28 Ekim 2004 Perşembe 00:00
Enerji ve petrole talep artacak
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) raporuna göre dünyanın enerji ihtiyacı 2030 yılına kadar yüzde 60 oranında artacak. Bu ihtiyacın giderilmesinde kullanılan temel kaynaklar içinde başrolü ise yine petrol oynayacak

Merkezi Paris'te bulunan Uluslararası Enerji Ajansı (International Energy Agency?IEA), dünyada enerjiye olan talebin 2030 yılına kadar yüzde 60 oranında artacağı tahmininde bulunan bir rapora imza attı. IEA'nın raporuna göre, artışta Asya ülkelerinin talebi önemli rol oynayacak.

l Petrol yine başrolde

Ajansın raporunda ihtiyaç duyulan enerjinin temininde kullanılacak temel kaynaklar hanesinde ise çoğu bilimadamının küresel ısınmanın nedeni olarak gösterdiği kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtlar ve özellikle petrol yer alıyor.

Merkezi Paris'te bulunan Uluslararası Enerji Ajansı (International Energy Agency?IEA), dünyada enerjiye olan talebin 2030 yılına kadar yüzde 60 oranında artacağı tahmininde bulunan bir rapora imza attı. IEA'nın raporuna göre, artışta Asya ülkelerini~|~n talebi önemli rol oynayacak.

Uluslararası Enerji Ajansı'nın baş ekonomisti Fatih Birol, gelecek 30 yılda toplam talebin yarısının kalkınmakta olan ülkelerden geleceğine dikkat çekiyor.

Petrol yine başrolde

Ajansın raporunda ihtiyaç duyulan enerjinin temininde kullanılacak temel kaynaklar hanesinde ise çoğu bilimadamının küresel ısınmanın nedeni olarak gösterdiği kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtlar ve özellikle petrol yer alıyor. Rapora göre petrol başta olmak üzere fosil yakıtlar, birçok ülke için temel enerji kaynağı olmaya devam edecek ve hatta petrole olan ihtiyaç her yıl yüzde 1,6 oranında artacak. Bugün 82 milyon varil olan günlük petrol ihtiyacı 2030 yılında kendini 121 milyon varil olarak gösterecek.

Petrole ihtiyaç da

fiyatı da artıyor

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından hazırlanan rapor ve rapordaki enerjiye olan talebin daha da artacağı tahmini, enerji kaynaklığını gelecekte de sürdüreceği belirtilen petrolün varilinin 54 Dolar'ın üzerinde işlem gördüğü bir zamana rastlıyor. IEA'nın Direktörü Claude Mandil, fiyatların böyle yüksek seyretmesi halinde ekonomik büyümenin olumsuz etkileneceğini ve kalkınmakta olan ülkelerde işsizliğin artacağını söylüyor.

IEA'nın baş ekonomisti Fatih Birol ise petrol fiyatlarının daha da artması durumunda bundan en çok etkilenecek ülkelerin yine kalkınmakta olan ülkeler olacağını belirterek "Örneğin Çin, petrol ihtiyacının yüzde 30'unu ithal ediyor. 2030 yılında bu oran iki katına çıkacak" diyor.

Raporda ayrıca enerji üretiminde baş aktörlüğünü sürdürecek olan petrolün üretimiyle ilgili sıkıntılara da dikkat çekiliyor, enerji kaynaklarının güvenliğinin de gitgide artan bir sorun olduğu belirtiliyor. İstikrarsız yönetimler, terör tehdidi ve kazaların enerjinin sağlıklı akışında kaygı yaratan unsurlar olarak gösteriliyor. Üretimin yapıldığı Irak ve Suudi Arabistan gibi bölgelerdeki siyasi istikrarsızlığın bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekiliyor. "Bu nedenle fiyatlar daha uzun süre dalgalı bir seyirle yükselmeye devam edebilir" deniliyor. Ajans, petrol üreticisi ülkelerin sayısının giderek azalacağını ve gelecekte Rusya'nın petrol ihraç eden ülkeler içerisindeki payının küçüleceğine inanıyor.

Alternatif kaynak uyarısı

Hazırlanan rapor ayrıca gelecek 30 yılda doğal gaza olan talebin de iki kat artacağı, bu enerji kaynağına olan talebin büyük bölümünün de Afrika, Latin Amerika ve Asya ülkelerinden geleceği öngörüsünde bulunuyor. Fatih Birol, dünya ülkelerinin daha güvenilir alternatif enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğini belirtiyor. Ülkelerin çevre dostu teknolojiler geliştirerek enerji sorunu ile mücadele edebileceğini belirten Birol, bunun için de araştırma geliştirme faaliyetlerine yeterli kaynak ayrılması gerektiğini ifade ediyor.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137