25 Ekim 2014 Cumartesi 00:06
Gençlik MEM’i anlatıyor

Aycan SARIBAY/ANKARA 

Ankara İcmal Gençlik Derneği’nde bu hafta Cumhuriyet’in kuruluş yıllarındaki ekonomi politikaları, Milli Ekonomi Modeli’nin (MEM) dünya üzerindeki yansımaları ve bilim adamlarının MEM hakkındaki düşünceleri hakkında seminer verildi. Bu hafta konuşmacılar derneğin gençleri arasından seçildi. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet son sınıf öğrencisi Kamil Aycan Sarıbay, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Ömer Fatih Sönmez ve Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Muhammed Cenk görsel bir sunum ile İcmal Gençliğini bilgilendirdi. 
İlk konuşmacı Aycan Sarıbay, Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren ekonomi adına hangi adımlar atıldığını şöyle anlattı: “Osmanlı ekonomisine en büyük zarar kapitülasyonların sürekli hale getirilmesi ve Avrupa mallarının Osmanlıyı istila etmesi ile olmuştur. Ayrıca bugünün Türkiye’sinde Gümrük Birliği Antlaşmasını anımsatan ‘Balta Limanı Ticaret Antlaşması’ ile Osmanlı topraklarının İngiltere’nin açık pazarı durumuna gelmesi ekonomiye darbe vurmuştur. Yeni kurulan Cumhuriyet bu hatalardan kaçınmak durumundadır. İzmir İktisat Kongresinde Atatürk şöyle demiştir: ‘Bir milletin doğrudan doğruya hayatıyla, yükselmesiyle, düşmesiyle ilgili ve ilişkili olan milletin ekonomisidir.’  Bu görüş ve gaye ile birlikte Atatürk sanayinin gelişmesine ve sanayi geliştirecek olan tarımın desteklenmesine çok önem vermiştir. Sanayinin önemini bildiği için demiryolu ulaşım ağını yabancılardan satın alarak millileştirmiştir. Atatürk daima milli bir ekonomiden yana olmuştur. Halkın zenginleşmesi ve refah içinde yaşaması gerektiğine vurgu yapmıştır. Bütün bu gelişmeler bizlere bugünün ilim adamı Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’ni hatırlatmaktadır” dedi. 

MEM halkın yanında olan bir model

İkinci konuşmacı Ömer Fatih Sönmez ise MEM hakkındaki bilgileri ve dünya üzerindeki MEM etkilerini şöyle anlattı: “Milli Ekonomi Modeli dünya üzerinde tüketimi destekleyen tek modeldir. Üretici ve tüketici arasında yer alan devlet, faizsiz krediler ile üreticiyi desteklerken senyoraj hakkı ve maden gelirleri gibi kaynaklar ile tüketiciyi desteklemektedir. Tüketicinin tüketim imkanı ne kadar çok artarsa insanın refah durumu da aynı oranda artacaktır. Sosyalizmde insanlar sadece devlet için çalışır. Kapitalizmde insanlar sadece bir takım para babaları için çalışır. Ancak MEM’de hem insanlar hem de devlet halk için çalışır. Bu yönü ile halkın yanında olan tek iktisadi modeldir.” dedi. Son konuşmacı Muhammed Cenk de dünya üzerindeki ilim adamlarının MEM hakkındaki görüşlerinden bazılarını bir araya getirip izleyenlere aktardı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137