26 Mart 2002 Salı 00:00
Enerjide dalgalı çözüm
Ülkemizin kalkınabilmesi için en fazla ihtiyaç duyulan kalemlerden biri de enerji. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde dalgaların sahip olduğu enerjiyi santraller aracılığıyla enerjiye dönüştürebilmek mümkün. Halkımızın bu yöntemle üretilen elektriğin kilovaatsaatına 46 bin lira ile 59 bin lira arasında bir bedel ödeyerek ulaşabileceği belirtiliyor

Denizdeki dalgalardan elektrik enerjisi elde etmeyi başaran inşaat mühendisi Metin Çokan, "Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz dalga enerjisi cenneti. Bundan yararlanabiliriz" dedi.

Bitmeyen enerji
Güneş, rüzgar ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji türlerinden birinin de dalga enerjisi olduğunu belirten Çokan, "Amacım, üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'de, denizlerimizdeki doğal dalga enerjisini günümüz teknolojileri ile alarak, ülkemizin enerji ihtiyacına katkı sağlamaktır" şeklinde konuştu.

Ucuz ve temiz
Çokan, herhangi bir kirletici unsuru bulunmayan dalga enerjisinin ucuz, temiz ve çok büyük~|~ bir enerji kaynağı olduğunu vurguladı.

Nüfusun yoğun olduğu kıyı bölgelerine dalga enerjisi santralları kurulabileceğini ifade eden Çokan, denizdeki dalgalardan elektrik eldeederken kullandığı yönteme ilişkin şunları söyledi:

"Dalgaların hidro?mekanik gücü, Arşimet prensipleri ve günümüz teknolojisi hidrolik teçhizatlarla, hidrolik pompa, valfler, akım ve basınç düzenleyici teçhizatlar ile röleler kullanılarak alınır, hidrolik akümülatör ile lineer güç ünitesi teşkil edilir, devamlı olarak alınan enerji devreye sokulan hidrolik akümülatör ile kontrol edilir, hidro?motorlar ve redüktör ile akuple bağlanan alternatör döndürülerek elektrik enerjisi elde edilir."

Patent alan ilk Türk...
Dalgaların gücünden elektrik elde etme çalışmalarının yıllardır sürdüğüne dikkat çeken Çokan, bu konuda ilk patentin de 1932 yılında alındığını bildirdi. "Dalga Enerjisi Santralları" konusunda bulduğu yöntem için geçen yıl Mart ayında Avrupa Patent Ofisi'ne başvuruda bulunduğunu kaydeden Çokan, "Bu konuda uluslararası patent alan ilk Türk oldum" dedi.

Karadeniz'e 'enerji adaları'
Karadeniz'de "dalga enerji adaları" kurularak Türkiye'nin enerji ihtiyacının büyük bir bölümünün karşılanabileceğini belirten Çokan, bu adacıklar kanalıyla üretilecek enerjinin, otel, hastane, toplu konutlar, tatil köyleri, küçük yerleşim birimlerinin aydınlatılması, ısıtılması ve sıcak su elde edilmesi, sanayi bölgeleri ve büyük fabrikaların elektrik ihtiyacının karşılanmasında kullanılabileceğini bildirdi.

Dalga elektrik santrallarının çevreye hiçbir kirletici etkisi olmadığını söyleyen Çokan, şöyle konuştu: "Temiz ve sınırsız enerji üretir. İlk yatırımından başka hiçbir girdisi yoktur. Nüfus yoğunluğu kıyılarda toplanmış olan ülkemizde enerji, üretilen yerde tüketilebilecektir. Uzun iletim hattına gerek yoktur. Santral da, öngörülen enerji ihtiyacına göre boyutlandırılabilir. Deniz üzerinde kurulduğu için tarım arazilerini yok etmez. Tamamen yerli teknoloji ve yerli imalattır. Her zaman kesintisiz ve kaliteli enerji üretir."

Maliyeti yaklaşık 50 bin lira
Çokan, dalga elektrik santrallarında üretilen enerjinin tüketiciye kilovat saatinin 3.5?4.5 (46 bin ilra?59 bin lira) Cent'ten verilebileceğini ifade ederek, 3 milyon kilovatsaat kapasiteli santralın 5.7 milyon dolara malolacağını sözlerine ekledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100