21 Ağustos 2010 Cumartesi 00:00
Engellilerden referandumda HAYIR
Engelliler Konfederasyonu, 12 Eylül'de yapılacak Anayasa referandumunda HAYIR oyu kullanacaklarını açıkladı. Konfederasyon adına açıklama yapan Av. Turhan İçli, anayasa paketinin engelliler için yeni bir şey getirmediğini bildirdi ~|~


YENİ MESAJ ? İSTANBUL

Engelliler Konfederasyon adına Başkan Av. Turhan İçli tarafından yapılan açıklamada, 12 Eylül'de referanduma götürülecek AKP iktidarının anayasa değişikliği paketine engellilerin HAYIR oyu vereceği vurgulandı.
Anayasa değişiklik paketinin hazırlanış yöntemi itibariyle Engelli Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğuna işaret eden Av. Turhan İçli, şu görüşlere yer verdi: "Ülkemiz Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca 13 Aralık 2006 tarihinde kabul edilen Engelli Hakları Sözleşmesini 30 Mart 2007 tarihinde imzalamış; 3 Aralık 2008 tarihinde TBMM tarafından onaylayıp, Resmi Gazetede yayınlayarak 28 Ekim 2009 tarihinden itibaren yürürlüğe koymuştur. Sözleşme artık, herkes için bağlayıcı iç hukuk metnidir. Sözleşmenin Genel Yükümlülükler başlıklı 4. maddesinin 3. fıkrası aynen şöyledir:
3. Taraf Devletler işbu Sözleşme'nin uygulanmasını sağlayacak yasalar ve politikaların geliştirilmesi ve yaşama geçirilmesi ile engellilere ilişkin diğer karar alma süreçlerinde engelli çocuklar da dahil olmak üzere engellilere onları temsil eden örgütler aracılığıyla sürekli danışacak ve etkin bir şekilde bu sürece dahil edeceklerdir.
1990'lı yıllardan itibaren kabul edilen engellilere ilişkin tüm uluslararası belgelerde engellilerle ilgili konularda karar alma süreçlerine engelli örgütlerinin katılımları ve yol göstericiliklerinin garanti edilmesi zorunluluğu yer almaktadır. Bu zorunluluk Engelli Hakları Sözleşmesinin de özünü oluşturmaktadır."

Engelliler eşitlik istiyor

Engellilerin ayrıcalık ve kayırmacılık değil 'eşitlik' istediğine işaret eden Engelliler Konfederasyonu Başkanı Av. Turhan İçli, neden HAYIR diyeceklerinin gerekçelerini şu şekilde açıkladı:
" ? Yeterince tartışılıp içeriği anlaşılmadan topluma dayatılan,
? Engellilere sorulmadan ve engelli örgütlerinin görüşü alınmadan hazırlanan,
? Engellileri himayeye muhtaç kişiler olarak gören ,
? Engelli haklarının güvencesi olan bağımsız yargıyı hükümetlerin emrine veren Anayasa değişikliği paketine 'HAYIR!' oyu kullanmaya çağırıyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.