22 Ocak 2006 Pazar 00:00
Enerjide manda soğuğu !..
Rusya ile Ukrayna arasındaki doğalgaz krizinden sonra İran'ın da doğalgaz vanalarını kısması Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını bir kez daha gündeme getirdi. ~|~İcra makamındaki Bakan Güler'in tedbir alınmamasından yakınması ise hayli dikkat çekti. Enerji Bakanı Güler, Türkiye'nin enerji alanında dışa bağımlılık oranının yüzde 72'ler seviyesinde olduğunu, yatırım için tedbir alınmaması halinde bu oranın yüzde 80'lere yükselebileceğini bildirdi.

Sadece yüzde 28'i yerli kaynaklardan
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan'ın yazılı soru önergesine verdiği cevapta, Türkiye'nin 2004 yılında 87.8 milyon ton petrol eşdeğeri olarak gerçekleşen birincil enerji talebinin ancak yüzde 28'inin yerli kaynaklarla karşılandığını kaydetti. Güler, bu oranın, 2010 yılında yüzde 29'a, 2020 yılında  ise yüzde 32'ye ulaşmasının beklendiğini ifade etti.
Dışa bağımlılık oranının yüzde 72'ler seviyesinde olduğunu belirten Güler, üretim planlamasının gerektirdiği yatırımlar için tedbir alınmaması halinde bu oranın yüzde 80'lere yükselebileceğini kaydetti.

Güler: Yatırımlar yapılıyor!
Bakan Güler, dışa bağımlılığı kabul edilebilir düzeylerde tutmak amacıyla, kömür ve hidrolik enerjiye önem verdiklerini ve elektrik üretiminin bu kaynaklardan sağlanmasına özen gösterildiğini ifade ederek, şunları kaydetti:
''Yerli kömür, hidrolik, petrol ve doğalgaz arama ve üretim faaliyetlerine öncelik verilmektedir. Bu alanlarda yatırım ortamının iyileştirilmesine ilişkin düzenlemeler yapılmaktadır. Petrol arama ve üretim projelerinde yurtdışında ortaklıklar kurularak önemli mesafeler kat edilmiştir. Elektrik enerjisi üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının ve yerli enerji kaynaklarının kullanımını özendirmek amacıyla Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun, 18 Mayıs 2005'de yürürlüğe girmiştir. Dünya Bankası tarafından Hazine Müsteşarlığı'na tahsis edilen 200 milyon dolar tutarındaki kredi, Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası ve Türkiye Kalkınma Bankası aracılığıyla yatırımcılara kullandırılmaktadır.''

Kesintili tarife abonelerine verilen doğalgaz kesildi
İran'dan gelen doğalgaz miktarının azalması üzerine kesintili tarifeden doğalgaz alan müşterilere verilen gaz, dün saat 12.00 itibariyle kesildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, İran'dan günlük 26 milyon metreküp akması gereken fakat soğuk hava koşulları nedeniyle günlük 5-6 milyon metreküpe kadar gerileyen doğalgaz miktarı, bugün 10 milyon metreküpe çıkarılacak. İran doğalgazı 23 Ocak Pazartesi gününden itibaren havalar düzelinceye ve teknik arızalar giderilinceye kadar günlük 8 milyon metreküp olarak verilecek.

Bazı müşterilere "kesintili tarife" denilen özel bir sözleşme ile doğalgaz metreküpte 3-4 sent kadar daha ucuza veriliyor. Bu müşteriler gazı biraz daha ucuza alıyorlar, fakat doğalgazda kesinti yapılması halinde ilk önce bu müşterilerin gazı kesiliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.