20 Eylül 2005 Salı 00:00
Gerekirse bırakırım
Beşiktaş Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, "Gerektiğinde bırakırım, sorun değil. Önemli olan Beşiktaş'ın başarısı. Ben bıraktıktan sonra Beşiktaş başarılı olacaksa, bırakırım" dedi. ~|~

Beşiktaş'ın Turkcell Süper Ligi ve UEFA Kupası'nda üstüste aldığı başarısız sonuçların ardından siyah-beyazlı takımdaki geleceği yoğun biçimde tartışılan Rıza Çalımbay, www.ajansspor.com'da yer alan röportajında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Bireysel hatalar yapıyoruz
Hayatının en sıkıntılı dönemlerinden birisini yaşadığını vurgulayan Çalımbay, "Zaten futbolculuk dönemlerimizde de böyleydi. Başarısız günler sıkıntıları da beraberinde getirir. Ama futbolcu ve teknik direktörlükte sıkıntı farklı oluyor. Hocayken kararı sahaya kadar veriyoruz, sonra her şey futbolcuya kalıyor" dedi.
Sıkıntının kaynağı olarak "bireysel hataları" gösteren Çalımbay,''Mesela inanılmaz şekilde gol kaçırıyoruz ve çok basit bireysel hatalardan gol yiyoruz. Bunu futbolcuya anlatıyorum ama, en son uygulama futbolcuda oluyor" diye konuştu.

Benzis daha iyi olacaksa bırakırım
Çalımbay, "Acil durum planınız var mı?" şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:
 "Aslında var. Daha iş bitmedi ama kesin olan bir şey var ki, o daşu: Hava gittiyse, futbolcuyu gönderme şansı olmadığı için teknik direktörün gitmesi gerekiyor, yeni bir hava yakalanması için. Gerektiğinde bırakırım, sorun değil. Önemli olan Beşiktaş'ın başarısı.Ben bıraktıktan sonra Beşiktaş başarılı olacaksa, bırakırım. Ama şunu söyleyeyim, benim içim çok rahat. Futbolda yapılması gereken ne varsa yaptım. Testiyi kırmayız, kırılacağını anladığımız anda ne gerekiyorsayaparız. Acil çözüm planı bir tane. Ankaraspor maçını kazanmak, başka yok."
 
Hatam, iyi niyetli olmak
Beşiktaş Teknik Direktörü Çalımbay, "Hatanız hiç mi yok?" şeklindeki bir soruyu ise şöyle yanıtladı: "Kendimi teknik açıdan kesinlikle hatalı görmüyorum, ama başka açıdan hatalar yapmış olabilirim. Fazla iyi niyetli olmamdan kaynaklanan hatalar. Bazen iyi niyet işe yaramıyor. Ama ben vicdanen çok rahatım. Hergün buradayım. İşim yok gücüm yok, sabah buraya gelirim akşama kadar ne varsa yaparım. Şuraya baktığınızda çalışanlarla bir ben varımdır futbolla ilgili olarak. Kimse gelmez buraya doğru dürüst. Benim işim gücüm bu, bütün günüm burada geçer. Ama her şey benim elimde değil, sahaya çıkıldıktan sonra futbolcunun elinde. Ama dediğim gibi biz Beşiktaşlı'yız, neler yapılması gerekirseyaparız. Futbolcuyken de 50 yaşına kadar oynayacak değildik. Belli biryaş vardı ve bıraktık. Şimdi belli bir dönem gelir, bu makamı da bırakırız, sorun değil. Bazı kesimler var onlar rahat etsinler. Zaten belli bir kesim istemiyordu beni göreve geldiğimden beri. Çekememezlikleri vardı, yerli bir antrenörün Beşiktaş'a gelip başarılıolmasını istemediler."

Taraftar gözüyle bakarsanız bırakmam lazım
Rıza Çalımbay, şöyle devam etti: "Büyük takım görüntüsünde olmadığımız düşüncesine katılmıyorum. Pozisyona giremesek tamam diyeceğim ama biz Fenerbahçe de dahil her takımı yarı sahasına hapsediyoruz. Ama dediğim gibi bireysel hata çok yapıyoruz. Defansta ve forvette. Ben bunu şanssızlık olarak görüyorum özellikle de yediğimiz golleri. Taraftar gözüyle baktığımız zaman taraftar galibiyet ister. Adam skora bakar, başka yaptığı bir şey yok. Ama bizim taraftar gözüyle bakmamız mümkün değil. Baktığınız zaman da zaten bu işi bırakman lazım. Neler yapılması gerektiğini çok iyi biliyoruz. Bu bir mazeret değil ama gerçekten çok şanssız bir dönem geçiriyoruz. Bütün amacımız bunu en kısa sürede durdurmak. Ankaraspor ve Malmö maçı çok önemli. Hem ben, hem camia hem de futbolcular açısından çok kritik 2 maç.
 
