14 Aralık 2001 Cuma 00:00
?Gerginlik' ve ?buhran' dönemlerinde de seferberlik ilan edilecek
Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğünde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tüzük, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Değişiklikle, Tüzüğün kapsamı genişletildi. Seferberlik ve savaş hallerinde devletin bütün güç ve kaynaklarının barış durumundan seferberlik ve savaş durumuna en çabuk ve etkin biçimde geçmesini sağlayacak hazırlıkların barıştan itibaren yapılması usul ve esaslarını, seferberliğin ilanının duyurulması, görevli teşkilatı, kamu idare, kurum ve kuruluşlarıyla özel kurum ve kuruluşlar ile buralarda görevli personelin, yurttaşların yetki, görev, sorumluluk veyükümlülükleriyle bunların kullanılması, yapılması ve uygulanması hususlarını" içeren Tüzüğün kapsamına "gerginlik ve buhran dönemlerinde alınacak tedbirler" de eklendi.

Gerginlik ve buhran dönemlerinin kapsamı

Tüzük değişikliğinde, gerginlik ve buhran dönemleri şöyle tanımlandı:

Gerginlik dönemi: Milli menfaatleri içte ve dışta olumsuz yönde etkileyecek olayların, ülkeyi bir buhran durumuna gö~|~türecek tarzda tırmanması hali.

Buhran dönemi: Milli menfaatleri doğrudan veya dolaylı olarak tehdit eden veya etmesi muhtemel olan iç ve dış olay veya olayların ayrı ayrı veya birlikte vuku bulduğu haller.

Tüzük değişikliğiyle, Genelkurmay Başkanlığı'nın seferberlik ve savaş hali için yapılacak hazırlıklara ilişkin görev, yetki ve sorumluluklarını belirleyen maddeye bir fıkra eklendi.

Fıkra şöyle:

"Genelkurmay Başkanlığı, seferberlik ve savaş halinin henüz ilan edilmemiş olduğu, ancak savaşı gerektirebilecek bir durumun baş gösterdiği gerginlik ve buhran dönemlerinde, kısa zamanda hazırlıkların tamamlanabilmesi ve noksansız olarak üst düzeyde harbe hazır olunması amacıyla ihtiyaç duyulacak araç, mal ve hizmetlere ilişkin olarak, seferberlik ve savaş halinde Türk Silahlı Kuvvetleri harekat kontrolüne girecek olan kamu kurum ve kuruluşlarının imkanlarından Bakanlar Kurulu kararı ile yararlanır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.