14 Temmuz 2001 Cumartesi 00:00
Enerji tüketimimiz arttı
BP'nin hazırladığı "Dünya Enerji Raporu 2001"e göre geçen yıl dünyada doğalgaz tüketimi yüzde 4.8, kömür tüketimi yüzde 1.2 artarken, petrol ve nükleer enerji tüketimindeki artışlar son 10 yılın ortalamasına paralel düzeyde gerçekleşti

200 yılında Türkiye'nin enerji tüketimi yüzde 4.3 oranında arttı

Dünyada ise geçen yıl toplam enerji tüketimi yüzde 2.1 oranında artış gösterdi.

Doğalgaz önem kazanıyor

BP'nin her yıl hazırladığı Dünya Enerji Raporu'nun 2000 yılı enerji verilerine göre geçen yıl, Türkiye'de toplam enerji tüketimi yüzde 4.3 oranında arttı. Türkiye'de petrol tüketiminde yüzde 6.8, doğalgaz tüketiminde yüzde 17.5'lik artışlar gözlenirken, hidroelektrik enerji tüketiminde yüzde 10.9, kömür tüketiminde yüzde 1.8'lik düşüşler yaşandı.

Dünyada birincil enerji kaynaklarının tüketimi, bir önceki yıl çok küçük bir oranda artmasına karşın bu yıl, küresel ekonomideki gelişmelere ve iklim koşullarına bağlı olarak yüzde 2.1'lik artış gösterdi. Değişik türde yakıtların tüketimleri~|~nde ciddi farklılıkların yaşandığı 2000 yılında, petrol ve nükleer enerji tüketiminde son 10 yıllık ortalamaya paralel bir artış gözlenirken, doğalgaz ve kömür tüketiminde 10 yıllık tüketim eğilimlerin üstünde bir artış gerçekleşti.

Geçen yılın önemli gelişmeleri

Asya, Orta Amerika, Güney Amerika ve Ortadoğu'daki büyüme oranı, 10 yıllık ortalamaların altında kalırken, Afrika'nın enerji tüketimi aynı düzeyde seyretti. Asya'da ise gelişen ekonomilerdeki enerji tüketimi, 1998'deki duraksamadan çıkıp yükselişini yüzde 5.1'lik artışla sürdürdü. Avrupa Birliği ülkelerinde 2000 yılında önemli farklılıklar yaşandı. Portekiz, İspanya, İrlanda, Hollanda, Yunanistan ve Fransa'da tüketim artışı yüzde 2'yi geçerken, Almanya, Danimarka ve İsveç'te tüketim azaldı.

Petrol tüketimi yüzde 1 oranında arttı

Dünya petrol tüketimi, 1990?2000 ortalamasına paralel olarak, 2000 yılında yüzde 1 oranında arttı.

31.5 milyon ton petrol tüketim seviyesi ile Türkiye'de, 2000 yılında yüzde 6.8lik bir atış yaşandı. Petrolün yıllık ortalama fiyatı 1999'daki 18.25 dolar seviyesinden, 2000 yılında varil başına 28.98 dolar seviyesine yükseldi. (1983'den bu yana en yüksek seviye).

Üretimdeki en hızlı artış Ortadoğu'da yaşandı. Üretim Suudi Arabistan'da yüzde 7.5, İran'da yüzde 6.5, Kuveyt'te yüzde 6.4, Irak hariç diğer Körfez ülkelerinde ise ortalama yüzde 8.1 oranında arttı. Ortadoğu'nun toplam üretimdeki payı yüzde 31'e yükseldi. OPEC dışı büyük üreticiler arasında, Rusya, Avustralya, Norveç ve Brezilya'da önemli üretim artışları görüldü; İngiltere ve Kolombiya'da ise petrol üretimi düştü.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137