09 Temmuz 2004 Cuma 00:00
Felaket kapıda

Tabiat alarm veriyor. Garip hastalıklar ortaya çıkıyor. 2 yıl önce kendini gösteren SARS, 30 ülkede 812 kişinin ölümüne neden oldu. AIDS milyonları tehdit ediyor. Dünyanın akciğeri Amazon ormanları ve gezegenimizin su kaynağı kutup buzulları yok oluyor!

Dünya gezegeninde 'garip' gelişmeler yaşanıyor. Kimi uzmanlar bunları 'kıyametin bilimsel alametleri' olarak değerlendiriyor. Kimileri ise yaşadığımız çevrenin 'raydan çıkması' olarak...
İklimdeki değişiklikler
Kurumun yayınladığı son kitapta, dünyadaki muhtemel iklim değişiklikleri şu şekilde sıralanıyor:
-Kuzey Buz Denizi'nden alınan uydu görüntüleri son 20 yılın en düşük buzul sayısını gösteriyor.
- Avustralya'da ülke tarihinin en korkunç kuraklığında insanların yol açtığı iklim değişimleri büyük rol oynadı.
-Bilimadamları kuzey yarıkürenin 1980'den beri, 2000 yıldır görülmediği kadar sıcak ol~|~duğunu açıkladı.
-2003 Ağustos'unda hava sıcaklığı 40 derecinin üzerine çıkınca Fransa'da 14 bin 800 kişi hayatını kaybetti.
Sağlık...
"Sağlık" başlığı altındaki gelişmeler çizelgede şöyle yer aldı:
-Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ileri derecede akut solunum sendromunun (SARS) 30 ülkede 812 kişinin ölümüne ve 8439 kişinin hastalanmasına neden olduktan sonra kontrol altına alındığını açıkladı.
-Afrika'da her gün 3000'den fazla çocuğun sıtmadan öldüğü raporlarla ortaya konuldu.
Enerji
Dünyada "enerji, kirlilik, ormanlar, ekosistemler ve balıktarlaları" alanındaki gelişmeler de şu başlıklar altında toplandı:

-ABD ve Kanada tarihindeki en büyük elektrik kesintisi, sekiz eyalet ve iki ilde 50 milyon kişiyi etkiledi.

-Amazon'daki orman kaybı, 2001 yılına oranla yüzde 40 arttı ve Brezilya son 15 yıldaki ikinci en büyük kayıp oranına tanık oldu.

-Bilimadamları, dünyadaki ağaç türlerinden yüzde 10'unun kerestecilik, ormanların bölünmesi ve istilacı yabancı türlerin ekimi nedeniyle yok olma tehlikesi içinde olduğunu açıkladı.

-Bilimadamları birçok bitki ve hayvanın iklim değişimlerine tepki göstererek tür değiştirdiğini ya da ilkbahar etkinliklerine daha erken başladığını bildirdiler.

-BM Raporu'na göre, koruma altına alınan alanların sayısı 100 bini aştı ve Hindistan ve Çin'in toplamından daha fazla alanı kapsayacak düzeye geldi.

-Bilimadamları endüstriyel balıkçılığın dünyadaki en geniş ve ekonomik açıdan en önemli balık türlerinin yüzde 90'ını yok ettiğini belirttiler.

-Kanada Hükümeti, balık stoklarının azalması nedeniyle ülkenin hemen hemen tüm Atlas Okyanusu sularında morina avını yasakladı.

Diğer konular...

-Genetik olarak değiştirilmiş ürünlerin ekim alanı dünya genelinde587 milyon hektara ulaştı.

-Bilimadamları insanın genetik kodunu nihayet tamamen çözdüklerini açıkladılar.

-Bilimadamları Antarktika üzerindeki ozon deliğinin 26 milyon kilometrekareye ulaştığını ve daha da genişleyeceğini açıkladılar.

-Yardım kuruluşları Güney Afrika'da 7 milyon çiftçinin ölümüne yolaçan AIDS'in kıtlığı arttırdığını açıkladılar.

-Güney Amerika'da ilk kez dört ülke sınır ötesi bir yeraltı su kaynağını (kıtanın en büyük aküferi olan Guarini) kullanmak için işbirliği yaptı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.