18 Eylül 2012 Salı 11:47
Gerçek işsiz sayısı 12 milyon kişi
DİSK-AR göre Türkiye'de iki kişiden biri çalışmıyor. Haziran 2012 itibarıyla işgücüne katılım oranı yüzde 50.8 düzeyinde bulunuyor. Türkiye'de işgücüne katılım oranı AB-27 ortalaması kadar olsaydı, işsiz sayısı 11 milyon 933 bin, işsizlik oranı yüzde 31.8 çıkacaktı. DİSK-AR, TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı İşgücü Anketi Haziran 2012 dönem sonuçlarını değerlendirdi: Buna göre Türkiye'de çalışma çağındaki her iki kişiden biri çalışmıyor, işgücüne katılım oranı Haziran 2012 dönemi için yüzde 50.8 düzeyinde bulunuyor. İşsiz sayılmayan umudu kesik işsizlerin sayısı ve ev içi emeğin görünmez olmasının sonucunda açığa çıkan bu durum Türkiye'de işsizliği olduğundan düşük gösteriyor.

İşsizlik oranı yüzde 31.8
DİSK-AR'a göre AB ülkeleri için Eurostat 2011 yılı verilerine göre işgücüne katılım oranı yüzde 68.6 düzeyinde. Türkiye'de iş isteyenlerin (işgücüne katılım) oranı AB-27 ortalaması kadar olsaydı işsiz sayısı 11 milyon 933 bin, işsizlik oranı yüzde 31.8 düzeylerine çıkacaktı. İşgücüne katılım oranı Türkiye için Yunanistan düzeyinde olsaydı işsizlik oranı yüzde 21.2 (Şu an Yunanistan için işsizlik oranı yüzde 23.1), İspanya düzeyinde olsaydı yüzde 24.2 (Şu an İspanya için yüzde 25.1) düzeyinde olacaktı. Böylelikle işgücüne katılım oranları dikkate alındığında Türkiye krizdeki AB ülkeleri arasında İspanya ve Yunanistan'dan sonra en kötü durumda olan ülke olacaktı. Şu anda 27 AB ülkesi ile karşılaştırıldığında Türkiye işsizlik oranları bakımından 11. sıraya giriyor. Avusturya, Almanya, Romanya, Belçika gibi pek çok ülke için işsizlik oranı Türkiye'den düşük. Kentsel yerlerde işsizlik oranına bakıldığında Türkiye'de işsizlik AB ortalamasının üstünde. DİSK-AR'ın araştırmasına göre umudu olmadığı için ya da diğer nedenle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve bu nedenle işsiz sayılmayanlar dahil edildiğinde işsizlik oranı yüzde 8 değil, yüzde 13.5, işsiz sayısı da 2 milyon 272 bin değil, 4 milyon 3 bin oluyor. Gizli işsiz olarak görülen eksik istihdam da ilave edildiğinde işsizlik oranı yüzde16.5 düzeyinde.

Gençlerde durum daha da kötü
Araştırmaya göre her iki gençten biri kayıtdışı çalışırken, umudu kesik işsizlerle birlikte her 4 gençten biri işsiz. Resmi olarak yüzde 15.7 olan işsizlik, umudu olmadığı için ya da diğer nedenle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve bu nedenle işsiz sayılmayan gençler dahil edildiğinde yüzde 24.4'e ulaşıyor. 712 bin işsiz gence karşı 543 bin çalışmaya hazır ancak umutsuzluk başta olmak üzere çeşitli nedenlerle iş aramayan genç var. Geçtiğimiz aya göre işsiz genç sayısı 27 bin artmış durumda. ANKA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.