09 Aralık 2001 Pazar 00:00
Erken yaşta evlenmek için son 22 gün!
Türk Medeni Kanunu ile Türk Medeni Kanunun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkındaki Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türk Aile hukukunda önemli değişiklikler öngören kanun, 1030 maddeden oluşuyor. Türk Medeni Kanunun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkındaki Kanun'a göre Türk Medeni Kanunu 1 Ocak 2002'de yürürlüğe girecek. TBMM temel yasa olarak kabul edilen ve görüşmeleri bu esas üzerinden yapılan Yasa'nın kimi ana düzenlemeleri şöyle:

* "Kocanın evin reisi" olması hükmü değiştirildi, evlilik birliğinin yönetiminde kadın ve erkeğe eşit söz hakkı tanındı. Eşler evlilik birliğini temsil etme yetkisine sahip olacaklar.

* Eşler, oturacakları evi birlikte seçme hakkına sahip olacaklar.

* Evlenen kadın, isterse kocasının soyadının yanı sıra kızlık soyadını da kullanabilecek. Boşanan kadın, evlenmeden önceki soyadını kullanabilecek. Bu soyadı, kadının tanındığı soyadı da olabilecek.

* Erkeklerde 17, kadınlarda 15 olan evlenme yaşı her ikisi için 17 yaşın doldurulması, 18 yaşından gün~|~ alma şartına bağlandı.

* Akıl hastaları, evlenmelerinde tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadıkça evlenemeyecekler.

Aile cüzdanı olmadan dini nikah yapılamayacak!

* Aile cüzdanı olmadan, dini nikah yapılamayacak.

* Kocanın, "kadın ve çocukların bakımından sorumlu olduğu" ilkesi kaldırıldı, yerine "eşit mali sorumluluk" getirildi. Evin giderlerine katılmada eşlerin mali güçleri, emek ve malvarlıkları esas alınacak.

Boşanma ile maddelerde değişiklikler

* "Onur kırıcı davranışlar" da boşanma nedenleri arasında yer alacak.

* Boşanma nedenlerinden "terk"te süre 3 aydan 6 aya çıkarıldı.

* Boşanma davalarında, taraflardan birinin isteği doğrultusunda hakim davanın gizli olarak sürmesi kararını verebilecek.

* Boşanma durumunda eşler aile konutu ve ev eşyasını kimin kullanacağı konusunda anlaşamazlarsa hakim, eş ve çocukların geleceğini göz önüne alarak adil bir karar verecek.

Erkek de nafaka isteyebilecek!

* Yoksunluk nafakasını sadece kadın isteyemeyecek; kadın ve erkekler, refah düzeyi iyiyse her ikisi de nafaka isteme talebinde bulunabilecek.

* 'Edinilmiş mallara katılma rejimi", yasal mal rejimi olacak.

* Her eş veya mirasçıları, diğer eşe ait artık değerin yarısı üzerinde hak sahibi olacak; alacaklar takas edilebilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.