16 Ağustos 2006 Çarşamba 00:00
Fındık oyunu
Karadeniz'de gelirini fındıktan sağlayan milyonlarca insan hükümete tepkili, öfke yağdırıyor. Fındık fiyatları düştü, üretici perişan. Bir süre önce yapılan Ordu mitinginde bu öfke sokaklara taştı. ~|~


Başbakan'ın tüccar danışmanı Cüneyd Zapsu dünya fındık piyasasında sözü geçenlerden biri. Fındık fiyatı ne kadar düşer ve üretici ne kadar zarar ederse, tüccar Zapsu o kadar kazanıyor.
Fındık rezaletinde çaresiz kalan hükümet, çözümü Fiskobirlik'i devre dışı bırakmakta buldu. Niçin?.. Çünkü Fiskobirlik yönetimi AKP'li değil.
Peki ne yaptı hükümet?
Bu yıl fındık alım ve piyasayı düzenleme görevini şimdi Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) devretti. Kelin merhemi olsa başına sürer! TMO'nun durumu ne?
Size eski TMO Genel Müdürü Prof. Dr. Mevlüt Karakaya'dan aldığım mesajı aynen iletiyorum:
"Bugünlerde fındık alımında Fiskobirlik'i dışlayıp devreye sokulmaya çalışılan TMO'nun son üç yılda (AKP döneminde) mali durumunda ciddi bozukluklar var. Bunları Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu tarafından hazırlanan rapordan da okuyabilirsiniz.
Son üç yıldan bu yana buğday piyasasını bile denetlemekten aciz kalan ve mali durumu giderek kötüleşen TMO, şimdi fındık piyasasını nasıl düzenleyecek? Doğrusu çok merak ediyorum!.. Çünkü TMO'nun fındık bölgelerinde ne bir deposu vardır, ne de alım merkezleri.
Ayrıca bu konuda hiçbir uzmanı yoktur. (TMO'nun ihtisas alanı buğday ve hububat.) Konuyu da bilmez.
Alımı yine Fiskobirlik yapacak. Fiskobirlik elemanları ve depoları kullanılacak. TMO ise finansman sağlayacak.
Peki böyle olacağına niçin Fiskobirlik'e doğrudan para aktarımı yapılmıyor da, devreye TMO sokuluyor? Doğrusu merak ediyorum, bu uygulama TMO'nun bozulan durumuna bir kılıf mı olacak? Zaten çok zor durumda olan buğday üreticisi seneye daha kötü bir duruma mı sokulacak?"
                                                        ***
Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu, ülkenin en üst düzeydeki denetim birimi. Burada çok sayıda uzman görev yapıyor. Ayrıca gerek görülen her uzman yasa gereği çağrılıyor. Şimdi bu kurulun TMO ile ilgili son raporundan birkaç alıntıyı çok özetle veriyorum:
"2005 yılında TMO'nun zararı yüzde 241 oranında artmış ve 914 milyon YTL'ye yükselmiştir. İstikrar 2004 yılından başlayarak bozulmuştur. Ofisin mali yapısı yeniden bozulma belirtileri göstermektedir.
Borçlar yeniden ve büyük oranda artışa geçmiştir. Faiz yükü de artmıştır. Bu artış 2004 yılında yaklaşık yüzde 100, 2005 yılında ise yüzde 280 olarak gerçekleşmiştir..."
                                                         ***
Bütün bu gerçekler ortada iken, hükümet niçin yeni dönemde fındık piyasasını düzenleme ve fındık alım görevini işin uzmanı Fiskobirlik'ten alıp bu konuda hiçbir deneyimi olmayan TMO'ya veriyor?
Yanıtı çok basit!.. Çünkü TMO, iktidarın elinde olan bir devlet kuruluşu. Fiskobirlik ise AKP'nin elinde değil. Tam tersine iktidar karşıtlarının yönetiminde. Üretici onları seçmiş.

Emin Çölaşan/ Hürriyet

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137