01 Ekim 2013 Salı 00:08
Erdoğan mavi boncuk dağıttı
HABER MERKEZİ

Başbakan Erdoğan dün uzun süredir beklenen demokratikleşme paketini bizzat açıkladı. “Demokratikleşme paketi, bir ilk değildir, bir son da olmayacaktır” şeklinde açıklamasıyla taviz niteliğindeki adımların devam edeceği mesajını vermeyi ihmal etmeyen Başbakan Erdoğan açıkladığı paketle mavi boncuk dağıttı. Demokratikleşme paketini açıklarken “Şehitlerimizin de arzularını bir kez daha yerine getiriyoruz” iddiasında bulunan Erdoğan hazırlanan paketin 11 yıllık uzun soluklu bir sürecin sadece bir safhası olduğunu belirtti. Paketin içeriğine girmeden önce muhalefetin paketin Öcalan’la müzakere edildiği eleştirilerine de cevap veren Erdoğan, “Bu paket, bir müzakerenin, bir pazarlığın eseri asla değildir” şeklinde konuştu. 

Seçim barajı tartışılacak

Seçim barajı konusunda değişiklik yapacaklarını açıklayan Erdoğan, “Yüzde 10 barajıyla devam edebiliriz. Barajı yüzde 5’e çekip, 5’li gruplandırmayla Daraltılmış Bölge Seçim Sistemini uygulayabiliriz. Üçüncü seçenek olarak da ülke barajını tamamen kaldırarak, Dar Bölge Seçim Sistemini getirebiliriz” dedi. Erdoğan bu konunun önümüzdeki günlerde tartışılarak bir karar verileceğini açıkladı. Bu konuda siyasilerin uzalaşmasının zor olduğunu söyleyen uzmanlar, seçim barajının aynen kalabileceğini düşünüyor. Siyasi haklar alanındaki ikinci düzenlemeyi “Siyasi Partilere Devlet Yardımı” konusunda yaptıklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan açıklamasına göre Siyasi Partiler Kanunu’nu da değiştiriliyor ve devlet yardımı için yüzde 7 olan mevcut oranı yüzde 3’e çekiliyor. Siyasi partiler için zorunlu olan ilçede teşkilatlanma için beldelerde teşkilat kurma zorunluluğu kaldırılıyor. Türkiye’de sadece BDP de uygulanan eş genel başkan sistemi de bu değişiklikle yasallaşacak. Siyasi Partiler Kanunu’nun 11’inci maddesinde yapılacak değişiklikle, oy verme hakkına sahip olan herkes siyasi partilere de üye olabilecek. 

Gayrimüslimlere özgürlük!

Yapılacak yasal değişikliklerle özel okullarda, farklı dil ve lehçelerde eğitim yapılabilecek. Başbakan Erdoğan, demokratikleşme paketiyle farklı dil ve lehçelerde siyasi propaganda imkanı getirileceğini söyledi. Belirli suçlar, kişinin, dili, ırkı, milliyeti, rengi, cinsiyeti, engelliliği, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini veya mezhebi nedeniyle işlenirse cezası daha da ağırlaşacak. Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu kurulacak. Yaşam tarzına karşı işlenen suçlar cezalandırılacak. Türk Ceza Kanunu’nda yapılacak değişiklikle, dini inancın gereğinin yerine getirilmesinin engellenmesi de ceza kapsamına alınacak. Dini ibadet ve ayinlerin, bireysel olarak da yapılmasının engellenmesini aynı şekilde bu kapsama alıyoruz. Cebir veya tehdit kullanarak, ya da hukuka aykırı başka bir davranışla, bir kimsenin inanç, düşünce veya kanaatlerinden kaynaklanan yaşam tarzına ilişkin tercihlerine müdahale edenlere, ya da bunları değiştirmeye zorlayanlara, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getirilecek. 

Q, X ve W artık serbest

Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin sürelerini uzatılacak. Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde hükümet komiseri uygulaması sona eriyor. Yükümlülükler düzenleme kurulları tarafından yerine getirilecek. Köy isimlerinin değiştirilmesinin önündeki yasal engeli kaldırılacak. BDP’nin talepleri arasında olan köy isimlerinin değiştirilmesi bu şekilde sağlanmış olacak. Yapılacak bir başka düzenleme ile Türk Ceza Kanunu’nda belirli harflerin kullanılmasından dolayı var olan cezai müeyyidenin kaldırılacağının altını çizen Başbakan Erdoğan, böylece fiilen de uygulama alanı kalmayan ihlallerin ceza kanunundan çıkarılarak bir nevi “klavyelere özgürlük” getirildiğini belirtti.

Alevilere hak yok

İstanbul Boğazı’na inşa edilecek 3. Boğaz Köprüsü’nün adına “Yavuz Sultan Selim” konulmasına Alevi toplumundan gelen tepkilere kulaklarını tıkayan Başbakan Erdoğan, Nevşehir Üniversitesinin ismini, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirileceğini açıkladı. Değişikliklerle kişisel verilerin korunmasına da yeniden düzenleniyor. Buna göre kişilerin özel bilgileri ilgisiz kişiler tarafından kullanılamayacak, ilgisiz kişilerle paylaşılamayacak. Kılık kıyafet yönetmeliğini değiştirerek, kamu kurumlarında başörtü yasağını kaldırıldığını açıklayan Başbakan Erdoğan, üniforma giyilmesinin zorunluğu olduğu kurumların ve hakim ve savcıların bu kapsam dışında olduğunu dile getirdi. Hükümetin değişikliklerinden azınlıklara yönelik adımlar da vardı. Erdoğan, bugüne kadar 2.5 milyar TL kıymetindeki taşınmazların azınlık vakıflarına iade edildiğini söyledi. Mor Gabriel, diğer adıyla Deyrulumur Manastırı arazisi manastır vakfına iade ediliyor. 

Öğrenci andı kaldırılacak

İlkokullardaki öğrenci andı uygulaması da söz konusu değişikliklerle kaldırılacak. Erdoğan, ilkokullardaki öğrenci andı uygulamasının kaldırılacağını aktararak, “1933 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir genelge yayınlanmış, ilk ve orta dereceli okullarda ‘andımız’ uygulaması başlatılmıştı. Bu uygulama zaman zaman kaldırıldı, metin değişikliğe uğradı. 12 Mart ve 12 Eylül’de, bireysel girişimler neticesinde bu uygulama devam etti. Geçen yıl, ortaokullarda bu uygulamayı kaldırmıştık. Şimdi de, ilkokullarda bu uygulamaya son veriyoruz” dedi. Kurban derisi, fitre ve zekat toplama konusunda tek yetkili kurum olan Türk Hava Kurumu’ndan bu yetki alındı. Vatandaşlar, bundan sonra yardımlarını istedikleri yere verebilecek. Roman Dil ve Kültür Enstitüsü kurulacağını belirten Erdoğan, “Roman vatandaşlarımızın dil ve kültürleri ile, karşılaştıkları sorunlara yönelik olarak araştırmalar yapmak üzere, çözüm önerileri üretmek amacıyla, bir ilimiz üniversitesi bünyesinde, Roman Enstitüsü kuracağız” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137