16 Ekim 2006 Pazartesi 00:00
Fransa'nın şifrelerini bu mektup çözüyor
Fransa'daki yasa teklifini ilk imzalayan sosyalist milletvekili Didier Migaud'un, Chirac'a yazdığı ve yasanın onaylandığı gün  Liberation gazetesinde yayınlanan mektup Fransa'nın ruh halini ve şifrelerini net olarak ortaya koyuyor ~|~

Fransa'da Ermeni soykırımını tanıyan yasayı öneren, inkârı cezalandırma yasa teklifini ilk imzalayan Sosyalist Partili milletvekili Didier Migaud'nun Cumhurbaşkanı Jacques

Chirac'a açık mektubu:
Sayın Cumhurbaşkanı, geçen günlerde Ermenistan'a yaptığınız gezide 'Ermeni soykırımı trajedisi'nden bahsettiniz ve Fransa'nın soykırımı resmen tanıdığını hatırlattınız. Karşılaşılan çok sayıda engele rağmen soykırımın bir yasayla tanınması, birçokları tarafından bir başarı olarak kabul edilmişti. Gerek sizin, gerekse o dönem iş başındaki hükümetin konuyla ilgili çekinceleri herkesçe biliniyordu.

Tanımanın sonucu
Soykırımın tanınmış olması önemli bir gelişmeydi, ancak bu tanıma yeterli değildi. Zira her ne kadar cumhurbaşkanı olarak siz aksine inanır gibi görünseniz de, Fransa'da hiçbir yaptırımla karşılaşmadan Ermeni soykırımının yaşandığını inkâr etmeye devam edilebiliyor.
Dolayısıyla Ermeni soykırımının tanınmasını tüm sonuçlarıyla ortaya dökmek için daha çıkarılması gereken yasalar var. 1915'teki Ermeni soykırımının oluşturduğu insanlığa karşı suçun inkârının da, Fransa'nın ceza hukukuna entegre edilmesi gerekiyor.

Gayssot'a dahil edilmeli
8 Ağustos 1945 tarihinde Londra Anlaşması'nın ekinde tanımlanan insanlığa karşı suçların cezalandırılmasına yönelik 1992'de çıkarılan Gayssot Yasası da bunu yapmıştı. Ancak Yahudi soykırımını kapsayan Gayssot Yasası o dönemde henüz resmen tanınmamış olduğundan Ermeni soykırımını içine alamamıştı. Ama artık Ermeni soykırımını bir yasayla resmen tanıdığımıza göre, yasanın her yönüyle tamamlanması gerekir. Hükümetiniz mevcut yasaların insanlığa karşı işlenmiş suçları överek suç işleyen kişileri mahkeme önüne çıkarmaya yeterli olduğunu düşünüyor. Ama bu doğru değil, mevcut yasa bunu yapmıyor.

Tarihçilere engel değil
Mevcut yasalar soykırımın övülmesini engellese bile, inkârını cezalandırmaya müsaade etmiyor. Bu durumu nasıl kabullenebiliriz? Kabul edersek, kendimize biçtiğimiz bu göreve sırt çevirmiş, sansür suçuna ortak olmuş, kısacası tarihi gerçeği reddedenlerin yarattığı resmi tarihi kabullenmiş olmaz mıyız?
Tam bir vicdan özgürlüğü var olsa bile özgürlüğün kendisi mutlak sayılamaz. Kurallar koymak ve bunlara uyulmasını sağlamak, demokratik bir sistemin bizzat temelini oluşturur. Ayrıca gördüğüm kadarıyla Yahudi soykırımının tanınması ve hukuken tanımlanması da, tarihçilerin işini yapmasına engel teşkil etmiyor, onların araştırmalarına kesinlikle köstek olmuyor.

Dolayısıyla hayır sayın cumhurbaşkanı, Sosyalist Parti'nin sunduğu, Ermeni soykırımını inkâra 45 bin avro para ve beş yıl hapis cezası öngören yasa tasarısı polemik değil. Bu tasarı, işlevsel ve Fransa'nın bizzat sizin Ermenistan'ın başkenti Erivan'da hatırlatmış olduğunuz duruşuyla da tutarlı bir tasarı. Bana inanmanızı rica ediyorum, sayın cumhurbaşkanı...
Radikal
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137