Taraftar için çok üzüldüm
Kendisinde herhangi bir bezginlik olmadığının altını çizen Çalımbay, şöyle devam etti: "Üzüntü bu. Fenerbahçe maçında muhteşem bir taraftar vardı, gerçekten çok büyük destek oldular, onlara çok üzüldüm. Ama en çok üzüldüğüm şeylerden birisi de bir grup taraftarın gelip burayı basması. Çirkin bir olay ve Beşiktaş taraftarına yakışmaz. Senin orayagelip korkutmanla, tehdit etmenle bu iş olmaz. O çocuklar daha da kötüolur. Eskiden bunları çok görüyorduk. Taraftarın buraya gelmesiyle futbolcuların ne düşündüğünü çok iyi anlayan birisiyim. O yüzden takımlarına zarar veriyorlar."

Takıma giremeyen kapris yapıyor
Çalımbay, "Futbolcular aralarında bir çözüm aramıyorlar mı?" şeklindeki soruya karşılık şunları söyledi: "Futbolcuların bu konuda kendi aralarında oturup konuşmaları lazım, ama bizdeki problem takımın önde gelen oyuncularının yaptıkları kaprisler. Takıma giremeyen her oyuncu bir kapris geliştiriyor tabii ki..."

Formayı hak eden giyer
Çalımbay, "Çomak mı sokuyorlar?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Ona ben zaten izin vermem. Onu yapmaları mümkün değil. Benim düşüncem şu: Ben hiçbir zaman hiçbir oyuncuyu kayırmam mümkün değildir. Ben formayı asarım; kim hak ederse o alır, benim için fark etmez. Hiçbir antrenör kendine yaramayan adamı oynatmaz, yarayan bir adamı da kenara almaz. Bize zararları yok, kendi kendilerine zararları var. Oynamadığı zaman basınla veya yönetimle bu işi çözmeye çalışıyor.Bu oynamayanlar oyuncular için kötü bir şey. Bence o yolu seçeceklerine sahada çalışıp oynamaya çalışmalılar. Bizim en büyük sıkıntımız o."
 
Yönetim Sergen'i göndermek istedi
Çalımbay, Sergen ile ilgili olarak da şunları kaydetti: "Sergen, sezon başında yönetimin göndermek istediği bir futbolcu.İşin gerçeği bu. Ben yönetime 'Göndermeyin' dedim. Ama 'iyi oynarsa oynatırım, böyle oynarsa oynatmam' dedim. Yönetim de bunu kabul etti, Sergen'le konuşuldu ve sezon başı Sergen çok iyiydi. Gerçekten mükemmel çalıştı, ben de çok umutluydum kendisinden. Ama buraya geldi maalesef o Sergen gitti, başka bir Sergen geldi, çok kilo aldı. Her dakika bir yerine bir şey oluyor, sakatlanıyor, iyileşiyor, sakatlanıyor, bir yeri ağrıyor. Hatta bir ara düzeldi, Vaduz maçında ilk 11'e koydum. Sergen oynasın 'Ben buradayım' desin diye. Ama Sergenistenileni veremedi yine, ikinci yarı çıkardık ve takım da 5-1 galip geldi o maçta. Sergen'in her şeyden önce fedekarlık yapması lazım. Bu takımda oynamak istiyorsa yapması lazım, yoksa oynama şansı yok. Benim Sergen'le bir problemim yok. O kendi mantelitesi. Kendini düşünmesi lazım her şeyden önce."

Teknik adamlar kesinlikle yalnız
Teknik direktörlerin her zaman "yalnız adam" olduğunun altını çizen Çalımbay, şöyle konuştu: "Yönetim benim sonuna kadar arkamda. Yönetim de başarılı olmamı istiyor ama, yönetim ne kadar arkada olsa da önemli olan skor" diyen Çalımbay, "Hep kaleciler için söylenir ama sizler de yani teknik adamlar da yalnızsınız değil mi?" sorusuna ise, "Teknik adam yalnız,kaleci yalnız değil. Ama teknik adam kesinlikle yalnız."
 
Yabancılara tölerans gösteriliyor
Rıza Çalımbay, "Türkiye'de yerli-yabancı teknik adam ayrımı çok mu?" sorusunu da şöyle yanıtladı: "Belki bu maçı biz kazansaydık şimdi Daum için konuşuyor olacaklardı. 'Daum gitsin, şöyle olsun, böyle olsun' diye. Onların da kaderi aynı ama sen 2 lira alıyorsan yabancı 5 lira alır. Yabancı görevi bırakıp gitse sonuna kadar parasını alır. Yerli hoca maç kaybetse dışarı çıkıp istediği şekilde bile dolaşamaz, sosyal hayatının olması imkansız. Her şey bitiyor. Maalesef 3 büyüklerde bizler için 5 maçta beklenen şeyler yabancılar için 20-30 maçta bekleniyor."
 
