13 Ekim 2006 Cuma 00:00
Fransa gözünü Anadolu'ya dikti

"Sözde Ermeni soykırım iddialarını" inkar edenlere hapis cezası getiren Fransa, Kurtuluş Savaşı öncesinde ve sırasında olduğu gibi bir kez daha Ermenileri kullanarak, Anadolu'yu işgal planlarını hayata geçirdi ~|~Sözde Ermeni soykırımının inkarına hapis ve para cezası öngören yasa teklifini dün parlamentosunda kabul eden Fransa, bu hareketiyle Türkiye'ye bir kez daha savaş açtı. Yeni Mesaj'a konuşan tarihçiler ve stratejistler, Kurtuluş Savaşı öncesinde ve sırasında Anadolu'yu işgal eden; bu işgali sırasında Ermenileri 'Truva atı' olarak kullanan Fransa'nın, bu girişimiyle Ortadoğu'da aktif bir rol oynamak istediğini vurguladılar. Stratejist Kahraman Üstündel, Fransa'nın 100 bini aşkın Ermeni'nin yaşadığı Lübnan'a ilk asker gönderen ülke olmasının tesadüf olmadığına işaret ederek, "Fransa, Kafkasya'daki ve Ortadoğu'daki Ermenileri kendi yanına çekerek, onlardan Ortadoğu ve Orta Asya'ya yayılma konusunda istiafade etmek istiyor" dedi.  Üstündal, bu çerçevede ABD ve İsrail ikilisinin bölgede Kürtleri kullandığını da hatırlattı.

Tarihçiler de, Fransa'nın 19. ve 20. yüzyılda gözünü Anadolu'ya diktiğini, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Anadolu'yu işgal ettiğini hatırlatarak, "Türkiye'de 3 vilayet ünvan sahibidir. Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş vilayetleri bu ünvanlarını Fransızlara karşı verdikleri mücadelelerde kazanmışlardır" görüşünü seslendirdi.


Tasarının arkasındaki isim: Deveciyan
Soykırımı inkar tasarısının arkasındaki isim Milletvekili Patrik Deveciyan... Deveciyan aynı zamanda, 2007'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en güçlü adayı olan Yahudi Sarkozy'nin de danışmanı.
Ancak Deveciyan'ın verdiği, bilim adamları ve tarihçilerin çalışmalarının yasanın yaptırımlarından muaf tutulmasına ilişkin değişiklik önergesi Sosyalist Partili milletvekillerince reddedildi.
Fransa Meclisi Genel Kurulu'nun Sosyalist Parti'nin sunduğu sözde Ermeni soykırımını reddetmenin suç sayılmasını öngören yasa teklifini 19'a karşı 106 oyla kabul etmesi de dikkat çekti. Oylamaya iktidar milletvekilleri katılmadı.
Teklifin yasalaşması için Senato'nun da onayı gerekiyor. Yasa teklifinin Senato'ya götürülme kararı ise hükümetin elinde bulunuyor. Yasa teklifi, sözde soykırımı reddedenlere, bir yıla kadar hapis ve 45 bin avro para cezası verilmesini öngörüyor.
     
Kim ne dedi?
Sosyalist Parti'nin sunduğu, sözde soykırımı inkar edenler hakkında bir yıl hapis ve 45 bin Euro'ya kadar para cezası öngören yasa tasarısının görüşüldüğü oturumu Meclis Başkan Yardımcısı Helene Mignon yönetti. Genel Kurul'a çoğu 'Evet'çi yaklaşık 40 kadar milletvekili katıldı. Saat 10:30'da başlayan oturumda iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) milletvekillerine 35, muhalefetteki Sosyalist Parti milletvekillerine 20, Fransa Demokrasi Birliği (UDF) ve Komünist Parti milletvekillerine 5'er dakika konuşma süresi verildi. Konuşmaların ardından tasarısının oylanması kabul edildi. Daha sonra yasa tasarısı hakkında verilen 5 değişiklik önergesi tek tek tartışmaya açıldı. Son halini alan yasa teklifi oylamaya sunulacak.

Ermeni Türkiye'yi suçladı 
Oturumda söz alan tasarının hazırlayıcılarından Patrick Deveciyan, "Türkiye inkarcı politikalarını artık ihraç etmeye başladı" diyerek Lyon'daki yasa karşıtı gerçekleşen gösterileri Türkiye'nin organize ettiğini ileri sürdü.
Deveciyan, Türkiye'de ifade özgürlüğünün olmadığını savundu ve Türk Ceza Yasası'nın 301. maddesine göre soykırım ifadesini kullananların cezalandırılıp mahkum edildiğini iddia etti. Söz konusu yasa tasarısının tarihçileri ve bilim adamlarının kapsamaması gerektiğini savunan Deveciyan, konuşmasında AB Komisyonu temsilcisini de eleştirdi.

Fikir özgürlüğüne son!
Sosyalist Parti adına söz alan Rene Rouquet da Lyon'da yapılan gösterilere atıfta bulunarak, devletin yasal olarak bu tür gösterilerin önüne geçebilmesi için teklifin kabul edilmesini istedi.
     
Hükümet sessizce izledi
Yasa teklifinin tartışılması sırasında hükümet adına konuşan Avrupa işlerinden sorumlu Bakan Catherine Colona, yasa teklifine karşı çıktı.  "Tarihi tarihçiler yazsın" diyen Colona, "Ermeniler Fransa'da toplumun önemli parçası, acılarını anlıyoruz, bu tarihi gerçeği inkar etmiyoruz.
Türk?Fransız dostluğuna önem veriyoruz" dedi.
Fransa'da iktidardaki Halk Birliği Partisi (UMP) milletvekili Pierre Lequiller, yasa teklifinin Anayasa'ya aykırı olduğunu savunarak, reddedilmesini istedi. Lequiller, genel kurul oturumundaki konuşmasında, tarihin tarihçilere bırakılması gerektiğini söyleyerek, yasa teklifini tehlikeli bulduğunu kaydetti. Ancak, iktidar milletvekilleri, yasaya karşı oy vermedi!

     
İnkar Yasası ne getiriyor?
Yasa teklifi, sözde soykırımı inkar edenler hakkında bir yıl hapis ve 45 bin avroya kadar para cezası talep edilmesini öngörüyor. Sosyalist Partinin sunduğu yasa teklifi, ilk olarak mayıs ayında genel kurulda tartışılmış, teklife karşı çıkan Meclis Başkanı Jean?Louis Debre, "zaman kalmadığı" gerekçesiyle oylamaya geçmeden oturumu kapatmıştı. Teklifin yasalaşması için, meclisin dışında senatonun da onayı gerekiyor. Siyasi gözlemciler, teklife karşı çıkan hükümetin, teklifi Senato gündemine uzun süre götürmeyeceğini düşünüyor. Senatonun da onayından sonra yasanın yürürlüğe girebilmesi için cumhurbaşkanının imzası gerekiyor. Fransız parlamentosu, 2001 yılında kabul edilen bir yasayla sözde Ermeni soykırımını resmen tanımıştı. Parlamentonun kararı, Türk ve Fransız ilişkilerinde gerginliğe yol açmıştı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137