29 Mart 2006 Çarşamba 00:00
'Evrensel bir model'

Bakü'deki 2. Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresi'ne katılan dünya çapında 100'ü aşkın bilim adamı, bu modelin sadece Türkiye'yi değil, dünyayı kurtaracak evrensel bir model olduğunda ittifak ettiler. İşte dallarında dünyanın en önde gelen bilimadamlarının Prof. Dr. Haydar Baş'ın teziyle ilgili çarpıcı tespitleri...
~|~


Her alanı kuşatan model
"Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli yalnız ekonomiyi değil küreselleşme ile ilgili tüm sorunları teşhis ve tahlil ediyor. Küresel Şer İmparatorluğu'nun Rusya, Türkiye, Azerbaycan ve diğer ülkelere karşı gerçekleştirdiği yıkıcı politikasına karşı çıkmak için Prof.Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli gerçekten kuvvetli bir temeldir."
Rusya Devlet Duma Kurulunun Emek ve Sosyal Politika Başkanı
Prof. Dr. Aleksandroviç Lisiçkin

Herkesi kucaklayan model
"Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli, toplumun tüm tabakalarının menfaatlerine cevap veren mekanizmaları harekete geçiriyor. Bu mekanizma devamlı olarak toplumda sosyal adaletin yaşanmasına neden oluyor. Bu model, başta gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler olmak üzere tüm dünya ülkelerinin kalkınmasında genel ekonomi model rolünü oynayabilir."
Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Ekonomi Teori Kürsüsü Başkanı
Prof. Dr. M. H. Meybullayev

Özbekistan'da da uygulanabilir
"Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli, Türkiye ekonomisi temel alınarak oluşturulmasına rağmen, pek çok ülkenin özellikle de Özbekistan'ın ekonomik gelişimine temel olabilir. Bu modeli Özbekistan ekonomisinin gelişmesinde de uygulamak mümkündür."
Taşkent Devlet Ekonomi Üniversitesi Ekonomi Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi
Prof. Dr. L.J. Şibarşova

Liberal ekonomi çöp sepetine
"Moskova Devlet Üniversitesi ve Uluslararası Organizasyon Bilimler Akademisi'nden Prof. Dr. Y.N. Kavriles: "Ben yıllardır ekonomi?matematik modellerle uğraşıyorum. Liberal modellerin birçok yanlışlıkları vardır. Prof. Dr. Haydar Baş da bu yanlışları güzel bir biçimde ortaya koymuştur."
Moskova Devlet Üni. ve Uluslararası Organizasyon Bilimler Akademisi'nden Prof. Dr. Y.N. Kavriles

Sömürgeye karşı çıkıyor
"Prof. Dr. Haydar Baş, modeliyle sömürücülerin 'güçlünün zayıfı ezmesi' kurallarına karşı çıkıyor. Prof. Dr. Haydar Baş ekonominin özel konularını araştırıyor, bunlar para, arz ve talep, istihdam, emisyon ve finansman politikaları, faiz ve başka konulardır. Bu model, birleşmesi zor olan iki modeli Keynes ve monetarist modelleri birleştiriyor."
Rusya Doğal Bilimler Akademisi Öğetim Üyesi
Dr. Lebedev Valeri Viktoroviç

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.