21 Haziran 2008 Cumartesi 00:00
Enerji ithalatı faturası 40 milyar doları aşacak
Türkiye'nin enerji ve ekonomi politikalarında son derece kritik bir durum yaşandığı, bu yıl enerji ithalatı faturasının 40 milyar doları aşmasının beklendiği belirtildi ~|~
Türkiye enerji tüketiminde yüzde 73'lere varan yüksek bir dışa bağımlılık yaşadığı kaydedilen raporda, "Petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki artışın sürmesi durumunda, toplam enerji tüketiminde petrole yüzde 33, doğal gaza yüzde 29 bağımlı olan Türkiye ekonomisinin ne hale geleceğinin ayrıca hesaba katılması gerekli" değerlendirmesi yapıldı.
TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO), Türkiye'nin enerji ve ekonomi politikalarında son derece kritik bir durum yaşadığına işaret ederek, 2006 yılında 28.7 ve 2007'de ise 33.9 milyar dolara çıkan enerji ithalatı faturasının 2008'de 40 milyar doları aşmasının beklendiğini bildirdi.

Enerjide yüzde 73 dışa bağımlıyız
MMO'nun, "Türkiye'nin Doğal Gaz Temin ve Tüketim Politikalarının Değerlendirilmesi" raporunda, Türkiye enerji tüketiminde yüzde 73'lere varan yüksek bir dışa bağımlılık yaşadığı kaydedilerek, "Petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki artışın sürmesi durumunda, toplam enerji tüketiminde petrole yüzde 33, doğal gaza yüzde 29 bağımlı olan Türkiye ekonomisinin ne hale geleceğinin ayrıca hesaba katılması gerekli" değerlendirmesi yapıldı. Raporda, Türkiye'nin yüksek ithalat bağımlısı olduğu ülkelere yönelik yaşadığı arz güvenliği kaygılarının enerji sorunlarının başında yer aldığına dikkat çekilerek, "Gerçekçi bir gözle değerlendirildiğinde bu ve benzeri göstergeler Türkiye enerji politikaları ve genel ekonomi dengeleri açısından alt üst edici değerlerdir ve birer kriz faktörü oluşturmaktadır" denildi.

Dışa bağımlılık, güdümlü olmanın bir neticesi
Raporda, Türkiye'de doğal gaz piyasası üst yapısının oluşumunun IMF, Dünya Bankası, AB ve ulus ötesi enerji tekellerinin çıkarları lehine bir şekilde düzenlendiği değerlendirmesi yapıldı. Raporda şu ifadelere yer verildi:
"Kamunun yatırım yapmasının yasaklandığı bir süreçte, Türkiye'de enerji alanında yatırımlar sorunu boşlukta kalmıştır. Serbest piyasa aktörleri de yatırımları gündemlerine almaktan çok kamunun varlıklarını bedellerinin altında el koymaya yönelmiştir. AB'nin kendi piyasalarının rekabete açılmasını istemediği bir ortamda Türkiye'nin serbestleştirme ve piyasacı rekabet politikasında ısrar etmesi çok yanlıştır."
Raporda, doğal gaz arama çalışmalarına ağırlık verilmesi ve enerji politikalarında önceliğin yerli, yenilenebilir kaynak kullanımına tanınmasının birinci dereceden önem taşıdığı belirtildi.

Doğal gaza dayalı elektrik üretiminde Avrupa üçüncüsüyüz
Türkiye'de doğal gaz tüketiminin 20 yılda yüzde 69.17 kat artığı kaydedilen raporda, Türkiye'nin doğal gaza dayalı elektrik üretiminde Avrupa üçüncüsü olduğu belirtildi. Raporda, doğal gaz satış fiyatlarının yalnızca son 4 yılda yüzde 88.7 oranında arttığı ifade edilerek, "Enerji ithalatının genel ekonomi üzerindeki ağır baskısı yanı sıra 2005 başından bu yana doğal gazın açıklanmış enflasyon rakamlarının çok üzerinde bir düzeyde yüzde 87.7 oranında zam yapılmış olması, sanayi sektörleri ile halkı olumsuz şekilde etkilemektedir" denildi.
Raporda, kentsel doğal gaz dağıtım lisans ihalelerindeki farklılıkların kamu düzenini bozduğu ve olağan dışı zamların önünün açıldığı kaydedilerek, şu değerlendirmelere yer verildi:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137