17 Aralık 2008 Çarşamba 00:00
Gençler okuma özürlü

Yapılan bir araştırma, Türk gençliğinin okumadığını gözler önüne serdi. İş yoğunluğu, dersler ve televizyon nedeniyle kitap okuyamadığını belirten gençlerin yüzde 75.9'unun evinde kitaplığı bile yok.
~|~

 Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) tarafından Pİ Grup Danışmanlık ve Araştırma'ya yaptırılan anket, Türk Gençliğinin okumadığını gözler önüne serdi. Gençlik, iş yoğunluğu, dersler ve televizyon nedeniyle kitap okumazken gençlerin yüzde 75.9'unun evinde kitaplığı bile yok. Bağımsız Eğitimciler Sendikası, gençliğini okuma alışkanlığını Pİ Grup Danışmanlık ve Araştırma'ya yaptırdığı anket ile gözler önüne serdi. Ankete 18-30 yaş arasın Bin 831 genç katılırken, bu gençlerin yüzde 67.2'si ortaöğretim, yüzde 22.7'si üniversite, yüzde 4,3'ü yüksek lisans mezunu, yüzde 5,8'i ise okur yazar.

Gençliğin sadece yüzde 11,2'si düzenli okuyor
Ankete göre, gençliğin yüzde 11.2'si düzenli olarak kitap okurken yüzde 17.4'ü aralıklarla, yüzde 63.9'u ise düzensiz olarak ara sıra kitap okuyor. Gençler, kitap okumalarına engel olarak ise iş yoğunluğu, dersler ve televizyonu gösteriyor. Ankete göre, gençlerin yüzde 18.9'u iş yoğunluğundan kitap okumaya vakit bulamazken, yüzde 15.7'si dersler nedeniyle vakit bulamıyor. Gençlerin, yüzde 24.5'i okuma alışkanlığına sahip olmadığı için düzenli kitap okumadığını, yüzde 26.3'ü boş zamanlarından televizyon izlediğini, yüzde 8.2'si ise boş zamanlarını başka şekilde değerlendirdiği için kitap okuyamadığını açıkladı.

Kitap satın alamıyorlar
Ankete göre gençler kitaba para vermekten de kaçınıyor. Gençlerin sadece yüzde 11.3'ü yakın bir tarihte para vererek kitap alırken, yüzde 10.8'i 6 ay önce, yüzde 23.6'sı 1 yıl önce, yüzde 45.6'sı ise 1 yıldan daha uzun zaman önce kitap satın aldı. Yüzde 8.7'si ise en son ne zaman kitap aldığını hatırlamıyor. Gençlerin yüzde 81.3'ü kitap fiyatlarını pahalı bulurken, bu nedenle korsan kitaba yöneliyor. Gençlerin yüzde 86.7'si korsan kitap aldığını açıklarken, sadece yüzde 7.1'i korsan kitap almadığını bildirdi. Ankete göre, gençlerin yüzde 75.9'unun evinde kitap koyacak yeri dahi yok. Ankete göre gençlik günlük gazete dahi almıyor. Gençlerin sadece yüzde 26.5'i günlük gazete alırken, her gün gazete okuyanların oranı ise sadece yüzde 10.2 oldu. Gençlerin yüzde 21.7'si haftada birkaç kez gazete okurken, ayda birkaç kez okuyanların oranı ise yüzde 64.2.

Eğitim sistemini suçluyorlar
Ankete göre gençlerin yüzde 38.5'i Türk insanının yeteri kadar okuyan bir yapıda olduğunu düşünürken, yüzde 56.6'sı ise Türk insanının okumadığını düşünüyor. Gençlerin yüzde 88.7'si ise eğitim sistemi nedeniyle okuma alışkanlığının olmadığını savunurken, kampanyaların okumaya teşvik ettiğine inananların oranı ise yüzde 15.3. Gençlerin yüzde 77.5'i ise kampanyaların okuma alışkanlığına yardımcı olmadığına inanıyor. Gençler, Türk edebiyatına yön veren isimleri dahi bilmezken, kendilerine kitap hediye edilmesini de istemiyor. Ankete göre gençlerin yüzde 89.7'si ise Türk edebiyatına yön veren isimleri takip etmiyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100