Bu haber kez okundu.

Fener papazının duası
Kıbrıs Rum papazı eğer Fener'deki papazın emrinde ve bağlısı ise adada Türklere karşı yaptığı her şey onun bilgisi ve izni ile yapılmış demektir. ~|~
(dünden devam)
Konu ile ilgili en taze haber de şu:
"Baf Metropoliti Hrisostomos, Fener Rum Patriği Bartholomeos'la görüşmek üzere İstanbul'a gitti. Rum gazeteleri, Rum Sen Sinod Meclisi'nin önceki gün gerçekleştirdiği toplantıda, Cenevre'de 17 Mayıs tarihinde yapılacak genişletilmiş Sen Sinod toplantısında, Rum başpiskoposluk makamının boşalıp boşalmayacağı dışında başka bir konu görüşülmeyeceğine dair Fener Rum Patriği Bartholomeos'tan taahhüt alınması gerektiği kararına varıldığını yazdı. Gazete, önceki günkü Sen Sinod toplantısında, Rum Başpiskoposluğu konusunda başka bir konunun ele alınması durumunda, Sen Sinod üyelerinin Cenevre'deki toplantıya katılmama yönünde bir karar aldıklarını ve bu kararı Fener Rum Patriği Bartholomeos'a iletmek üzere Baf Metropoliti Hrisostomos'un önceki akşam İstanbul'a gitmek üzere Güney Kıbrıs'tan ayrıldığını belirtti.."

Lozan'a göre sadece İstanbul Rumlarının dini ve dünyevi işleri ile ilgilenmesi izni verilen Fener papazı ile Kıbrıs Rum papazının ne gibi bir ilgisi vardır?
Var mıdır, yok mudur?
Var ise; şimdiye kadar adada Türklere karşı yapılan bütün kötülüklerin, soykırımların hesabı da sorulmalıdır.
Kıbrıs Rum papazı eğer Fener'deki papazın emrinde ve bağlısı ise adada Türklere karşı yaptığı her şey onun bilgisi ve izni ile yapılmış demektir.
1930 Lefkoşa isyanından itibaren her şeyin hesabı Fener'e sorulmalıdır. Kiliseye baskın yapılmalı, köşe bucak aranmalı, bütün evraklara el konulmalıdır. İnce ince incelenmelidir.
Tiftiği atılmalıdır.

Atatürk'ün deyişi ile bir "fesat ve melanet yuvası olan" patrikhane bu incelemelerin sonucunda da Yunanistan'a gönderilmelidir.
Konu ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Milli Güç Platformu Sözcüsü Muammer Karabulut'un düşünceleri şöyledir:

"Burada unutulmaması gereken nokta; Güney Kıbrıs Ortodoks Kilisesi'nin geçmişte Moskova ve Bütün Rusya Ortodoks Patrikhanesi'ne yakınlığı ve bugün de bu dinsel bağın etkili olduğudur. ABD'de oluşan politikalar sonucu hazırlanan Annan Planına, adadan hayır çıkmıştır. Bu hayırın arkasında, Rus kilisesi aracılığı ile Rusya vardı! İşte bu hayır, ABD tarafından evete dönüştürülmelidir. Bunun için de, adada etkili olan ve Komünist Akel Partisi ile birlikte hareket eden Ortodoks Kilisesi, Fener Rum Kilisesi tarafından kontrol edilir duruma getirilmelidir. Amaç, adada, KKTC'den sonra, Güney Kıbrıs'ı da kontrol altına almaktır."
"Bergama fitnesi"nin üzerinde ayrıca durulması gerek..
Çünkü bu, Midilli'den gelen yabancıların desteğiyle devlete karşı yapılan bir kalkışma hareketidir.
Bakın Bergama'da neler olmuş..

