24 Temmuz 2008 Perşembe 00:00
Ermeni lobisi amacına ulaştı
AKP iktidarı, Ermeni soykırım iddialarını çürüten araştırmalarıyla dikkat çeken Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu'nu esrarengiz bir şekilde görevden aldı. ~|~

 Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu görevinden alındı.
Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan atama kararına göre, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Gazi Üniversitesi'ndeki asli görevine iade edilmek üzere bu görevinden alındı.
Halaçoğlu, halen tatilde olduğunu, konunun bilgisi dahilinde gelişmediğini belirtti. Halaçoğlu, şunları söyledi: "Bu her zaman için olabilecek bir konu. Şeyhülislamlardan biri; 'Biz elimize ayakkabımızı almış insanlarız, her zaman için bulunduğumuz yerden başka yere gidebiliriz' diyor. Biz aynı düşüncedeyiz. Bugün devletin şu görevini yaparsınız, yarın bilim adamı olarak görevinize devam edersiniz, normaldir bunlar, normal karşılıyorum" dedi.
Halaçoğlu'nun Ermeni soykırım iddialarını çürüten çok sayıda eseri bulunuyor. Bunlardan bazıları şunlar: Ermeni Tehciri (2003), Ermeni Tehciri ve Tarihi Gerçekler (Türk Tarih Kurumu yayını).

Halaçoğlu'ndan tarihi tespitler
Yusuf Halaçoğlu, Ermeni soykırım iddialarını çürüten onlarca çalışmaya imza atmıştı. Halaçoğlu, ayrıca verdiği konferanslarla Ermeni soykırım iddialarının safsatadan ibaret olduğunu ilmi olarak açıklamıştı. Halaçoğlu'nun önemli tespitlerinden bazıları şunlar:
* Birinci Dünya Savaşı'nda milyonlarca insan hayatını kaybetti. Kafkasya'da yıkım oldu. 25 milyon insan göç etmek zorunda kaldı. 1914'te Ermenistan'ın şu anki başkenti Erivan'ın yüzde 80'i Müslümandı. Buradan ve Tiflis'ten sürülenlerin sayısı 1 milyon 300 bini buldu. Bunların sadece 701 bini Anadolu'ya sağ ulaşabildi. İlk olarak Çatak'ta isyanda bulunuldu. Daha sonra ise Van'da isyanlar başladı. Van'ın Ermenilerin eline geçmesinde 100 bin, Kars'ın işgalinde 20 bin Müslüman katledildi. Tehcirden önce Ermeni komitaları tarafından 122 bin insan katledildi. Tehcirden sonra katledilen insan sayısı ise 410 bin. Öldürülen Müslümanlara ne ad verilecek? Bunu sözde soykırım iddialarını kabul eden Batı parlamentoların düşünmesi gerekir.
* Soykırım meselesi ilk olarak 1948 yılında ortaya çıkarıldı. Bu Türk milletini köşeye sıkıştırma hareketidir. Yabancı devletlerin parlamentolarında alınan Türkiye'yi mahkum etme yönündeki kararların hiçbir tutarlı yanı bulunmamaktadır. Medeni ülkeler, demokrasiyle idare edilen ülkelerde yargı yasamanın, yasama da yargının işine karışamaz. Batılı ülkeler parlamentolarında soykırım kararı alarak Türkiye'yi yargılıyorlar. Oysa Türkiye yargılanacaksa Türkiye mahkemelerinde yargılanmalı, onlar parlamentolarında karar alarak hiçbir Türk'e bir tek soru sormadan onları mahkum ediyorlar. Böyle medeni ülke olmaz, böyle demokrasi olmaz.
* Avrupa ülkeleri, Ermeniler'i maşa olarak kullandı. Ermeni meselesinin yeniden hortlatılmasının sebebi, Avrupa ülkelerinin Türkiye'nin genç nüfusundan korkmasıdır. 1915 yılındaki olayların 2000'li yıllarda ortaya atılmaya başlanması, bizlere Avrupa'nın çirkin yüzünü tanıma fırsatı vermiştir. Tarih, devletlerin geleceğini ortaya koyan bir unsurdur. Tarihlerini unutan devletler geleceklerini göremezler.

Batı bizi parçalamak istiyor
Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, 16 Kasım 2007'da Iğdır'da verdiği bir konferansta da, Osmanlı Devleti'ni yıkmak için etnisiteyi körükleyen Batı devletlerinin, aynı oyunu günümüzde Kürtleri kışkırtmak ve Türkiye'yi parçalamak amacıyla oynadığını dile getirmişti.

"AB Hıristiyan Birliği"
Yusuf Halaçoğlu, AKP iktidarının girmek için can attığı Avrupa Birliği'ni eleştiren bir tarihçiydi. halaçoğlu'nun AB ile ilgili sözlerinin Batıda rahatsızlığa yol açtığı biliniyordu. İşte Halaçoğlu'nun AB ile ilgili açıklamalarından bazıları:
* AB bir yerde soykırım birliği gibi bir şey. Türkleri de aralarına kabul etmeleri için herhalde soykırım yapmış olma şartını getiriyorlar!
* Türkiye bütün şartları yerine getirse bile AB'ye kabul edilmeyecektir. AB'ye giremeyeceksin. Adamlar baştan beri açıkça söylüyorlar, biz anlamakta zorluk çekiyoruz. Türkiye'ye yer yok. Burası Hıristiyan Birliği. Kaç kere yüzümüze söylediler. Yani iyi niyetli değiller. 'Sen iyi niyetli değilsin art niyetli düşünüyorsun, o zaman başının çaresine bak' dersin o zaman ardından onlar gelir. Çünkü, seni serbest bırakmak istemezler. Yani kendi başına hareket edersen başlarına yarın bela olabilirsin. Şimdi bu adamlar düşünüyorlar. Bunlar Osmanlı. Bunların genlerinde var, büyük devlet kurmak.

Devlet elimizden gider
* Tarih boyunca Türklerin kurduğu 16 devlet yıkıldı. 17'nci devlet Türkiye Cumhuriyeti Devleti... Türkiye'nin Sözde Ermeni Soykırımı konusunda işi zor. Türkiye bu konuyu devlet olarak çok ciddi şekilde ele almalı. 'İki tane tank ihalesine sokmayacağım' demekle, karşımızdaki güçle başedemeyiz. Türkiye, çok daha kuvvetli restler çekmek zorunda. Aksi takdirde, bu kafayla bu toprakları elimizdeki tutamayız.

 

Çok tartışılan açıklamaları
Halaçoğlu, iç gelişmelere ilişkin olarak da tartışmalı açıklamalrda bulunmuştu. bunlardan bazıları da şöyle:
* (Dönmelerle ilgili olarak) Benim elimde Ermeni ismi, onun Türk ismi ve hangi mahallede oturduğuna dair liste var. Ama bunu hiçbir zaman açıklamayacağım, bu bir tehdit olarak da algılanmasın.
 * Araştırmalarımızda Kürt diye bildiğimiz insanların aslında yapısal olarak 'Türkmen asıllı' olduğunu, Kürt Alevi olarak bilinen vatandaşların ise 'Ermeni kökenli' olduğunu gördük. Ülkeyi bölmeye çalışan 'TİKKO ve PKK' terör örgütlerinin içinde yer alan insanların birçoğu Ermeni dönmesi Kürtlerden oluşuyor. TİKKO ve PKK hareketi bizim bildiğimiz gibi Kürt hareketi değildir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137