11 Mayıs 2006 Perşembe 00:00
Erdemir'e durdurma
Danıştay 13'üncü Dairesi, Erdemir'in OYAK'a devrine izin veren Rekabet Kurulu kararının yürürlüğünü durdurdu.Erdemir, 25 Şubat'ta OYAK'a devredilmişti ~|~
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Emin Korkmaz, Danıştay 13'üncü Dairesi'nin Erdemir'in OYAK'a devrine izin veren Rekabet Kurulu kararının yürürlüğünü durdurduğunu açıkladı.

Emin Korkmaz, Erdemir'in özelleştirilmesine karşı Makina Mühendisleri Odası tarafından açılan davada, Danıştay 13. Dairesi'in, Rekabet Kurulu'nun Erdemir'in devrine izin verdiği kararını 7 kişi yerine, Yasa'ya aykırı olarak 8 kişi toplanarak aldığı gerekçesiyle, devir işlemine izin Kararı'nın yürütmesinin durdurulmasını kararlaştırdığı bildirildi.

Korkmaz, Danıştay'ın bu Kararı'yla, Erdemir'in devrinin yasal dayanaktan yoksun kaldığını bildirdi. Korkmaz şunları söyledi: "Danıştay 13. Dairesi'nin Kararı bir kez daha göstermiştir ki; stratejik öneme sahip, kamuya büyük gelir getiren işletme, varlık ve hizmetler yangından mal kaçırırcasına özelleştirme kapsamına alınarak bir an önce özelleştirilmelerine çalışılmakta, böylesine önemli özelleştirme süreçlerinde yürütülen işlemlerde, telafisi imkansız hatalar yapılmaktadır. Kamuya ait tüm değerlerin önü alınamaz bir istekle özelleştirilmelerinde yürütülen işlemlerde böylesine önemli hataların yapılması; özelleştirmelerdeki aceleciliği ve dolayısıyla kamu yararına uygunluk değerlendirmesinin yeterince yapılmadığını da ortaya koyar niteliktedir. Artık Erdemir, Telekom, Tüpraş gibi ülkenin ve kamunun genelini ilgilendiren özelleştirmelerde, devir yapılmadan, bu özelleştirmelere karşı yürütülen yargı sürecinin beklenmesi, Kanuni İdare İlkesinin bir gereği olarak kabul edilmelidir."
Şimdi ne olacak?
Danıştay'ın son durdurma kararının, Erdemir'de devri etkilemesi beklenmiyor. Danıştay 13. Dairesi'nin, Erdemir'in özelleştirilmesinde devre izin veren Rekabet Kurulu kararının yürütmesini durdurmasının ardından, Kurul'un bu kez 7 kişi ile toplanıp aynı yönde karar alması bekleniyor. Erdemir'de devre izin veren yeni Rekabet Kurulu kararının, Danıştay kararı kuruma ulaştıktan sonra alınması öngörülüyor. Danıştay 13. Dairesi, Erdemir'in özelleştirilmesinde devre izin veren Rekabet Kurulu kararının yürütmesini durdurmuştu. Daire bu kararı, Rekabet Kurulu'nun, Erdemir'in devrine izin veren kararı "7 üye yerine 8 üye ile aldığı ve bunun yasaya aykırı olduğuna" işaret ederek almıştı. Rekabet Kurumu'nun karara itiraz hakkı bulunurken, itirazı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun görüşmesi bekleniyor. Geçen yıl Ekim ayında gerçekleştirilen ihalede OYAK Grubu yüzde 46.12'lik hisse için 2 milyar 770 milyon dolar ile en yüksek teklifi vermişti.

Rekabet Kurumu itiraz edecek
Öte yandan, Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak, Danıştay 13. Dairesi'nin Erdemir'in özelleştirilmesinde devre izin veren Rekabet Kurulu kararının yürütülmesini durdurmasına ilişkin, "şimdi biz, İdare Dava Daireleri Kurulu'na itirazımızı yapacağız" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137