17 Kasım 2014 Pazartesi 00:08
Gelecek Rusya’nındır

MURAT ÇABAS / İSTANBUL

Yeni Mesaj gazetesi yazarlarından Murat Çabas Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’la önemli bir röportaj gerçekleştirdi. Röportajda başta İslam coğrafyası olmak üzere tüm dünyadaki gelişmeler karşısında Rusya’nın takip ettiği politikayı değerlendiren Prof. Dr. Haydar Baş, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyada demokrasi ve insan haklarını hayata geçiren tek lider. Rusya demokrasi ve insan haklarının uygulandığı merkez oldu” dedi. İşte tarihi röportaj:

Rusya’da gerçek demokrasi var

Murat Çabas: Hocam, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ve Rusya’nın hem kendi halkı nezdinde hem de dünya halkları nezdinde hayranlıkla takip edildiğini görüyoruz, bu konuda neler söylersiniz?

Prof. Dr. Haydar Baş: “Putin, dünyada demokrasi ve insan haklarını hayata geçiren tek lider… Amerika ve Avrupa’da ise sözde demokrasi ve sözde insan hakları var. Rusya demokrasi ve insan haklarının uygulandığı merkez oldu. Amerika’nın bile Putin’i her yıl devlet başkanları arasında birinci seçmesi çok manidardır. Bunda özellikle kendi halkına ve beraber olduğu ülkelere yaşattığı demokrasi ve insan haklarının rolü vardır. ABD halkı kendi ülkelerinde ve liderlerinde göremedikleri gerçek demokrasiyi, hukuka ve haklara saygıyı Rusya liderinde görüyor.”

Siyaset ve iktisat Rusya’da uyumlu

Murat Çabas: Hocam, 27 Şubat 2013’te Duma’da gerçekleştirilen Milli Ekonomi Modeli (MEM) sunumunuzda vekillerin yanı sıra, iktisatçıların da bulunduğunu gördük. Bu konuda ne dersiniz?  

Prof. Dr. Haydar Baş: “Putin, iktisat kadrolarını ve de siyaset adamlarını çok iyi yetiştirdi. Çok mükemmel kadroları var. Rusya genç iktisatçıların da yetiştiği bir ülke… İktisatta siyasetçiler var; iktisatta bilim adamları var; iktisatta genç, müthiş bir kadroları var. Yeniliğe tamamen açık… Dünyada hiçbir ülkede bunun emsali yok. İktisatçılar ve siyasetçiler uyum içinde çalışıyor. Hatta Rus halkının ve Rusya’nın geleceği konu olduğunda iktidar ve muhalefet partileri beraber hareket ediyor. Ve bu tür önemli toplantılara gençleri de davet ederek sahip oldukları değerleri gelecek nesillere aktarıyorlar, onları en iyi bir şekilde yetiştiriyorlar.”

‘Gönlüm Rusya’yla beraber’

Murat Çabas: Hocam, Rusya’yı çok beğendiğinizi, desteklediğinizi ve savunduğunuzu kamuoyu sürekli olarak konuşuyor, buna ne dersiniz?

Prof. Dr. Haydar Baş: “Doğrudur. Ben Rusya’yı yeni tanımıyorum. Bakü Devlet Üniversitesi’nde tam 14 yıl öğretim üyeliği yaptım. Orada kaldığım yıllarda Moskova ile devamlı irtibat halindeydim. İlim adamları arkadaşlarımdı. Her türlü sohbette, faaliyette bulunduk. Bize kapitalist dünyada söylenen, “Rusya’da hürriyet yoktur” idi. Ama gördük ki, Rusya’da gerçekten hürriyet var. İnsan haklarının doya doya yaşandığı bir yer. Bunu yaşadım ve gördüm. E tabi böyle bir yerde benim tezimin kullanılacak olması, uygulanılacak olması ayrıca beni çok mutlu etti. Aylarca, yıllarca tezim hakkında benimle karşılıklı istişare ettiler. Konuştuk, görüştük… Elbette böyle bir millete ben gönlümü, kapımı açarım. Niye? Benim tezimi uygulayacak, hayata geçirecek. Ben ülkemde hiç kimse tarafından kaale alınmazken, orada Meclis’inde, vekillerinin önünde,  bakanlarının önünde ve parti temsilcilerinin önünde dinlenilen konumdaki bir insan olarak tezimi anlattım. Tam 5 saat… Bu elbette ki onlara karşı olan samimiyetimizden kaynaklanıyor ama vefa duygusunun karşılığını da bana fazlasıyla gösterdiler, verdiler. Elbette ki gönlüm onlarla beraber olacak. Ben Amerika’yı da iyi tanıyorum, Avrupa’yı da iyi biliyorum; hiç mukayesesi mümkün değil. Göreceksiniz, gelecek Rusya’nındır.”

‘Bu iddianın arkasında ben varım’

Murat Çabas: Hocam, niye bu kadar kesin, iddialı konuşuyorsunuz? 

Prof. Dr. Haydar Baş: “Bu bir iddia, çünkü arkasında ben varım.  Kimdir Amerika, Avrupa ya? Benim arkasında olduğum bir düşüncenin, bir tezin dünyada karşılığı olamaz ki. Onlar bana son derece itimat edip güvendi, elbette ki ben de onların destekçisi olacağım.”

Rusya gittiği yere adalet getiriyor

Murat Çabas: Putin’li Rusya’nın hep mazlum devletlerin yanında olduğunu görüyoruz. Hocam, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Prof. Dr. Haydar Baş: “Rusya asla Batı gibi davranmadı. Amerika demokrasi diyerek bir yere girdi; kan, gözyaşı, ölüm hâkim oldu. Girdiği her yerde hak ihlalleri yaşattı; yeraltı yerüstü kaynakları milletlerin elinden alındı. Avrupa da keza öyle… Ama Rusya böyle değil. Rusya gittiği yere adaleti getiriyor, insan haklarını getiriyor, geçimi getiriyor, dostluğu ve arkadaşlığı getiriyor… daha ne yapacak? Amerika adalet fukarası… Kanın, gözyaşının, ölümün olduğu yerde, insan hakları, demokrasi, hukuk olur mu? Hiçbir şey olmaz. Amerika’da bunlar var.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137