17 Kasım 2001 Cumartesi 00:00
Fatura millete
Ekonomik krizin faturası, 2002 yılı tasarruf önlemleri çerçevesinde dar gelirliye kesildi

2002 Yılında Kamu Kesiminde Alınacak Tasarruf Önlemleri" çerçevesinde, konsolide bütçeye dahil kuruluşların bölge müdürlüklerinin kaldırılması, KİT`ler tarafından sağlanan hizmetlerin fiyatlandırılmasındaki ticari olmayan bedelsiz ve tarife altı uygulamalara son verilmesi ve kamu çalışanlarına ilke olarak ilaçların taneyle verilmesi kararlaştırıldı.

Seçtiklerimizin kararı böyle!!!

Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan ile ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş`in katılımıyla başlatılan "2002 Yılında Kamu Kesiminde Alınacak Tasarruf önlemleri"ne ilişkin çalışmaların tamamlandığı bildirildi. Açıklamada, uygulanmakta olan ve uluslararası mali kuruluşlarca da çok büyük mali kaynaklarla desteklenmekte olan "Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı"nın, Türkiye ekonomisinin uzu~|~n yıllardır birikerek kronikleşen temel sorunlarına, yapısal reformlar ile güçlü mali ve parasal politikalarla kökten çözüm getirmeyi amaçladığı iddia edildi.

11 Eylül'e sığındılar

11 Eylül`de meydana gelen ABD`ye yönelik terörist saldırıların dünya ekonomik konjonktüründe yol açtığı olumsuzlukların, Türkiye ekonomisini de etkileyebileceği kaydedilen açıklamada, bu nedenle, 2002 yılında yapısal reformların ve disiplinli mali politikaların kararlılıkla uygulanmasının daha da önem kazandığı öne sürüldü. Buna göre alınan önlemler şöyle açıklandı:

* Kamunun yerel hizmetlerinin `yerinde` verilmesi, eşgüdümün güçlendirilerek hizmet maliyetlerini azaltacak, makine parkından daha etkin yararlanılmasını sağlayacak, dolayısıyla etkinliği ve verimi artıracaktır. Bu amaçla konsolide bütçeye dahil kuruluşların bölge müdürlükleri kaldırılacak ve bu kurumların görevlerinin yerine getirilmesi konusunda düzenlemeler, 2002 yılını içinde tedricen gerçekleştirilecek.

* Enerji sektöründeki dağıtım kayıpları ve kaçak kullanımdan doğan toplam maliyet, sonuçta toplumun kayıtlı elektrik abonesi kesimine daha yüksek enerji faturası olarak yansımaktadır. Bu kayıpların azaltılması yönünde gerekli önlemler alınacak.

Lojman bedelleri

* Kamu tarafından topluma sağlanan mal ve hizmetlerin adil, ayrıcalıksız ve en etkin biçimde sunulması gerekmektedir. Bu temel prensip doğrultusunda KİT`ler tarafından sağlanan hizmetlerin fiyatlandırılmasındaki ticari olmayan bedelsiz ve tarife altı uygulamalar kaldırılacak.

* Kamu kesimindeki tasarruf ve yükün adil dağıtılması ilkeler doğrultusunda kamu lojmanlarından yararlananların mümkün olduğu ölçüde piyasa rayiçlerine yakın bir bedel ödemeleriyle ilgili uygulama maaş düzeyleri de dikkate alınarak orta vadeli bir program çerçevesinde gerçekleştirilecek.* Bütçe üzerindeki yükü giderek artan sağlık harcamalarının daha adil, daha disiplinli ve daha kontrollü bir yapı içinde gerçekleşmesi sağlanacak. Bu alandaki israfa son verilmesini teminen ilaç sektöründeki yasal düzenlemeye tabi ilaç kar oranlarının gözden geçirilmesine karar verilmiş, gelişmiş ülkelerde uygulanmakta olan ilaçların taneyle satılması da ilke olarak benimsenmiştir.

İlaç İsrafının önlenmesi hususunda diğer bir tedbir de, 2002 yılından başlamak üzere, yüzde 10`luk ilaç katılım payının, ilgililerin maaş ve aylıklarından kesilmesi uygulamasına geçilmesidir.

Memura mini zam

* 2002 yılında kamu kesiminde alınacak tasarruf önlemleri çerçevesinde, memur maaşlarının dönem başı artışları 2002 Ocak ayında yüzde 10, Temmuz ayında ise yüzde 5 oranları ile sınırlı tutulacak.

* Ancak, ortalamada göreli olarak çok düşük olan memur maaşlarının enflasyon karşısında aşılmasını bir ölçüde önlemek amacıyla, 2001 yılında uygulanan enflasyona endeksleme sistemi, aynı esaslar çerçevesinde devam ettirilecek.

* Emeklilik hakkını elde etmiş olup, 50 yaş üzerinde bulunan işçilerin, her türlü yasal haklarının ödenerek emekli edilmelerine olanak sağlanacak.

* Düşük üretim ve/veya verimlilik performansı gösteren işletmelerdeki işçilik maliyetlerinin azaltılması için gerekli önlemler alınacak.

* Emeklilik hakkını elde etmiş olup, 50 yaş üzerinde bulunan ve işçi sendikalarının da yer aldığı bir komisyon tarafından değerlendirildikten sonra kamu kurumlarının kurum yöneticileri tarafından uygun görülecek işçilerin, her türlü yasal haklarının ödenerek emekli edilmelerine olanak sağlanacak.

* Açıklamada, uygulamanın, faiz dışı bütçe harcamalarının yüzde 40`ına ulaşan personel giderlerinde tasarrufa gidilmesi ve kamu hizmetinin ortalama birim maliyetinin orta vadede düşürülebilmesi içingerekli görüldüğü belirtildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137