09 Mayıs 2006 Salı 00:00
Ey cemaat! Kiliseye yardım
Kültür Bakanlığı bu 4 trilyon 250 milyar lira ile ne yaptırıyor biliyor musunuz? Kilise tamir ettiriyor! Bu milletin zerre haberi olsaydı bu icraatlardan... A.KARACA'nın yazısı ~|~Nüfusunun yüzde doksandokuzu Müslüman olan Türkiye'de, herhangi bir seçim arefesinde ve herhangi bir parti, böyle bir sloganla yola çıksaydı herhalde azınlıkların dışında kimseden oy alamazdı.
Üçbuçuk yıldır iktidar koltuğunda oturan AKP hükümeti; geçen süre içinde yaptıklarının sadece bir kısmını dahi seçim öncesinde söylemiş olsaydı, iktidar olmak bir yana barajı dahi geçemezdi.
Seçim bildirisinin deseydi ki; eğer bizi destekler, bizi iktidar yaparsanız, ülkemizde var olanlara ilaveten daha onbinlerce kilise açacağız, açtıracağız. Tarihi kiliselerin tamir görüp hizmete açılması için bütün imkânları seferber edeceğiz. Milletin ilacından, eğitiminden, yol, su, köprü gibi masraflarından kesip kiliseler onaracağız. Dinler Bahçesi'nin kurdelesini bizzat Başbakan'ın eliyle keseceğiz?

Yani AKP hükümetinin, geçen yıllar içinde altına imza koyduğu icraatlarından bir nebze haberdar olsaydı, milletimiz zırnık oy vermezdi. Fakat yazık ki, yazıklar ki oyları ile iktidara geldiği Müslüman Türk milletinin, Anadolu coğrafyasındaki mühürleri mesabesinde olan camileri, türbeleri, hanları, kervansarayları ihmal etmiş ve fakat ve bütün enerjisini kilise tamiratına harcayan bir hükümetle karşı karşıyayız. Üstelik geçim sıkıntısı ile boğuşan bu milletin parası ile kiliseler onarılıyor. Evet, hacım ve hocam senin verdiğin oy ve senden toplanan vergiler muhafazakâr iktidar eliyle kilise tamiratına tahvil edilmiş durumda.
Buyurun: Kiliseyi tercih ettiler.

"Dünyanın en borçlu ülkesinin Kültür Bakanı olsaydınız, milletin tasarrufunuza emanet ettiği 4 trilyon 250 milyar lirayı memleketin hangi ihtiyacı için sarfederdiniz?
Coğrafyayı vatanlaştıran eserleri satın alıp, kütüphane listelerine mi kaydettirirdiniz, henüz kütüphanesi bulunmayan ilçelerde inşaatlara mı başlardınız?
Yoksa kurt sürülerinin saldırısını göze alarak, hastalarını karda kıyamette, köpeklerin koşulduğu kızaklarla vilayet merkezindeki hastaneye götürmek zorunda bulunan yörelere sağlık ocağı mı yaptırırdınız, okulsuz köylere okul mu?
Yurdun birçok bölgesinde, komşu köydeki okullarına ulaşmak isteyen mini mini çocuklar, azgın ırmakların üzerine, babaları tarafından kurulan derme çatma köprüleri geçmek zorundadırlar.
Kim bilir, belki de bu 4 trilyon 250 milyar lirayı ilgili valiliklere göndererek, yavrularımızın gelip geçmesi için betonarme köprüler yaptırırdınız.

Kültür Bakanlığı bu 4 trilyon 250 milyar lira ile ne yaptırıyor biliyor musunuz?
Kilise tamir ettiriyor!
Evet. İnanılacak gibi değildir ama ayniyle vakidir ki, bu 4 trilyon 250 milyar lira ile bir tek ermeninin bile yaşamadığı, Van Gölü'nün ortasında bulunan, kuş uçmaz, kervan geçmez Akdamar Adası'ndaki ermeni kilisesi tamir ettiriliyor!
Tanrım; aklıma mukayyet ol benim.
Niye bir Türk eseri tamir ettirilmiyor da ermeni kilisesi tamir ettiriliyor?
Hiç şüpheniz olmasın ki; ermeniye şirin görünmek için! Ara sıra Akdamar'a gelen diaspora ermenilerine yaranmak için!
Bunlar ne zaman Türk'e saygı duydular, Türk'ü adam yerine koydular ki Türk'ün eserini tamir ettirmek ihtiyacını duysunlar?

Ceyhan Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü'nün düzenlediği Ceyhun'dan Ceyhan'a Sempozyumu'nun son gününde Payas'ı ziyaret etmiştik. Belediye Başkanı Sayın Bekir Altan'ın gayretleriyle, pırıl pırıl olmuştu Payas.
Fakat Mimar Sinan'ın eseri olan Payas Kervansaray'ı da sahipsizdi, kervansaray bünyesindeki cami ve şadırvan da.
Bir zamanlar biblo kadar zarif olduğu anlaşılan küskün şadırvanın çalınan kurşun levhalarının yerine çakılan teneke parçaları, Türkiye'de Türk'ün de, eserinin de esir düştüğünü anlatıyordu bize.
Belediye elinden geleni yapmış ama kendini kilise tamiratına veren Kültür Bakanlığı hiç oralı değil.
Çünkü onlar tercihlerini ya Kostaki Efendi'nin konağından yana kullanıyorlar, ya rum manastırı veya ermeni kilisesinden!
"Ey benim sevgili halkım, sen bu siyasetin neresindesin?"
(Necdet Sevinç, Tercüman, 5 Mayıs 2006)

AZİZ KARACA / azizkaraca@yenimesaj.com.tr 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137