24 Haziran 2014 Salı 00:08
Gizli kapaklı satış!

HABER MERKEZİ

AKP Hükümeti, Merkezi Irak Hükümeti’nin uluslararası tahkime gitmesine rağmen Kuzey Irak’ta çıkan petrolün uluslararası piyasada pazarlanmasına aracılık etmeye devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün Ankara’da Bakanlığın Coğrafi Bilgi Sistemi Projesi ve yeni internet sayfasının tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada, birinci tankerin satışından elde edilen yaklaşık 97 milyon doların 93 milyon dolarının şu anda Halkbank’a yatırıldığını ifade ederek, “Bu para, hem Bağdat’a dekont edilen hem de Erbil’in bilgisinde bulunan paralardır. Irak petrolüne karşı Irak’ın geliri için oluşturulan paralardır. Kargolar gittikçe onların paraları da Halkbank’a yatırılacak” dedi. Petrolün Kuzey Irak’tan gelişini, Ceyhan’da tankerlere yüklenişini anbean takip eden Taner Yıldız’ın “Petrolü kime sattıklarını bilmiyoruz!” demesi hem komik, hem de manidar bulundu. Zira petrolün indirimli fiyatla İsrail’e satıldığı biliniyor. Ceyhan’dan hareket eden tankerler, yükünü İsrail’in Aşkelon Limanı’na boşaltıyor.

‘Petrolün İsrail’e satılması bizi ilgilendirmez’

Taner Yıldız, Türkiye üzerinden sevk edilen Kuzey Irak petrolü konusundaki sorular üzerine, şu ana kadar 3 kargonun yüklendiğini ve adresleri için yola çıktığını söyledi. Dördüncü kargoyu Pazar akşam itibariyle yüklemeye başladıklarını ifade eden Yıldız, petrolün satıldığı ülkelere ilişkin sorulara karşılık şöyle konuştu: “Yüklenen kargo İsrail’e mi, başka ülkeye mi gitmiştir, bunlar Türkiye’nin problemi değil. Çünkü petrol Irak’ın petrolü, ihaleyi açan ve satan da Iraklı kardeşlerimiz. Onların her türlü tasarrufları kendi bünyeleri içerisinde söz konusu... Belki kargo İsrail’e gitmiş olabilir ama sattıkları nokta başka olabilir. Petrol borsasına giren bir mal, birinci, ikinci elden farklı sahipliklere doğru gidebilir. Biz Türkiye olarak bu kısmıyla ilgilenmiyoruz. Genel Akdeniz piyasasına sattıklarını söylediler ve şu anda Kerkük Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı’ndaki boş kapasitenin Kuzey Irak tarafından kullanılması dolayısıyla Bağdat’ın da yüklerini hafifletmesi açısından önemli olduğu kanaatindeyiz. Oradaki siyasi istikrarın son 3 haftada çok ciddi bozulması enerji sektörünü etkilemektedir. Biz de bunları yakından takip ediyoruz.”

Günde 2.6 milyon varil geliyor

Bakan Yıldız, Kuzey Irak’tan sevk edilen ve Ceyhan’da depolanan petrolün 2.6 milyon varillere kadar çıktığını, kargoların ise birer milyon varil olarak yüklendiğini söyledi. Günlük 120 bin varil civarında bir sevkiyat gerçekleştiğini ifade eden Yıldız, Ceyhan’daki petrolün miktarının ortalama 1.8-2 milyon varil civarında değiştiğini belitti. Yıldız, tanklarda 1 milyon varilin üzerinde depolama kapasitesi bulunduğunu bildirdi.

Kuzey Irak neden sakin?

Öte yandan IŞİD terör örgütü Irak’ı kasıp kavururken Peşmerge bölgesinde herhangi bir hareketliliğin olmaması manidar karşılanıyor. Oysa henüz 2 hafta önce ülkenin bir numaralı gündemi buradan çıkarılan petroldü. Barzani yönetimi Irak anayasasını ihlal ederek Irak’ın Kuzeyinden çıkardıkları petrolü Türkiye üzerinden dünyaya pazarlamaya başlamıştı. Irak hükümeti de konuyu uluslararası yargıya taşırken Peşmergenin petrolü İsrail’e gönderdiği ortaya çıktı. Böylece Türkiye’nin Irak petrollerinin İsrail’e aktarılmasında köprü görevi gördüğü belirlendi. Ceyhan’dan yola çıkan petrol yüklü tankerler İsrail’in Aşkelon Limanı’na gidiyor ve yükünü boşaltıyor.

Irak’tan Türkiye’ye dava

Ankara’nın Barzani ile İsrail arasında adeta kurye vazifesi rolüne soyunması Türkiye için ciddi tehditleri de beraberinde getirdi. Bağdat yönetimi, Ankara’nın Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi petrolünün uluslararası pazarlara ihraç edileceğini duyurmasının ardından Türkiye’ye dava açmıştı. Irak Petrol Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti ve devlete ait boru hattı işletmecisi BOTAŞ hakkında Uluslararası Ticaret Odası (ICC) nezdinde tahkime dava açılması başvurusunda bulunulduğu” belirtilmişti.

20 dolar daha ucuza satılıyor

Kuzey Irak petrolü İsrail’e 20 dolar daha ucuza satılıyor. Küresel petrol piyasasında IŞİD’ın Irak’taki faaliyetleri nedeniyle petrolün varil fiyatı 115 doları aştı. Oysa 1 milyon varillik ilk tankerden 97 milyon dolar gelir elde edildi. Yasal ihracat olsaydı 115 milyon dolar gelir sağlanması gerekiyordu. Yaklaşık 4 milyon dolar da nakliyeye ve diğer masraflara gitti. Öte yandan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi (Erbil yönetimi), her yıl Irak Merkezi Yönetimi’nden 30 milyar dolar talep ediyor. Bağdat yönetimi bu rakama sıcak bakmayarak, Bölgesel Yönetim’den bütçe kısıtlamasına gitmesini istiyor. Bunun üzerine Bölgesel Yönetim, Türkiye üzerinden petrol satışını gündeme getirdi. Irak Anayasası’na göre Kuzey Irak’ta üretilecek petrolden elde edilecek gelirlerin yüzde 19’u Bölgesel Yönetim’e, yüzde 81’i ise Merkezi Yönetim’e gitmesi gerekiyor. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, Bağdat’a “Eğer her sene merkezi bütçeden bana 30 milyar dolar tahsis etmezsen, ben de sattığım petrolden sana pay vermem” diyerek, blöf yapıyor. AKP Hükümeti de, petrol akışına ve satışına aracılık ederek, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nden yana tavır alıyor ve böylece Erbil adına Irak Merkezi Hükümeti’ni köşeye sıkıştırmaya çalışıyor.  

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.