Önce Yunanca ardından da Türkçe konuşan Bartholomeos, ayine izin veren ve kendilerine yardımcı olan Bergama Kaymakamlığı, Bergama Belediye Başkanlığı ile İzmir Ticaret Odası'na teşekkür ederek şunları söylemiş:
"Dışarıda bazı arkadaşlar, 'Ya sev ya git' diye bağırdı. Onlara kim söyledi bizim yaşadığımız bu vatanı sevmediğimizi? Hıristiyan cemaati kalmadı ama bu toprakların altında binlerce insanımız var. Onların nur içinde yatmaları için, şad etmek için dua etmek bizim hakkımız. Hiçbir siyası amacımız yok. Bu toprakların evlatlarıyız. Misafirlerimiz Türkiye'ye olan sevgilerinden, dostluklarından geliyor. Din turizminin gelişmesi Türkiye'nin menfaatine. İsteğimiz, tabuların yıkılması, önyargıların bertaraf edilmesidir. Barış ve kardeşlik için yenidünyanın temellerini atıyoruz.''
Bartholomeos, daha sonra patrikhanenin hukuk müşaviri Kezban Hatemi ile birlikte Bergama Kaymakanı Hüseyin Eren'i ziyaret etmiş. "Devletimize olan bağlılığımızı sunmak için sizi ziyaret ettik'' diyen Bartholomeos, Ürper'e, kendilerine verdiği destek için AKP Bergama İlçe Başkanı Hasan Şahin'e teşekkürlerini iletmesini de istemiş.
Eren ve Ürper'e hediyeler veren Bartholomeos, "ekümeniklik" tartışmalarına yönelik sorulara da "Tarihi bir ünvan suç mu, suç olabilir mi?'' yanıtını vermiş.
Konuşmasının ardından Barthalomeos, ayine katılanlara kırmızıya boyanmış paskalya yumurtası dağıtmış. Yunanistan Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili Yannis Yalenis, Midilli Valisi Pavlos Vodiatris, Mantamados Belediye Başkanı Stefanos Apostolov, Midilli Metropoliti Nikodonus Aydianos, İzmir Konsolosu George Katapodis ve Midilli Adası'ndan gelen yaklaşık 200 kişinin katıldığı ayin yaklaşık iki saat sürmüş.
Aynı gün Selanik'te kıymetli okuyucu Pontus Soykırım Anıtı açılmış.

Ne demişti papaz?
"Misafirlerimiz Türkiye'ye olan sevgilerinden, dostluklarından geliyor. Din turizminin gelişmesi Türkiye'nin menfaatine. İsteğimiz, tabuların yıkılması, önyargıların bertaraf edilmesidir. Barış ve kardeşlik için yenidünyanın temellerini atıyoruz.''
Neden kimse Pontus soykırım anıtı açmakla tabuların nasıl yıkılıp, önyargıların bertaraf edileceğini, barış ve kardeşlik içinde yenidünyanın temellerinin nasıl atılmış olabileceğini sormayı akıl etmemiş?

Ne diyor papaz?
"Onlara kim söyledi bizim yaşadığımız bu vatanı sevmediğimizi? Hıristiyan cemaati kalmadı ama bu toprakların altında binlerce insanımız var. Onların nur içinde yatmaları için, şad etmek için dua etmek bizim hakkımız."
Olur papaz efendi.
Fakat bu son verdiğin örnekten hareket edersek zannediyorum fena halde zararlı çıkacaksın..
Ya biz de Mora'da, Atina'da, Selanik'te,
Mesta Karasu'da..
Batı ve doğu Trakya'da..
İnebahtı'da..
Yunanistan'ın ve Balkanların her köşesinde "toprakların altında yatan milyonlarca şehidimiz?insanımız için dua etmeye" kalkarsak nereye kaçacaksın?
Saklanacak, sığınacak yer bulabilecek misin?
Üstelik?
Bir başlayınca sadece dua etmekle kalsak iyi..
Nereden akıllarına getirdim diye pişman olacak, kâbuslar göreceksin..
Sakalın titreyecek..

Hüseyin Mümtaz/ Giresun Işık gazetesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100