17 Ağustos 2006 Perşembe 00:00
Gözardı edilen tehlike
Hayat kaynaklarımız konumundaki akarsularımız kanalizasyon, evsel ve sanayii atıklar ve erozyon nedenlerinden ötürü ciddi tehdit altında. Acil önlem alınması şart. ~|~

 

 


Su kaynaklarının kirlenmemesi için önlem alınması gerektiği, aksi halde ekolojik yapılarının bozulacağı bildirildi. Çukurova'da tarımsal sulama için büyük önem taşıyan Ceyhan Nehri'nin özellikle evsel ve sanayi atıkları ile tehdit altında bulunduğu belirtildi. Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinden doğan Ceyhan Nehri'nin karşı karşıya bulunduğu en önemli etkenin bölgedeki nüfusun artması ve fabrikaların çoğalması olarak değerlendiriliyor.

Kanalizasyon nehre bırakılıyor
Elbistan Belediye Başkanı Abdullah Paksoy, Elbistan'ın içme suyunu nehrin kaynağından aldığını, şehir kanalizasyonunun Karaelbistan beldesi civarında Ceyhan'a bırakıldığını belirtti.
Kahramanmaraş İl Çevre Müdürlüğü yetkilileri, özellikle il merkezinde kurulan çok sayıda fabrikanın arıtma tesisi kurmaması ve evsel atıklar için arıtma tesisi bulunmaması nedeniyle Aksu Çayı'nın büyük bir kirlilik tehdidi altında olduğunu belirttiler.

Akan su değil, atık
Türkiye'nin iplik üretiminin üçte birini gerçekleştiren Kahramanmaraş'taki toplam 550 civarında fabrika ve tesisin Aksu Çayı'nın kirliliğinde önemli etkisi bulunduğu belirtildi. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Balduk, topraklarının ve su kaynaklarının zarar görmesini istemediklerini belirterek, "Arıtmada, çağdaş teknolojiye uygun tesisler kurulmalıdır. Bu yöndeki çalışmalarımız devam ediyor" dedi.
Fırat Nehri risk altında
Adıyaman Çevre ve Orman Müdürü Harun Dindar da açıklamasında, Adıyaman'ın en büyük akarsuyunun Fırat Nehri olduğunu hatırlatarak, erozyon, kum ocakları, yerleşim yerleri atık suları ile bilinçsiz kullanılan tarım ilaçlarının, başlıca kirlenme sebebi olduğunu anlattı. TEMA Gaziantep Temsilcisi Sait Köse ise yeterli ağaçlandırma olmadığı için erozyonla gelen toprakların Fırat Nehri üzerindeki barajların dibine çökelmesinin kirliliğe yol açtığını söyledi.

Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı
Eskişehir'de Sakarya Nehri ile Porsuk Çayı'nda yapılan ölçümlerin kirlilik alarmı verdiği belirtildi. Devlet Su İşleri (DSİ) 3. Bölge Müdürü Necmi Özgül, "Sakarya Nehri'ne karışan Ankara Çayı'nın, suyu kirlettiğini tespit ettik. Suyu genellikle lağım suları ve fabrika atıkları kirletiyor. Sakarya Nehri, genelde tarımsal sulamada kullanılıyor. Bu kirli su ile sulanan tarımsal arazilerde birkaç yıl belki bir şey olmaz, ancak uzun vadede toprak verimliliğini ve ürün kalitesini düşürür" dedi. Özgül, Porsuk Çayı'nın da normal değerlerin üstünde kirli çıktığını bildirdi.

Kızılırmak'ı insanlar kirletiyor
Sivas il sınırları içerisinden geçen Kızılırmak, Yeşilırmak, Yıldız Irmağı, Tecer Irmağı, Kelkit Çayı, Tohma Çayı ve Tozanlı Çayı gibi su kaynakları, atıklar ve bilinçsizlik nedeniyle kirlilik tehdidi yaşıyor.

Ege'nin akarsuları da perişan
Ege Bölgesi'ndeki nehir ve derelerin tamamına yakınının, arıtma tesisi bulunmayan sanayi kuruluşları ve çarpık kentleşme ile oluşan kirlilikle karşı karşıya olduğu bildirildi. Ege Bölgesi'nin en önemli nehirlerinden birisi olan Gediz, kirlilikten en fazla etkilenen su kaynaklarının başında yer alıyor. Ege Denizi'ne dökülen Büyük Menderes Nehri de yoğun bir kirlilik yaşıyor.
Geçmişte, berrak sularında sazan ve turna balıklarının yaşadığı Simav Çayı, sanayi ve evsel atıkların bilinçsiz bir şekilde boşaltılması nedeniyle günümüzde siyah akıyor.

Kanalizasyon ve çöp etkiliyor
Zonguldak, Bartın ve Karabük'ten geçenakarsular, çöp ve kanalizasyon atıklarıyla kirleniyor. Zonguldak'ta Üzülmez Deresi, kanalizasyon atıkları ile kirleniyor. Karadeniz'e dökülen derenin kirlenmesini önlemek için çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca, kent merkezindeki Üzülmez Deresi'nin2008 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanan tesisle arıtılacağını söyledi.
Karabük'ün kent merkezinde Araç Irmağı ve Soğanlı Çayı'nın birleştiği Yenice Irmağı'nda da kanalizasyon, tavuk çiftliği ve fabrika atıkları nedeniyle kirlilik yaşandığı bildirildi.
Tekirdağ'ın Çerkezköy ve Çorlu ilçesinde yerleşmiş sanayi kuruluşları dan atık sularını Çorlu Deresi'ne deşarj ediyor ve dere de Ergene Nehri'ni kirletiyor.

Karadeniz'de durum
Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan, dünya çapında korunmada öncelikli 200 ekolojik alandan biri olarak ilan edilen Fırtına Vadisi ve deresi, taş ocakları ve kaçak kum alımları nedeniyle tehdit altında bulunuyor.

Kaçkar ve Verçenik dağlarından başlayan ve çok sayıda akarsuyun şelaleler yaparak karıştığı Fırtına Deresi, bitkisel çeşitlilik ve yaban hayatıyla, çok önemli bir ekolojik alan oluşturuyor. Giresun'un en önemli su havzalarından biri olan 60 kilometre uzunluğundaki Aksu Deresi, Karagöl Dağları'ndan doğup, Yavuzkemal beldesi, