05 Ekim 2006 Perşembe 00:00
Genelkurmay Başkanı'nın konuşmasındaki adresler
Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ın, günlerdir merakla beklenen konuşmasını dün Harp Akademileri'nin açılış töreninde dinledik. ~|~Org. Büyükanıt, hem içeride hem dışarıda çok sayıda adrese önemli mesajlar verdi.
Harp okullarının açılış törenlerinde Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarının yaptıkları konuşmaları tümüyle paylaştığını vurgulayan Org. Büyükanıt, laiklik, irtica, terör konularında TSK'nın görüşlerini açıklarken, bu konulardaki karşı girişim ve eleştirilere de sert yanıtlar verdi.

Başbakan Erdoğan'a
Org. Büyükanıt'ın ilk mesajının adresi Başbakan Erdoğan'dı. Başbakan Erdoğan'ın, ABD'ye uçarken gazetecilere "İrtica tehdidi yoktur" demesinin ardından 24 saat geçmeden, önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, dün de Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt, "İrtica tehdidi vardır" dediler. Org. Büyükanıt, Başbakan'a gönderdiği mesajda, "Türkiye'de irtica tehdidi vardır ve bu tehdide karşı her türlü önlem alınmalıdır" dedi.

TBMM Başkanı'na
İkinci adres TBMM Başkanı Bülent Arınç'tı. Org. Büyükanıt, yine isim vermeden laikliğin tartışmaya açılmasını öneren TBMM Başkanı Arınç'a da yanıt verdi. "Her fırsatta laikliği yeniden tanımlayalım diyenler yok mudur, bunlar devletin en üst düzeyinde yer almıyorlar mıdır" diye sorarak TBMM Başkanı Arınç'ı tarif etti. Bu eleştirinin adreslerinden biri de Yargıtay Başkanı'ydı.

Talabani ve PKK'ya
Üçüncü adreste Talabani ve PKK'nın "ateşkes" kararı vardı. Genelkurmay Başkanı, "Irak Devlet Başkanı sıfatını taşıyan kişi" diye andığı Talabani'yi "PKK'yı ateşkese ikna ettim" sözlerini anımsatarak eleştirdi. Sanki iki devlet varmış gibi "ateşkes" kavramının kullanılmasına itiraz etti. TSK'nın silahlı tek terörist kalmayıncaya kadar mücadelesini sürdüreceğini ilan ettiğini ve bu tutumunda bir değişiklik olmadığını vurguladı. Talabani'nin ve PKK'nın "ateşkes" sözüne karşılık, 1993'te 33 erin otobüsten indirilip şehit edilmesi olayını anımsattı.

Danimarka'ya
Org. Büyükanıt, terörün dış desteklerini konu ederken, yine isim vermeden Belçika'nın Fehriye Erdal'ı iade etmemesi ve 30 güvenlik görevlisinin arasından kaçmasına göz yumulması olayını gündeme getirdi. Bazı Avrupa ülkelerinin PKK'nın propagandasına olanak tanıdıklarını vurguladı. Roj TV'nin yayınlarını anımsatarak yine isim vermeden Danimarka'yı eleştirdi.

Hollanda'ya
Org. Büyükanıt'ın isim vermeden eleştiri gönderdiği bir adres de Hollanda'ydı. Türkiye'de Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması konusunda gösterilen gayretlere işaret etti ve bu çabayı gösteren ülkenin Genelkurmay Başkanı'nın Türkiye'ye gelip üniforması üzerindeyken bu yönde beyanat vermesini yadırgadıklarını vurguladı.

DEP ve DTP'ye
Genelkurmay Başkanı, eski DEP'li yeni DTP'lilerin siyasi hakları konusunu gündeme getirirken, Anayasa'yı değiştirmek için eline silah almış veya silah alanları desteklemiş olanların Anayasa'daki hakları talep edemeyeceklerini söyledi. Bunun için önce o Anayasa'yı tanımak ve kabul etmek gerektiğini belirtti.

Kretschmer'e
Org. Büyükanıt, eleştirilerinde AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Kretschmer'e büyük yer ayırdı. "Bay" diye hitap ettiği Kretschmer'i isim vererek ağır bir dille eleştirdi, TSK'ya ve Türk ulusuna saygısızlık yapmakla suçladı.
Kretschmer ve benzeri konuşmalar yapanların, AB ilerleme raporundan önce TSK'yı cevap vermeye zorlama amacı güttüklerini, verilecek cevabı da bu rapora almayı, gerekçe olarak kullanmayı planladıklarını vurgulayarak, ağır eleştirilerde bulundu. Kretschmer'i kastederek, TSK'nın söylem ve tutumu, "gizli ajandalarını mı zorluyor" dedi.

TESEV'e

Kretschmer'in TSK'yı eleştirdiği toplantıyı düzenleyen TESEV de Org. Büyükanıt'ın ağır eleştiri gönderdiği adresler arasındaydı. TESEV'in düzenlediği "Güvenlik Sektörü ve Demokratik Gözetim" isimli yayının tanıtım toplantısında konuşan Kretschmer'i eleştiren Genelkurmay Başkanı, TESEV ve onu destekleyen güçleri hedef aldı.
Bu raporda, zorunlu askerliğin laikliğin toplumsallaştırılması için kullanıldığı gibi bir ifadenin yer aldığını anımsatarak raporu hazırlayanların "niyet"lerini sorguladı. TESEV'in ilişkilerini kestederek, bu tür raporlar gelmeye devam edecekse daha açık ve net belgeleri kamuoyuna açıklarız, diye ekledi.

Polise

Org. Büyükanıt'ın çok önemli bir mesajı da Emniyet teşkilatınaydı. Ağır biçimde eleştirdiği TESEV raporunun 22 bölümünden 9'unun Polis Akademisi tarafından yazıldığını söyledi ve bu tür çalışmalara devlet kurumlarının katılmasında nasıl bir fayda sağlanacağını "merak" ettiği mesajını verdi.

Dülger'i atladı

Org. Büyükanıt, Kretschmer'in konuştuğu TESEV toplantısında Mehmet Dülger'in sarf ettiği, "Genelkurmay'dan gelen bildiriler her zaman serttir, medya başka konularda aslan kesilir, bu konuda dişidir" sözlerine de eleştirel manada konuşma metninde yer verdi, ancak, oraya geldiğinde bu ifadeyi atladı, okumadı.
Org. Büyükanıt'ın değindiği konulara ve üslubuna bakıldığında, laikliğe, ulusal bütünlüğe ve TSK'ya dönük söylem ve eylemler karşısında TSK'nın "sessiz kalmayacağı" ana mesajdı.
Fikret Bila

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100