Olaylar beni üzüyor
Hiçbir taraftar grubuyla diyoloğunun olmadığını anlatan Çalımbay, ''Ben taraftarları çok seviyorum, hiçbir zaman da ayrım yapmadım. Yıllarca Beşiktaş forması taşıdım, her zaman 12. adamımız oldular. Amahiçbir zaman gruplarla diyoloğum olmadı" dedi.
Çalımbay, siyah-beyazlı taraftarlara gönderdiği mesajda ise şu ifadelere yer verdi: "Her maça geliyorlar, mükemmel şekilde destek veriyorlar. Takım başarısız taraftar yüzde 100 haklı. Kimse ona bir şey demiyor. Benim tek üzüldüğüm bazılarının buraya gelip tatsız olaylara yol açması. Çünkü medyaya malzeme oluyor, Beşiktaş'taki gergin durumlar anlatılıyor. Benim üzüldüğüm o. Sonunda kadar taraftarların yanındayım, sorunumuz yok."
 
Ailton'u çıkaracaktım
Denizlispor ile yaptıkları sezonun 2. hafta maçında herkesin kendilerini göklere çıkardığını, ancak kendisinin "Daha hazır değiliz" dediğini hatırlatan Çalımbay, şöyle devam etti: "Herkes Ailton'u göklere çıkardı. Oysa Ailton ne sezon başı hazırlığı yapmıştı ne de başka bir şey. Hazır değildi. Hatta derbide devre arası Ailton'u çıkaracaktım, ama mecburen oyunda bıraktık. Çünkü Youla sakatlandı."

Carew'in gitmesi kötü oldu
Çalımbay, "Carew'in gitmesi kötü oldu mu sizce?" şeklindeki bir soruya ise şu yanıtı verdi: "Carew'in gitmesi bizim için büyük bir dezavantaj oldu. Ben transferde forvet düşünmüyordum. Kleberson gibi bir oyuncu alıp transferi kapatacaktık. Carew'in gitmesine tabii ki karşı çıktım ama Carew'le görüştüm, 'Ben gitmek istiyorum, burada durmak istemiyorum. Benim hedeflerim var, Fransa'ya gitmek istiyorum' dedi."

Youla derbi öncesi yıkıldı
Rıza Çalımbay, sezon başında Gençlerbirliği'nden büyük umutlarla transfer edilen, ancak siyah-beyazlı takımda henüz istenileni veremeyen Youla hakkında şöyle konuştu: "İstatistiklere bakın, Youla Gençlerbirliği'ndeyken Fenerbahçe'ye, Galatasaray'a, Beşiktaş'a sürekli gol atıyordu. Demek ki bu adamda bir şey var. 23 yaşında gencecik bir futbolcu ama mesela Fenerbahçe maçı için İnönü Stadı'na gelirken otobüs trafikte durdu ve genç bir taraftar otobüsün camına vurup 'Bu Youla'yı oynatma' diye bağırdı. Maçtan önce olan böyle olaylar ister istemez Youla'yı olumsuz etkiliyor. Taraftarın da Youla'ya yardımcı olması lazım. Ben O'na söylüyorum 'hata yap, 2-3 tane top kaptır, önemli değil, ama sen işinebak' diye."
 
Fenerbahçe'yi sahasına hapsettik
Genç teknik adam, Fenerbahçe derbisiyle ilgili görüşlerini ise şöyle açıkladı: "Ben ilk yarıda da Fenerbahçe'nin o kadar üstün olduğunu düşünmüyorum. 1-2 pozisyon verdik Fener'e, onlarda da bizim hatalarımız vardı. Oyun üstünlüğü bizdeydi ama ileride çoğalamıyorduk. İkinci yarı tabii taktik değişikliği yaptık, ileride daha çok çoğaldık, bir sürü pozisyon yakaladık ve Fenerbahçe'yi sahasından çıkarmadık. Bir de tabii Fenerbahçe'de Anelka vardı. Anelka hakikaten müthiş oynadı ve bir de bizim son maçlarımızda sahanın yıldızı hep rakip kaleciler oluyor. Bu maçta da Volkan mükemmel oynadı."

Rıza Çalımbay kalıyor
Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu,  teknik direktör Rıza Çalımbay ile yollarını ayıracakları yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Siyah-beyazlı kulübün resmi internet sitesinde, yönetim kurulu imzasıyla yapılan açıklamada, "Bugün yazılı basında yer alan, teknik direktörümüz Rıza Çalımbay ile yollarımızı ayıracağımız şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Her fırsatta sevgili hocamız Çalımbay'a güvenimizin sonsuz olduğunu ifade ettiğimiz halde, bugün basında yer alan bu yalan haberler, tamamen futbol takımımızda huzursuzluk yaratma çabasıdır" denildi.

Açıklamada ayrıca, basında isimleri yer alan teknik direktörlerle hiçbir görüşme yapılmadığı, böyle bir düşüncenin de olmadığı belirtilerek, "Çalımbay ile hedeflerimize ulaşacağımıza olan inancımız tamdır" ifadelerine yer verildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137