oluşturuyor. Yaşayan nüfus içinde, Adem 145 bin, Havva 52 bin, Yusuf 328 bin, Musa 68 bin, Meryem 60 bin, İsmail 463 bin, Yakup 77 bin, Yunus 100 bin, Süleyman 132 bin, Salih 162 bin kişinin ismi gözüküyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.