09 Nisan 2011 Cumartesi 00:00
Gıda fiyatları tehdidi
Türkiye'nin neredeyse tüm gıda gruplarında kendine yeter olmadığı,
şu veya bu oranda ithalat yaptığı gerçeği göz önüne alındığında gıda fiyatlarındaki artışın, Türkiye için çok ciddi bir tehdit oluşturduğu açıklandı ~|~ Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Şahin Yeter, Türkiye'nin şeker dışındaki tüm gıda gruplarında kendine yeter olmadığını, şu veya bu oranda ithalat yaptığı gerçeği göz önüne alındığında gıda fiyatlarındaki artışın, Türkiye için çok ciddi bir tehdit olduğunu söyledi. Yeter, 'Gıda Fiyatlarındaki Artış ve Küresel Açlık' konulu söyleşide yapmış olduğu konuşmasında; dünyada açlık ve yoksulluğun, insanlık tarihi kadar eski olduğunu dile getirdi. Küreselleşmeyle birlikte tarım ve tarım dışı ürün fiyatlarındaki makasın, tarımcılar, kırsal kesimde yaşayanlar aleyhine geliştiğine dikkat çeken Yeter, tarımın saniyeden aldığı girdilerin fiyatlarıyla çiftçinin tükettiği ürünlerin fiyatları artarken, tarım ürünleri fiyatlarınınsa önemli bir artış göstermediğini vurguladı.
Tarım ürünlerindeki fiyatların, 2008 yılındaki elverişsiz iklim koşulları, artan talep, biyoyakıt üretimi için tarım alanlarının ayrılması gibi nedenlerle önemli ölçüde arttığını hatırlatan Şahin Yeter, gıda krizinin de dünyanın gündemine girdiğini dile getirdi. Yeter, "2009 yılında göreli olarak dünyada iyi bir hasat yılının yaşanmasına bağlı olarak gıda fiyatları kısmen durulmuş, 2010 yılına gelindiğindeyse yine önemli ölçüde artmıştır. Bugün gıda ürünleri daha genel olarak tarım ürünleri fiyatlarındaki artışın artık kalıcı olduğu, bu eğilimin kronikleşeceği, fiyat atışlarının enflasyon artışının üzerinde seyredeceği kabul görmektedir" dedi. Gıda fiyatlarındaki artışın neden olacağı sosyal sorunların boyutu nedeniyle öncelikli sorun, birincil bir tehdit olarak algılandığını ifade eden Şahin Yeter, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki ayaklanmalarda gıda fiyatlarında artışın yol açtığı yoksulluk ve açlığın önemli bir payı olduğunun kabul edildiğini, söz konusu ayakların sadece bu bölgeyle sınırlı kalmayıp, Güney Asya ülkeleriyle diğer azgelişmiş ülkelere de sıçramasının öngörüldüğünü anlattı. Yeter, gıda fiyatlarının reel olarak 1990'dan bu yana 2.3 kat arttığını, bu artışın şekerde 4.4 kat, yağda 2.8 kat, tahıllarda 2.5 kat, sütte 2.2 ve ette de yüzde 70 oranında kendisini gösterdiği bilgisini de verdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100