22 Ocak 2015 Perşembe 00:07
Geredeli gönlünü Ehl-i Beyt’e açtı
YENİMESAJ/BOLU
Yeni Mesaj gazetesinin organize ettiği ve Bolu’nun ilçeleri; Mudurnu, Göynük, Seben, Kıbrıscık, Mengen, Yeniçağa, Dörtdivan da düzenlenen "İslam Dünyasını Kuşatan Fitneler ve Tevhidin Merkezi Ehl-i Beyt" konulu panel serisinin bir ayağı da Gerede ilçesinde gerçekleştirildi. Türkiye'nin dört bir yanında düzenlenen paneller halkımızın yoğun ilgisine sahne oluyor. Gerede’de düzenlenen panelde, ilahiyatçı yazar Zeki Garaçoğlu, araştırmacı yazar Mustafa Yağcı, araştırmacı yazar İsmail İnceayan ve araştırmacı yazar Mesut Dikici birer konuşma yaptı.
İlk konuşmacı Mesut Dikici, Geredelilere hitaben, tüm Türkiye'de; illerde, ilçelerde, beldelerde, köylerde, mahallelerde  aynı günde 210'u aşkın yerde panellerin düzenlendiğini söyledi. Dikici, güncel konuları değerlendirdiği konuşmasında, ülkemiz ve Ortadoğu’da yaşananlarla ilgili bilgiler verdi. Dikici, insanlığın kurtuluşu Nuh'un Gemisi olan Ehl-i Beyt’i tanımamıza ve doğru anlamamıza vesile olan Prof. Dr. Haydar Baş'a şükranlarını sundu. Oturumu Mesut Dikici Yönetti. Dikici, konuşmacıların öz geçmişlerini ayrı ayrı okuduktan sonra ilk konuşmacı olarak Birliğimiz ve beraberliğimiz için Tevhidin Merkezi Ehl-i Beyt sunumunu yapması için araştırmacı yazar İsmail İnceayan'ı davet etti.

Ehl-i Beyt; Allah (c.c) ve Resulü'nün seçtiği beş kişidir

Araştırmacı yazar İsmail İnceayan ise Ehl-i Beyt'i ayetler hadisler ışığında anlattı. Ehl-i Beyt’in; Peygamberimiz ile birlikte Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'den müteşekkil olduğunu ve Ehl-i Beyt'in Ahzap Suresi 33. ayetiyle tertemiz kıldığını dile getirdi. Her kim Ehl-i Beyt'in fertlerine söz söylerse ve onlara iftira atmaya kalkışırsa onların, bu ayetin hükmünü inkâr etmiş sayılacağını söyledi. İnceayan şöyle konuştu: "Kur'an'da Ehl-i Beyt hakkında onlarca ayet var. Kur'an'da geçen ve Tathir ayeti olarak bilinen "Ey Ehl-i Beyt! Allah sizden her çeşit pisliği, suçu gidermek ve sizi tertemiz bir hale getirmek diler" (Ahzab, 33), Mevetted ayeti olarak bilinen, "De ki sizden, tebliğime karşılık bir ücret istemiyorum, istediğim ancak Ehl-i Beyt'imi sevmenizdir"(Şura, 23) ve Mübahale ayeti olarak bilinen, "Artık sana gelen bunca ilimden sonra, onun hakkında seninle çekişip-tartışmalara girişirlerse deki: Gelin, oğullarımızı ve oğullarınızı, kadınlarımızı ve kadınlarınızı, kendimizi ve kendinizi çağıralım; sonra karşılıklı lanetleşelim de Allah'ın lanetini yalancıların üzerine kılalım" (Al-i İmran-61) ayeti ve daha onlarca ayette Yüce Allah Hz. Peygamberi ve Ehl-i Beyt'ini inananların ve inkârcıların önüne Kendisi ile insanlar arasında bir nişane ve ölçü olarak koymuştur."

Fitneleri kardeşlikle bozacağız

İlahiyatçı yazar Zeki Garaçoğlu, Nakşibendiliğin Ehl-i Beyt’e karşı oluşturulan bir akım olduğunu kaynaklarıyla tek tek ortaya koydu. İngilizlerin uzun vadeli hesaplar yapan bir millet olduğunu dile getiren Garaçoğlu, İngilizlerin kurduğu Nakşibendiliğin, Peygamber Efendimiz'in ölümünden yüzyıllar sonra ortaya çıkışından bahsederek; velayetin başının İmam Ali olduğunu ve İmam Ali'ye ulaşmayan hiçbir yolun hak olmadığını vurguladı. Nakşibendîliğin İslam tasavvufu gibi görünüp din dışı bid'atlara ön ayak olduğunu; İslam'da olmadığı halde sessiz zikri, kesintili silsileyi, Velayetin başı Hz. Ali olmasına rağmen Hz. Ebubekir'e dayandırdıklarını, icazeti nasp yoluyla değil de ya mezardan ya Hızır'dan aldıklarını iddia ederek bid'at akımlar türettiklerini izah etti. Konuşmalarında kurtuluş savaşı sırasında meydana gelen hemen bütün ayaklanma ve isyanları sözde Nakşibendî şeyhlerinin organize ettiğini de sözlerine ilave etti. 
Yakın tarihimizde Gazi Mustafa Kemal ile onun anne ve babası hakkında olmadık iftiralar atanların yine bu ekolün taraftarları ve şeyhleri olduğunu da söyleyen Garaçoğlu, “Oysa Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün soyunun Hz. Peygamber efendimize kadar ulaştığı Devlet Arşivlerinden çıkartılan tarihi belgeler ile ortaya konulmuştur" dedi.

MEM dünyanın tek modeli haline geldi

Araştırmacı yazar Mustafa Yağcı da, Milli Ekonomi Modeli sunumunu yaparak, Dünyaya yön veren lider Prof. Dr. Haydar Baş’a ait ekonomi modelinin dünyanın tek modeli haline geldiğini 150 aşkın ülkede uygulandığını. Haydar Baş’ı dinleyen Rusya'nın, Milli Ekonomi Modelini uygulayarak nasıl dünya lideri olduğunu anlattı.

Yağcı, modelin sosyal hayata, insan hayatına yansımalarını birer birer izah etti. Sunumunun ayrıntılarına girerek Kapitalizmin kalesi Amerika'nın Dolarla nasıl dünyayı sömürdüğünü dikkat çekici bir örnekle anlattı. Kapitalizmi çöpe atan modelde ekonomilerde sürekli büyüme, gelir dağılımında adaletin tamamen sağlandığı, insan merkezli, Dünyada tek tüketim yanlı analize sahip paraya getirdiği yeni bir tanımla tüm insanlığın umudu olduğunu dile getirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137