04 Ağustos 2011 Perşembe 00:00
Gençlik Türkiye'de bezgin!
Maltepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından İstanbul'da liseli öğrenciler üzerinde yapılan araştırmaya göre, öğrencilerin önemli bir bölümü yurtdışında yaşamak istiyor. Anadolu lisesi öğrencilerinin üçte ikisinin, imam-hatip lisesi öğrencilerinin ise yarısının yurtdışında yaşamak istemesi dikkat çekiyor ~|~ RECEP BAHAR - İSTANBUL
Maltepe Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden Sosyoloji Bölümü öğretim elemanları Bahattin Akşit, Belma T. Akşit, Esra Köten Peker ve Seval Gülen tarafından Mayıs 2011'de gerçekleştirilen "Türkiye'deki Sosyo-Kültürel Değişmeler Hakkında Liseli Gençlik Ne Düşünüyor?" başlıklı araştırmada Liseli Gençlik ile ilgili çok çarpıcı sonuçlar elde edildi.
Araştırma, İstanbul Anadolu yakasında bulunan düz devlet liseleri, Anadolu liseleri, meslek liseleri, imam-hatip ve özel liseler arasından istatistikî yöntemlerle seçilen 45 lisede uygulandı ve 2356 öğrenciden bilgi toplandı.
 Yüzde 56'sı kız öğrenci olan katılımcıların yüzde 85'i büyükşehirlerden birisinde doğmuş. Katılanların önemli bir çoğunluğu, 15-17 yaş ve 9. - 11.sınıf aralığında. Örneklemdeki öğrencilerin lise türlerine göre dağılımı şöyle: Yüzde 48'i Meslek lisesi, yüzde 39'u düz lise ve Anadolu lisesi, yüzde 8'i İmam-Hatip lisesi ve yüzde 6'sı özel lise. Öğrencilerin annelerinin yüzde 30'u lise ve üstü eğitime sahipken, babalarının yüzde 44'ü lise ve üstü eğitime sahip bulunuyor.

Facebook gençliği!
Öğrencilerden kredi kartı sahibi olanlar yüzde 9 düzeyinde. Bu oran özel liselerde 26'ya kadar yükselmekte, düz lise öğrencilerinde ise yüzde 4'e düşmekte. Gazete yoluyla haberleri takip etme konusunda 'her zaman' diyen liseliler yüzde 22 düzeyinde. Gazete okuma, 'arasıra' seçeneği ile birlikte ele alınınca yüzde 70 civarında. Ancak bu oran, radyo ile karşılaştırıldığında iyi bir konumda. Ancak, gazete okuma televizyon (yüzde 89) ve internetin (yüzde 78) gerisinde kalmakta. Gazete okuma yüzdelerinin en yüksek olduğu lise türü yüzde 27 ile özel liselerken, hemen onun arkasından imam-hatip liseleri gelmekte. Sanal medyada ise Facebook yüzde 91 izlenme oranı ile en önde gelmekte. Facebook'u, interneti diğerlerine göre daha az izleyen imam-hatip liseliler bile yüzde 86 düzeyinde izlemekte. Twitter'ı takip edenlerin yüzdesi Facebook'un dörtte biri (yüzde 22) bile değil.

Dini inanç 4. sırada!
Tüm öğrenciler ele alındığında, vazgeçilemeyeceklerin başında 'arkadaşlar' (yüzde 77), 'müzik' (yüzde 75), 'internet' (yüzde 67) ve 'dini inanç' (yüzde 60) gelmekte. Bu sıralama, imam-hatip öğrencileri arasında 'dini inanç' en başa gelerek (yüzde 99) değişmekte, dini inancı 'arkadaşlar' (yüzde 78), 'müzik' (yüzde 62) ve 'kitap' (yüzde 52) takip etmekte. Anadolu liseleri ve özel liselerde 'arkadaşlar' ve 'müzik' en vazgeçilemeyecek etkinliklerden!

Tatil anlayışı
Tüm öğrenciler dikkate alındığında, 'memlekete gitme' öğrencilerin üçte birinin yaptığı etkinlik olarak ortaya çıkıyor. Her ne kadar örneklemdeki öğrenciler büyükşehir ve kent doğumlu iseler de, bir kısmının ailelerinin köy/memleket ile ilişkileri devam ediyor. İmam-Hatip liselerinde okuyan öğrenciler açısından "memlekete gitme" yüzde 53'ü buluyor, özel liselerde ise yazın 'deniz kenarına gitmek' öne çıkıyor (yüzde 41).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.