29 Ağustos 2005 Pazartesi 00:00
Fedakar köy korucuları
PKK'nın ilk saldırılarını güvenlik güçlerinden uzak ve devlete bağlı köylere (anılan dönemde hemen hemen bütün köyler devlete bağlı idi) yaptığı dönemdi. Güvenlik güçleri, sıkıyönetimin güçlü altyapısına rağmen malzeme eksikliğinden dolayı saldırıya uğrayan köylere derhal yetişemiyordu. Bu durum, köylüleri PKK'nın olmayan insafına terk ediyordu. Bunu aşmak için 1925'te çıkarılan Geçici Köy Koruculuğu sistemi tekrar yürürlüğe sokuldu. Köylülere silah ve cephane dağıtıldı. Köy korucusu olanlar eskiden olduğu gibi tarlalarında çalışamadıkları için kendilerine küçük bir ücret bağlandı. Korucular, 1986'den bu yana güvenlik güçlerinin yanında başarı ile çalışıyor. Sayıları bir ara gönüllü yani ücret almayanlarla birlikte 100 bini aştı. PKK'ya karşı mücadelede köy koruyuculuğu sistemi etkili olduğu için PKK'nın hedefi haline geldi. Örgüt, köy koruculuğunun kalkması için büyük psikolojik kampanyalar düzenledi. Bazen iyi niyetli insanlar bile PKK'nın tuzağına düşerek "köy korucuları da etkisizmiş, PKK'ya çalışanları varmış" gibi söylemler benimsediler. 100 bin korucu içinde tabii ki örgütle gizli işbirliği içinde olanlar veya gayri meşruluğa bulaşanlar vardı ve hâlâ vardır. Ancak korucuların büyük bir çoğunluğu kendilerine verilen görevi başarı ile ve kahramanca yapmışlardır. Operasyonlarda araziyi tanıdıkları için onlar önde gitmişlerdir. Gece nöbete çıkarlar. Yol kontrolunda görevlendirilirler. Yani her türlü güvenlik görevinin parçasıdırlar. Onlar olduğu sürece PKK onların köylerinden lojistik destek sağlayamaz. Köy korucuları bazılarının ileri sürdüğü gibi işe yaramasa idi PKK neden koruculuğun kaldırılması için bu kadar çok kampanya düzenledi?
~|~ Tehlikeyi göğüslediler
Önemli olan köy korucularından ne beklemeniz gerektiğidir. Köy korucuları, bir eğitimden geçerek, formatlanmış insanlar değildirler. Çoğunun eğitim düzeyi düşüktür. Kötü niyetliler tarafından istismar edilebilirler. Ancak köy korucuları, Türkiye Cumhuriyeti devletinin egemenliği için çarpışmış, bu uğurda, karılarının, çocuklarının ve ailelerinin diğer fertlerinin hayatlarını tehlikeye atmış olan insanlardır. Binlerce köy korucusunun ailesi PKK saldırısına uğramıştır, öldürülmüştür. Ben Güneydoğu Anadolu'da Türk bayrağı için çarpıştığını söylerken gözlerinin içi parlayan çok köy korucusu gördüm. Bunlardan birisinin küçük kız çocuğu örgüt tarafından katledilmişti ve örgüte karşı olan nefreti iki kat artmıştı. Birçok köy korucusu PKK tarafından acımasız bir şekilde katledilmiştir. Cizre'de bir korucu PKK tarafından yakılarak öldürülmüştü. Bütün bunları yapmak için aldıkları para, para değildir. Ek tazminat miktarları ile birlikte en düşük 385.39 YTL ve en yüksek 391.32 YTL ellerine geçmektedir. Herhangi bir sosyal güvenceleri yoktur. Hastalanmaları ve yaralanmaları durumunda sağlık giderleri, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından karşılanmaktadır. Sağlık veya idari nedenlerle görevden ayrılan köy korucuları çalıştıkları her yıl için iki aylık tutarında tazminat almaktadırlar. Özetle, geçici köy koruculuğu Türkiye'nin üzücü güvenlik durumunun zorunlu bir parçasıdır. Olması gereken köy koruculuğuna hiç gerek bırakmayacak bir güvenlik sisteminin oluşturulmasıdır. Ancak bu sadece bir güvenlik meselesi değil, ekonomik ve sosyal bir meseledir ayni zamanda. Güneydoğu Anadolu'da mezra yapılanması devam ettiği sürece geçici köy koruculuğu da devam edecektir. Geçici köy korucuları çok büyük bir çoğunlukla Türkiye Cumhuriyeti için ölmeyi göze alacak kadar bu devlete sadık Cumhuriyet yurttaşlarıdır. Allah yardımcıları olsun.
 Ümit Özdah / Akşam  Ümit Özdağ / Akşam
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137