18 Şubat 2006 Cumartesi 00:00
Fakirin Meclis'te temsilcisi yok!
Ankara'da "Hamas düğümü" baş gösterdi. Türkiye büyük ülke, güçlü ülke, ağırlığı olan, kimliği, kişiliği, "düğüm çözücü özelliği" olan ülke.... ~|~


Hamas düğümü çözülür.
Hamas bir adım atar.
İsrail de bir adım atar.
ABD ile AB de "adımları ölçer biçer" onaylar. Ankara, böylece "düğüm çözücü" olur.
İnşallah!
Bu senaryo işler.
Aksi olursa durum çok ciddiye gider, çünkü "Hamas düğümü"nü çözücülüğün arabulucusu olmak Ankara'da Meclis'te "villa düğümü ile malı?mülkü nereden bulduğunu gizleme becerikliliğini" göstermeye benzemez.
Villana göre konuş!
Benimki de kaçak!
Seninki de kaçak!
Sen 2B arazisi kapattın.
Sen de tarla kapattın.
Sen bisküvi pazarlama şirketi kurdun. Sen de tarlanı ana yol cepheli arsa yaptın. Senin bisküvi pazarlama şirketinin değeri 3 iken 300'e çıkarsa, benim avukatlık ücretim villa da alır, tarla da alır, kat da alır.
***
Kuyrukçuluk.
Garibanizm.
Tencere dibin kara.
Cam evde oturan, komşusunun penceresine taş atamaz hikâyesi... Başbakan, daha 3 yıl önce çocuğunu arkadaşının parasıyla yurt dışında ancak okutabilecek durumdayken şimdi trilyonluk servet ve mal birikiminin nasıl sahibi olduğunu açıklayamadı. Muhalefet partisi lideri de "malını mülkünü nasıl kazandığını" açıklama ihtiyacı duymadı. Gizlenen servetleri ortaya çıkartabilecek; servetin, malın, mülkün, villanın; dolarlarla, markların nasıl kazanıldığını dibine kadar girip bulabilecek, hukuksal altyapı ile desteklenmiş bir çare üretmediler.
Gensoru istediler.
Villa tokuşturdular.
2B'ciler kemikleşti.
Çözülmedi.
Tarlacılar çimento oldu.
Dağılmadı.
Gensoru garibanizmi ve birbirinin kuyruğunu yoklama oyunu oynadılar. Bir gensoru garibanizmi daha yaşandı.
Villa düğümü çözüldü.
***
Kaderin tesadüfü!
Meclis'te "Senin villan da kaçak... Benimki de kaçak..." diyerek gensoru kuyrukçuluğunun ve garibanizminin yaşandığı saatlerde İstatistik Kurumu'nun verileri de yayınlandı.
1 milyon aç var.
18 milyon yoksul.
4 kişiden 1'i yoksul.
Bu topraklarda yaşayan her 100 kişiden 25'i; yarı aç yarı tok gece yatağa giriyor ve bir gün sabah yiyecek hiçbir şey bulamayabilirim korkusuyla uyanıyor. Gensoru görüşmeleri ortaya koydu ki; kaçak villa sahiplerinin, devlet arazisine kaçak gecekondu yaptığı için hapis cezası yemiş olanların, ucuza tarla kapatıp imar planı geçmesini bekleyerek bir gecede zenginleşenlerin, orman arazisi kapatarak "2B affını bekleyenlerin" Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde temsilcileri var.
Partileri de var.
Liderleri de var.
Sözcüleri de...
Ama yoksulun, açın yarın ne yiyeceğini bilmeden gece yatağa giren 18 milyon insanın temsilcisi yok. Partisi de yok. Lideri de yok. Sözcüsü de... Açlık sınırında yaşayanların partisi, lideri, sözcüsü olsaydı onlar; "senin villan da kaçak... Benim villam da kaçak..." diye gensoru kuyrukçuluğu yapabilirler miydi?
Yapamazlardı.
Fakirlerin partisinin sözcüsü kürsüye çıkar; "Tüküreyim villanıza..." diye bağırıverirdi. Sesi yurdun her yanında yankı bulurdu.

Necati Doğru / Vatan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.