02 Temmuz 2010 Cuma 00:00
Etnik düzenleme bölünmeye götürür

"Devlet ilk kez etnik unsurları tek tek muhatap alıyor" diye konuşan Başbakan Erdoğan'a cevap veren Prof. Dr. Haydar Baş, "Vatandaşlık kavramı yerine etnik kökene göre yapılan bir düzenlemenin sonu bölünme olur" uyarısında bulundu

~|~

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Başbakan Erdoğan'ın 'devlet etnik grupları tek tek muhatap alıyor' açıklamasını değerlendirdi. Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısında, "Devlet ilk kez bu ülkede etnik unsurları tek tek muhatap alıyor" şeklinde konuşmuştu. Anayasa'da etnik unsurlar değil Türk vatandaşlığının var olduğunu dile getiren BTP Genel Başkanı Başbakan Erdoğan'ın bu sözleriyle hem Anayasa'yı hem de Lozan hükümlerini ihlal ettiğini açıkladı.

Başbakan Anayasa'ya aykırı konuşuyor

Günümüzde geçerli olan hukukta etnik grup gibi bir kabulün olmadığını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Anayasa'da Türk vatandaşlığı ve azınlık kavramları vardır" dedi. BTP Genel Başkanı konuşmasına şöyle devam etti: "Geçerli olan hukukta bugün etnik kimlik yoktur. Türk vatandaşlığı ve azınlık kavramları var. Lozan'da Türkiye'de ne kadar etnik grup varsa bunların tamamına Türk vatandaşı denmiştir. Kürdüydü, Lazıydı, Çerkeziydi ve Arabıydı Müslüman olan bu insanların tamamının adına Türk vatandaşı denmiştir. Bir de Müslüman olmayan vatandaşlar var, bunlara da azınlıklar adı verilmiştir. Şimdi durum bu olunca Sayın Başbakanımızın neyi kastettiğini ben şahsen anlamış değilim. Yürürlükte olan hukuka göre mi konuşuyor, yoksa kendine göre düşündüğü bir hukuka göre mi konuşuyor? Sayın Başbakan Lozan'a ve Anayasa'ya aykırı konuşuyor. Niye? Böyle bir kimlik tabiri yok. Etnik gruplarla tek tek görüştüm bunlar hak vereceğim, dersen tamamen Anayasa'ya aykırı düşünürsün. Kamu düzenini bozma açısında da hukuka ters düşersin."

İmtiyaz yasaları çıkarılacak

"Vatandaşlık kavramı yerine etnik kökene göre yapılan bir düzenlemenin sonu bölünme olur" uyarısında bulunan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Bu anlayış imtiyaz yasalarının çıkmasına sebep olacaktır ki, benim öteden beri üzerinde hassasiyetle durduğum konu budur. Eğer imtiyaz yasaları çıkarsa etnik gruplar bağımsızlık iddiasıyla ortaya çıkacak ve bir anda Türkiye darmadağın olacak. Türkiye bu sürece o zaman Müslüman Türk kimliğinin hakkı ne olacak, bunu adama sorarlar."

Kürt sorunu sözü en büyük hata?

Açılım sürecinde yapılan en büyük hatanın PKK terörüne etnik bir kimlik yükleyerek Kürt sorunu demek olduğunu belirten Prof. Dr. Haydar Baş son derece dikkat çekici açıklamalar yaptı. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Bilerek yahut da bilmeyerek işlenen bir cinayet var. O da şudur; PKK terörünün Kürt meselesi olduğu kanaatini kamuoyuna kabul ettirmek. Yani sanki 'PKK Kürtlerin meselesini gündem ediyor ve Kürtler adına iş görüyor. Kürtler de bu gündemi kabul ediyor ve bununla birlikte amel ediyor' verilmek istenen hava bu. Bu az evvel ifade ettiğim gibi bir takım imtiyaz yasalarının ortaya çıkmasına sebep olacak, bu hak vermekten ziyade bölünmeyle sonuçlanacak."

İmtiyaz yasaları Türkiye'yi böler

Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin eşit haklara sahip olduğunu söyleyen Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Yasalarda haklar verilmiş ama siyasi zihniyetler belki de olayı bu neticeye taşımak için bu hakların yaşanmasına engel oluyor" şeklinde konuştu. Prof. Dr. Baş şunları söyledi: "Hak, Türkiye vatandaşlığı adı altında herkese verilmiştir. Yani bir bölgenin insanına verildi de diğer bölgenin insanına verilmedi gibi bir şey yok. Yasalarda bütün haklar verilmiştir. Ne demiştik biz, yasalarda haklar verilmiş ama siyasi zihniyetler buna engel oluyor. Belki de olayı bu neticeye taşımak için bu uygulamaları yapıyorlar. Haklar hukuken var. Binaenaleyh yeni bir anlayışla devletin yapılanmasını ele almak Türk toplumunu paramparça eder ki, burada Batı dünyasının kabulüne göre 36 tane etnik grup var, 36 etnik devletin kuruluş gerekçesi manasına gelir. İmtiyaz yasalarıyla birlikte Türkiye darmadağın olur gider. Onun için terörün Kürt vatandaşlarımızla alakası yoktur. Peki, nedir bu yapılanlar? Kürt vatandaşlarımıza bunu kabul ettirip onların iddialarıyla birlikte vatandaşlarımızı sokağa dökmektir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137