19 Eylül 2015 Cumartesi 00:16
Gelirde adalet yok
EKONOMİ SERVİSİ
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılına ilişkin Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarını açıkladı. Buna göre, eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert gelirine göre, en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay yüzde 45.9, en düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun payı ise sadece yüzde 6.2 oldu. Türkiye’nin nüfusu 75 milyon olarak düşüldüğünde en fakirlerden oluşan yüzde 10’luk nüfus dilimindeki 7.5 milyon insan, toplam gelirin yüzde 2.5’unu alırken, en tepedeki 7.5 milyon insan gelirin yaklaşık yüzde 30’una sahip. Eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert geliri, “hane halkı kullanılabilir gelirinin, hane halkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkate alınarak hesaplanan eşdeğer hane halkı büyüklüğüne bölünmesiyle” elde ediliyor. Bu veriler ışığı altında toplumun en zengin yüzde 20’sinin gelirinin en yoksul yüzde 20’sinin gelirine oranı 7.4 olarak gerçekleşti. Toplam gelir içinde en yüksek pay, yüzde 49.1 ile maaş-ücret gelirine ait iken, ikinci sırada yüzde 20.1 ile sosyal transferler, üçüncü sırada ise yüzde 18.5 ile müteşebbis gelirleri yer aldı. Sosyal transferlerin yüzde 93’ünü emekli ve dul-yetim aylıkları, müteşebbis gelirlerin ise yüzde 71.1’ini tarım-dışı gelirler oluşturdu. 

Nüfusun yüzde 15’i sürekli yoksul
Dört yıllık panel veri kullanılarak hesaplanan ve eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 60’ına göre son yılda yoksul olan ve aynı zamanda önceki üç yıldan en azikisinde de yoksul olan fertleri kapsayan 2014 yılında sürekli yoksulluk oranı yüzde 15.1 oldu. 2014 yılında yoksulluk oranı ise yüzde 15 olarak gerçekleşti. Okur-yazar olmayanların yüzde 27.7’si, bir okul bitirmeyenlerin yüzde 25.1’iyoksul iken, bu oran lise altı mezunlarda yüzde 12.5, lise ve dengi mezunlarda ise yüzde 5.7 oldu. Yükseköğretim mezunları yüzde 1.3 ile yoksullukoranının en düşük gözlendiği grup oldu.
TÜİK verilerine göre nüfusun, yüzde 66.5’i konut alımı ve konut masrafları dışında taksit ödemeleri ve borçları olduğunu, yüzde 68.7’si “evden uzakta bir haftalık tatili”, yüzde 29’u “beklenmedik harcamalarını” ve yüzde 68.4’ü “yıpranmış ve eskimiş mobilyalarını yenileme ihtiyacını” ekonomik nedenlerle
karşılayamadığını beyan etti. 2014 yılında maddi yoksunluk yaşayanların oranı yüzde 29.4 olarak tespit edildi. Ciddi finansal sıkıntıyla karşı karşıya olan nüfusun oranı olarak tanımlanan ve beklenmedik harcamalar, evden uzakta bir haftalık tatil, ödeme zorluğu, iki günde bir et, tavuk, balık içeren yemek, evin ısınma ihtiyacı, çamaşır makinesi, renkli televizyon, telefon, otomobil sahipliği olarak belirlenen 9 maddeden en az 4’ünü karşılayamayanların durumu “maddi yoksunluk” olarak değerlendiriliyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137