22 Nisan 2004 Perşembe 00:00
?Evet' yavruvatanı bizden koparır

Kıbrıs'taki tarihi referanduma sadece 2 gün kaldı. Peki 24 Nisan'daki referandumda Ada'nın her iki tarafında evet çıkması halinde, Kıbrıs'taki soydaşlarımız ile Türkiye'de yaşayan bizler bu karardan nasıl etkileneceğiz?

Kıbrıs'ta 24 Nisan'da Annan Planı için yapılacak halkoylamasına artık saatler kaldı. Ada'nın her iki tarafından da 'evet' çıkması halinde, Türkiye tarihinde yeni bir sayfa açılıyor.
Peki neler olacak?
Annan Planı'nın tüm ayrıntılarını bilemiyoruz. Bildiklerimiz ve şimdiye kadar okuyabildiklerimiz bağlamında konuşursak, Kıbrıslı Türkler ve biz Anavatanlılar şöyle bir tablo ile karşı karşıya kalacağız...
KIBRIS TÜRK'Ü AÇISINDAN ZORLUKLAR
Annan Planı'nda Kıbrıs Türk'üne hayatı zehir edecek onlarca madde var. Birkaçını zikredelim...
1) 42 ay içinde Rum tarafına devredilecek yüzde 7 toprakta yaşayan 57 bin Türk, Kuzey'e göç edecek. Bunlar i~|~çin konut yapıma ve yeni iş alanları yaratılması gerekecek. Şu anda bu konuda bir iki uyduruk proje dışında atılan herhangi bir somut adım yok.
2) İkinci yılın sonunda 12 bin 500 Rumn Karpaz'a yerleşecek. Bu nedenle bir kısım Türk daha konutsuz kalacak.
3) Geçtiğimiz hafta Brüksel'de toplanan Bağış Konferansı'nın provasında Kıbrıs'a aktarılacak fonların ilk 5 yıl için 2 milyar euro olacağı yolunda işaretler var. Ancak Kuzey'de Rumlar'a iade edilecek emlakın üçte biri dışında kalan bölümü tanzim edilecektir. 20 milyar dolara varan tahminler bir yana bırakılsa dahi önemli melağların ödenmesi gerektiği kuşkusuzdur. Bunların hepsinin Emlak Kurulu'nun bonoları vasıtasıyla ödenmesi mümkün değildir. Dolayısıyla Kıbrıslı Türkler'e para kalmayacak. Bağışçıların paralarının mutlak çoğunluğu rumlara akacak...
4) Annan Planı'nın en önemli maddesi. Planın bütün unsurları mükemmel olsa bile, sadece bu maddesi Kıbrıs Türk'ü için büyük tehlikeler içeriyor. O da önümüzdeki yıllarda 60 ila 80 bin Rum'un Kıbrıs Türk Federe devletçiğinin içine yerleştirilmesidir. Ada Rumlarla Türklerin yan yana yaşaması nedeniyle, basit bir kıvılcımla yangın topuna dönebilir.
5) Kuzey Kıbrıs'a akan Türk yardımı kesilecek. Çoğu devlet dairelerinde çalışmakla geçinen, birkaç kez emekli olabilen Kuzey Kıbrıslıların bu imkanları kalkacak. Pek çalışmadan yaşadığı, hep verileni almakla geçindiği, Güney'e nispetle daha eğitimsiz bilinen Kuzey halkı kurulacak yeni kapitalist düzenin patronları değil, işçileri olarak kalacaklar.
VE ANAVATAN TÜRKLERİ AÇISINDAN ZORLUKLAR
1) Türk kesimine Rum kaynaklı yatırımlar sınırlandırılacağından Türkiye'den gelecek yatırımlar da kısıtlanacak. Yani Annan Planı, Rum kesimine Yunan yatırımlarına izin verirken, Türk kesimine Türk yatırımlarını sınırlama imkanına sahip...
2) Kıbrıs Türk devletçiğine Türkiye'den göç kısıtlanacak. Oysa Rum Kesimi'ne göç kısıtlanmayacak. Yunanistan vatandaşları, AB pasaportuyla Rum kesimi'ne diledikleri anda gidebilecekler ve orada yatırım yapabilecekler.
3) Artık Kıbrıs'a vizesiz giremeyeceğiz. Kıbrıs Elçiliği'nin önünde de vize alma kuyrukları oluşacak. Çünkü, Kıbrıs Avrupa Birliği (AB) toprağı sayılacak. Ama, Yunanlılar için aynı şey söz konusu değil. Onlar Avrupa Birliği vatandaşı oldukları için ellerini kollarını sallayarak Kıbrıs'a girip çıkacaklar.
4) Teknelerimiz Kıbrıs'a fazlaca yaklaşamayacak. İzinsiz Girne'ye demirleyemeyecek. Bunun da ötesinde, Türkiye ile Kıbrıs arasındaki denizin yarısı da Kıbrıs'a devredilmiş olacak.
5) Türkiye diplomasi alanında önemli bir darbe yiyecek. Bir kere daha kanla korunan topraklar masa başında terk edilecek.
6) Oylamadan bir ay sonra, bir Kıbrıslı Rum vatandaş AB mahkemelerinde dava açıp, kuzeyde mülk edinme hakkının olmadığını, bunun AB hukukuna aykırı olduğunu söyleyip Annan Planı'nın bu konuda Türkiye'yi koruyan tüm maddelerini iptal ettirecek; Türkiye bir kez daha eline verilen havuçla kalacak.
7) bu uyarı da eski Merkez Bankası Başkanı Yaman Törüner'e ait: Türk ordusu ciddi biçimde prestij kaybedecek. Halkın "Nasıl olsa ordumuz var. Hükümetler yanlış yapsa bile ordumuz durdurur" inancı yok olacak. Halkın, Türk ordusuna olan güven endeksi düşecek. Türk ordusu artık, "idare edilir" konuma yerleşecek. Türkiye "emperyalist güçlere karşı çıkabilen tek azgelişmiş ülke" olmaktan çıkacak. Belki, bir süre sonra Güneydoğu'da da bir isyan çıkarılıp bir halk oylaması da orada yapılacak. Biraz daha toprak verilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.