10 Aralık 2004 Cuma 00:00
Fiyatlar hükümeti yalanlıyor

Enflasyonun % 10'a düştüğü iddialarının yalan rüzgârından ibaret olduğunu söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "enflasyonu düşürdük" diyenler ile çarşı?pazardaki vatandaşın söylediğinin örtüşmediğine dikkat çekti. ~|~ BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yılbaşından itibaren Yeni Türk Lirası'na geçişle birlikte ekonominin birden düzlüğe çıkacağı şeklindeki propagandalara kulak asılmaması gerektiğini söyledi. Enflasyon konusunda açıklanan rakamların ise çarşı?pazardaki rakamlarla hiç ama hiç örtüşmediğini rakamlarla ortaya koydu.

YTL bir kandırmaca

Yeni Türk Lirası ile birlikte ekonominin düzeleceği, ceplerin para dolmaya başlayacağı şeklindeki değerlendirmelerin doğru olup olmadığını görmek için sayılı günler kaldığını söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Eğer iktidar sadece buna güveniyorsa demek ki sıfırı tükettiler. Sıfırlar onları tüketecek. Çünkü bu olayda önemli olan husus paranın alım gücünde bir değişiklik olup olmadığıdır. Paranın alım gücü arttı mı? Artmadı. Paranın alım gücü artmadıktan sonra bütün bu hikayeler palavradır. İki, burada çok ciddi bir riziko daha var. Vatandaş yeni liraya geçerken parasını dikkatle kullanmalı, fazla harcama yapmamalı. Piyasa oluşana kadar şu ana kadar iş yapamaylanlar da zararlarını yeni değerler üzerindeki para ile çıkartabilirler. Yani bin liralık malı iki bin liraya da satabilirler. Ben gizli bir devalüasyonun olabileceği kanaatindeyim. Bekleyelim. Çok zaman kalmadı. Uygulamayı görelim. Ama bu korkunç bir kandırmacadır. Başka bir şey değildir. Mamul ucuzlamadı. Elimdeki paranın alım gücü artmadı. Ve 'bununla beraber Türkiye'yi düzelteceğim' diyorsun. Bunların hepsi hayal. Başka bir şey değil."

Pazar enflasyon

rakamlarını yalanlıyor

Enflasyonun %10'lara düşürüldüğünün söylenmesi konusunda yanlış ya da doğru hesap yapılıp yapılmadığını bilmediği, ama pazara gittiğinde enflasyonun değil %10'lara, % 20'lere, % 30'lara bile düştüğünü görmediği açıklamasında bulunan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, bu konuda yaptığı bir pazar araştırmasının sonuçlarını şöyle dile getirdi: "Bir araştırma yaptım. Et geçen yıl 8 milyondu, şu anda 12 milyon. Artış oranı % 50. Beyaz peynir 4 milyon 750 bin liradan 5 milyon 850 bin liraya çıktı. Artış oranı % 24. Zeytin 4 milyondan 6 milyona çıktı. Artış % 50. Süt 1 milyondan 1,5 milyona çıktı. Artış oranı % 50. Kuru fasulye 1 milyon 250 bin liradan 2 milyon 250 bin liraya çıktı. Artış % 80. Yumurta 100 bin liradan 150 bin liraya çıktı. Artış % 50. Ekmek 150 bin liradan 300 bin liraya çıktı. Artış tam % 100. Çay 300 bin liradan 400 bin liraya çıktı. Artış % 34. Şeker 1 milyon 600 bin liradan 1 milyon 900 bin liraya çıktı. Artış % 19. Makarna 450 bin liradan 550 bin liraya çıktı. Artış % 22. Beş litrelik yağ 7 milyon 900 bin liradan 9 milyon 900 bin liraya çıktı. Artış % 25. Çocuk bezi 2 milyon 250 bin liradan 2 milyon 650 bin liraya çıktı. Artış % 17. Nohut 1 milyondan 1 milyon 750 bin liraya çıktı. Artış % 75. Pirinç 1 milyon 600 bin liradan 2 milyon 150 bin liraya çıktı. Artış % 34. Demir 550 bin liradan 670 bin liraya çıktı. Artış % 21. Çimento 5 milyondan 5 milyon 500 bin liraya çıktı. Artış % 10. Doğalgaz %35 zam yedi. Kira %40 arttı. Akaryakıta % 32 zam geldi. Ortalama yıllık enflasyon %41. Sen hangi % 9?10'dan bahsediyorsun. Üstelik bütün bunlar da zaruri maddeler."

Vatandaşa bir

dokun bin "ahh" işit

Enflasyon % 10'a düştü yalan rüzgârı ile bir yere gidilemeyeceğini, yalancının mumunun yatsıya kadar yandığının iyi bilinmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "enflasyonu düşürdük" diyenler ile vatandaşın söylediğinin de örtüşmediğine dikkat çekerek şöyle dedi: "Vatandaş 'cebimde bir şey yok. Bu adam yalan konuşuyor' diyor. 'Doğru konuşmuyorlar. Bunun dili ile benim cebim örtüşmüyor' diyor. Geçmişte ona dua eden şimdi küfrediyor. Yani ilk seçtiği zaman dualarla onu başa getirenler şimdi küfrediyorlar. 'Ne kadar yanıldık. Ne kadar aldandık' diyorlar. Halkın içinde olun. Onlarla konuşun. Onlara sorular sorun. Ekranlarda gösterin. Mikrofonu onlar tutun. "Ne diyorsunuz?" deyin. Bakın size neler diyecek. 20 kalem saydık. 20 kalemde enflasyon % 41. Ondan sonra gel de '% 9' de. Bunların hepsi tiyatro."

Gerçek bu olmasına rağmen vatandaşın ye'se kapılmaması, milletimizin endişe etmemesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Haydar Baş, enflasyonun düşmesi değil belinin kırılacağı günlerin geleceğini, o günleri getirecek olanın da BTP iktidarı olacağını, BTP iktidarında uygulanacak reçetelerle bütün zorlukların aşılacağını milletimize layık oldukları hayatın mutlaka yaşatılacağını söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.