31 Temmuz 2012 Salı 12:01
Enerji  tasarrufu yapamıyoruz

TÜRKBESD tarafından yapılan tüketici eğilim araştırması sonuçlandı. Tüketicilerin beyaz eşya satın alma ve enerji tasarrufu eğilimleri ile gelecekte beyaz eşyadan beklentilerinin ortaya konulduğu araştırmada, Türkiye'de tüketicilerin konutta enerji tasarrufu konusunda önceliklerini yanlış belirlediklerinin ortaya konulduğu belirtildi.

Araştırmanın, 15 yaş üzerinde bin 384 kişiyi kapsayan ve İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Konya, Kayseri, Manisa, Samsun, Trabzon illerinde gerçekleştirildiği kaydedildi. Bu kapsamda tüketicilerin enerji tasarrufu bilinci, beyaz eşya satın alma kararında etkili olan unsurlar ve gelecekte beyaz eşyaların özelliklerine yönelik beklentilerin sorgulandığı kaydedildi.

Araştırmanın, Türkiye'de konutlarda kullanılan toplam elektrik miktarının yüzde 50'sinin beyaz eşyaların kullanımında gerçekleşmesine rağmen, tüketicilerin enerji tasarrufunu konutlarda kullanılan toplam miktarın yalnızca yüzde 14'ünü oluşturan aydınlatma araçları üzerinden yapmaya çalıştığının belirlendiği açıklandı. Buna göre, araştırmaya katılanların yüzde 55'inin gereksiz lambaları kapatarak, yüzde 44'ünün enerji tasarruflu ampuller kullanarak, yüzde 32'sinin boşa su akıtmayarak enerjiden tasarruf ettiklerini belirttiği, enerji tasarruflu ürünler kullananların oranının yalnızca yüzde 23'te kaldığının altı çizildi.

Kadınlar tasarrufta daha duyarlı

Araştırmada, göze çarpan bulgulardan birinin de tüketicilerin yüzde 94'ünün hanede enerji tasarrufunu “çok önemli” ve “önemli” olarak belirtmesi olduğunun ortaya konulduğu vurgulandı. Buna karşın araştırmaya katılanların yüzde 2'ye yakın bir kesiminin, hanede enerji tasarrufunun önemsiz olduğuna inandığı kaydedildi. Çamaşır ve bulaşık makinesi kullanımında 35 yaş üstü grubun yüzde 72'sinin, ısı derecesi ayarı yaptığını belirttiği ifade edildi. Araştırma sonuçlarına göre, kadınların, beyaz eşyaların su ve enerji tasarrufu sağlaması kapsamında erkeklere göre daha duyarlı davrandığı, ayrıca 35 yaş üstü her üç kişiden birinin beyaz eşya alımlarında, alınması planlanan ürünün enerji ve su tasarrufu sağlamasına dikkat ettiği bildirildi.

Beyaz eşyada kalite aranıyor

Araştırmada, ürün kalitesinin, beyaz eşya satın alma kararında en belirleyici etken olarak öne çıktığı, beyaz eşya satın alımlarında 35 yaş üstü kişilerin yüzde 44'ünün, satın alma kararını bir başka kişiyle verdiği, yüzde 40'ının ise alacağı ürüne kendisin karar verdiğinin ortaya konulduğu vurgulandı. Satın alma kararında en önemli rolü yüzde 63'lük oranla ürünün kaliteli olmasının oynadığı, marka bilinirliğinin ise yüzde 51 ile ikinci sırada yer aldığı kaydedildi. Enerji/su tasarrufu, yenilikçi ürün, servis kalitesi, fiyat ve tasarımın, satın alma kararını etkileyen diğer faktörler olarak sıralandığının altı çizildi. Öte yandan, beyaz eşya satın alınan yerler arasında yetkili bayilerin yüzde 88.9 ile ilk sırada yer aldığı açıklandı.

Hanelerin yarısında bulaşık makinesi var

Araştırmada, AB gelir grubu ve üniversite mezunlarının yüzde 70'i A ve B sınıfı enerji verimli ürünler arasındaki farkı bildiği belirtildi. Tüketicilerin yüzde 50'sinin bulaşıklarını makinede yıkadığını belirttiği, C gelir grubunda yaygın olarak beş kişiden birinin bulaşıklarını her zaman elde yıkadığını söylediği vurgulandı. 35 yaş ve üstündeki kişilerin yüzde 48'inin enerji verimliliği kapsamında tasarruflu ampuller kullandığını ifade etmesine rağmen, AB gelir grubunun yüzde 24'ünün ise enerji verimliliği doğrultusunda hiçbir önlem almadığını belirttiği ifade edildi.

Tüketici ütülü çamaşır istiyor

TÜRKBESD'in araştırmasında, tüketicilerin geleceğin beyaz eşyalarından ne beklediğinin de ortaya konulduğu belirtildi. Katılımcılara, herhangi bir yönlendirme yapılmadan yöneltilen soruya verilen cevaplara göre, gelecekte beyaz eşyalarda en çok istenen özelliğin, “daha hızlı yıkama ve kurutma” işlevi olduğu vurgulandı. Geleceğin beyaz eşyasında aranan diğer özelliklerin ise su ısısını kendi kendine ayarlama, ev dışından kumanda ile çalışabilme, çamaşırı ütülenmiş olarak çıkarabilme ve ses tanıma özelliği şeklinde sıralandığı kaydedildi.

Enerji tasarrufu bilinçsiz yapılıyor

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Aydilek, raporu değerlendirirken, konutlarda enerji tasarrufuna ilişkin ‘doğru bilinen yanlışlar' olduğunu ve tüketicilerin bu konudaki farkındalığının artırılması gerektiğinin altını çizdi. Bu amaçla, hükümet ile ortak hareket ederek bir çalışma başlatmayı hedeflediklerini söyleyen Aydilek, “Araştırma sonuçları gösterdi ki halkımız boşa yanan lambaları kapatarak ya da enerji tasarruflu ampuller kullanarak tasarruf etmeye çalışıyor. Ancak, konutlarda kullanılan elektriğin dağılımına bakıldığında bu yöntemlerin enerji tasarrufu açısından çok da verimli olmadığını görüyoruz” dedi.

Türkiye'de toplam elektrik üretiminin yüzde 24'ünün konutlarda kullanıldığını, bu miktarın yarısının ise yalnızca beyaz ev eşyalarının kullanımında tüketildiğine dikkati çeken Aydilek, “Bu da Türkiye'nin toplam elektrik tüketiminin yüzde 12'sine karşılık geliyor. Buna karşın aydınlatma araçlarının konutlardaki elektrik tüketimindeki payı yüzde 14. Enerji tasarrufu sağlayan ürünlerin kullanımıyla konutlarda çok daha yüksek miktarda enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Tüketicinin bu konuda bilinçlendirilmesi hem hane hem de ülke ekonomisine kayda değer katkı sağlayacaktır. Bu konudaki farkındalığı artırmak adına hükümet ile el ele vererek çalışacağız” diye konuştu. ANKA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137