01 Mayıs 2014 Perşembe 00:07
Gerçek bayram MEM’le mümkün

YENİ MESAJ/ANKARA 

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Vekili Dr. Abdullah Terzi, işsizliğin en önemli sorun olduğu ülkemizde, işçilerin de çok ciddi problemleri bulunduğunu ve bu sorunların sürüp gittiğini ifade etti. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Dr. Terzi, “Bugün bayramın nerede kutlanacağına ve de yaşanacak arbede, sıkılacak biber gazı, TOMA müdahalelerine ve yasaklara odaklanılıyor. Böylece işçi hakları, işçi ücretleri ve çalışma şartları ‘gündemde tutulmasın’ isteniyor” dedi.

İşçi her devirde sömürüldü

Mevcut iktisat modellerinin sermaye sahipleri ile emek sahipleri arasında süregelen mücadelenin adeta açılımı olduğuna vurgu yapan Dr. Terzi, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Liberal-kapitalist ekonomik görüşler, tercihlerini sermayeyi elinde bulunduranlardan yana koyarak, işçileri ve haklarını görmezden gelmiştir. Dünyada ve bugün Türkiye’de cari olan bu anlayıştır. Sosyalist-komünist yaklaşım da işçiye istenileni verememiş ve işçi sınıfı diktatörlüğü doğmuş, idareci bir sınıf halkı sömürmüştür.” 

Dr. Abdullah Terzi, bugün ise dünyanın önemli bir devrime ve dönüşüme tanık olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “Önce komünizmi, ardından 1990-2006 yılları arası liberal ekonomiyi uygulayan Rusya, 2006’dan beri Milli Ekonomi Modeli’ni (MEM) benimsemiş ve kanunlaştırıp uygulamaya başlamıştır. 27 Şubat 2013’te ise tezin sahibi Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş’ı Rus Meclisi Duma’da resmi davetle ağırlayarak, Milli Ekonomi Modeli’nin tamamını hayata geçireceğini dünyaya deklare etmiştir. Ve BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ülkeleri başta olmak üzere 150’ye yakın ülkede tüketim eksenli bu tez uygulama alanı bulmuştur. Bu tezde en önemli ekonomik haklar ise işçilere sağlanmaktadır. BTP iktidarında; 
* Sosyal Devlet Projeleri çerçevesinde işçi ücretleri, insanca yaşayacağı bir gelir seviyesine yükseltilecek, asgari ücret 4.000 TL olacaktır. Ayrıca her işçi vatandaşlık maaşı alacaktır. 

* Milli Ekonomi Modeli’ne göre işçiler sadece üretim için var olan, düşük ücrete mahkûm, hakları gasp edilecek bir kesim değildir. Ayrıca etkili bir tüketicidir de…”

MEM işçiye işveren olma yolunu açıyor

BTP Genel Başkan Vekili Dr. Abdullah Terzi, Milli Ekonomi Modeli sisteminde bir kişinin ilelebet işçi olmaya da mahkûm olmadığını dile getirerek, şöyle konuştu: “Proje mukabili sıfır faizli kredi imkânlarından yararlandırılarak işveren olmasına, daha çok kazanmasına olanak sağlanmaktadır. Çalışan kesimin düşük ücrete mahkûm edildiği bir ekonomide, hangi günü ve hangi meydanı kullanırsanız kullanın işçi hakkından bahsetmek hayalden öteye geçemez. 1 Mayıs günü BTP olarak, bizzat haksızlıkları ve sorunları yaşayan işçi-emekçi kardeşlerimize sesleniyoruz: İşçilerimiz haklarını, ancak tam istihdamın sağlandığı, sürekli büyümenin temin edildiği bir sistem olan Milli Ekonomi Modeli’nde adil bir gelir paylaşımı ile kazanabilir. Bu nedenle gerçek işçi bayramı ancak BTP iktidarında mümkün olacaktır. Gelin beraber olalım, işçiler haklarına kavuşsun.”  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137