01 Mayıs 2009 Cuma 00:00
Gergin bekleyiş sürüyor
İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamaları için gergin bekleyiş günlerdir sürüyor. Bugün Taksim Meydanı ile DİSK Genel Merkezi önünde yaşanacaklar merakla bekleniyor. ~|~

 

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, ısrarla Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlama taleplerini ilettiklerini belirterek, "Asla gerginliğin tarafı olmayacağız, en ufak şiddet içeren yaklaşımın içinde olmayacağız ve özüne uygun, özgür ortamda yarın Taksim'de olmak istiyoruz" dedi.

Çelebi, KESK Genel Başkanı Sami Evren ile Taksim Hill Otel'de basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Çelebi, 1 Mayıs kutlamalarının bu yıl 100. yıl dönümünün kutlanacağını belirterek, üzerlerine önemli bir görev düştüğünü söyledi.

Çelebi, 1 Mayıs'ı ısrarla Taksim'de kutlama taleplerini ilettiklerini, bütün diyalog girişimlerinde yer aldıklarını, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve İstanbul Valisi Muammer Güler ile görüştüklerini hatırlattı.

Süleyman Çelebi, "Yarın saat 10.00'da Pangaaltı'da toplanacağız. Makul bir sayıda olacağız. Bu sayı diğer örgütlerle kıyaslanmamalı. Asla gerginliğin tarafı olmayacağız, en ufak şiddet içeren yaklaşımın içinde olmayacağız ve özüne uygun özgür ortamda yarın Taksim'de olmak istiyoruz" diye konuştu.

İstanbul'da metro seferleri yapılmayacak
1 Mayıs kutlamaları nedeniyle İstanbul'da toplu taşımada yeni düzenlemeye gidildi. İstanbul'da Valilik ve sendikaların Taksim Meydanı konusunda anlaşmalarının ardından toplu ulaşım düzenlemeleri de belli oldu.

Kentte bugün Şişhane-Taksim ve Mecidiyeköy-Taksim metro seferleri saat 05:30'dan itibaren yapılmayacak. Metro hattı, Mecidiyeköy-Atatürk Oto Sanayi sitesi arasında çalışacak.

Kabataş-Taksim Füniküler sistemi, İstiklal Caddesi'ndeki nostaljik tramvay, Kadıköy-Moda arasındaki tramvay çalışmayacak.

Ayrıca, İstanbul Deniz Otobüsleri'ne (İDO) ait Kadıköy-Beşiktaş-Adalar iskelesinden yapılan vapur seferleri sabah 08'den itibaren, emniyetin belirleyeceği başka iskeleden yapılacak.
İETT otübüsleri ise Taksim meydanında bekleme yapmayacak.

1 MAYIS DAHA İYİ VURGULANMALI
Türkiye Kamu-Sen'den yapılan açıklamada, "Bu sene yaşanan ekonomik kriz nedeniyle 1 Mayısın anlam ve öneminin daha iyi
vurgulanması gerektiği" belirtildi.

Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Kamu-Sen'in bu yıl 1 Mayıs'ı Türk-İş'le birlikte Kadıköy meydanında kutlayacağı belirtilerek tüm çalışanların "1 Mayıs" gününü kutlandı.

Her yıl milyonlarca çalışan tarafından kutlanan 1 Mayıs'ın, bu yıl daha çok nerede kutlanacağı konusunda tartışmalarla gündeme geldiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye Kamu-Sen olarak bu konuda 1 Mayıs'ın Türkiye'nin her karesinde kutlanmasının önemli olduğunu, bu kapsamda 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasının anlamlı olacağı görüşündeyiz. Ama bu konunun 1 Mayıs'ın gerçek anlam ve önemini unutturacak şekilde inatlaşma noktasına taşınmasını üzüntüyle karşılıyoruz.


Bu sene yaşanan ekonomik kriz nedeniyle 1 Mayıs'ın anlam ve öneminin daha iyi vurgulanması gerektiğine inanıyoruz. Ve 1 Mayıs'ın anlam ve öneminin, yaşanabilecek çatışma manzaralarına kurban edilmemesi temennimizi vurguluyoruz. İşsizliğin had safhaya ulaştığı, tarihin en yüksek işsizlik rakamlarına ulaşıldığı, çalışanların işlerini kaybetme korkusu yaşadığı günümüzde, amaç bir
bütün olduğumuzu göstermektir. İşçisi, memuru, emeklisi, dul ve yetimi ile tüm çalışanlar, tek bir yumruk olduğunu göstermelidir."

DİĞER AÇIKLAMALAR-

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli de yaptığı yazılı açıklama, halkın ve bütün çalışanların Emek ve Dayanışma Bayramını kutladı.
"Emperyalizmin, emeği yok sayarak sendikasızlaştırmayı ve taşeronlaştırmayı hedeflediğini" öne süren Adıbelli, Türkiye'de işsizliğin ve
yoksulluğun had safhaya ulaştığını, bütün emekçilerin gelecek kaygısı içinde olduğunu kaydetti.

Tarım Orkam-Sen den yapılan açıklamada da Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinin en yüksek işsizlik oranı ile karşı karşıya olduğu ileri sürülerek, "30 yıl aradan sonra 1 Mayıs'ın tatil edilmesi elbette önemli bir gelişmedir. Ancak bunun verilen mücadelelerin sonucu olduğu unutulmamalıdır. 1 Mayısı Emekçi Bayramı olarak tatil etmek zorunda kalan Hükümet, ülkenin alanlarını sadece ülkenin emekçilerine yasaklama tutumunu sürdürmektedir" görüşüne yer verildi.

Türk Harb-İş Merkez Yönetim Kurulunun açıklamasında da 1 Mayısa küresel krizin yarattığı sorunlarla girildiği belirtilerek, krizin yarattığı sonuçların sadece işsizliğin artmayacağı, daha çok insanın düşük ücretlerle ve genellikle gündelik veya düşük statülü, kayıt dışı ve güvencesiz koşullarda çalıştırılacağı kaydedildi.

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Yusuf Engin de "1 Mayıs'ın iç çatışmaların değil, tüm emekçilerin hep birlikte dayatmalara karşı gösterdiği direnişin, insanca yaşanacak bir dünya için yapılan ortak mücadelenin, dengeli gelir dağılımının, örgütlenme özgürlüğünün, barışın, demokrasinin, daha demokratik bir Türkiye'nin haykırışı olması gerektiğini" vurguladı.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odasından yapılan açıklamada ise "Her krizde hepimizin içinde olduğu aynı gemiden bahsedilir. Bugün sermayenin ve Hükümetin krizin görünür hale gelip kendileri tarafından da teğet geçmediğinin kabul edilişinden sonraki ilk 1 Mayıs. Bugün, geminin yanaştığı bu limanda emekçilerin ve ezilenlerin gemiden inmeleri için bir fırsat olarak görülmelidir" ifadesi kullanıldı.

Elektrik Mühendisleri Odası'ndan (EMO) yapılan yazılı açıklamada da kriz dönemlerinde emekçi kesimlere daha fazla yük bindirildiği belirtilerek, "1 Mayıs'ın temsil ettiği değerlere bugünkü kriz ortamında her zamankinden daha fazla ihtiyaç bulunmaktadır" denildi.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100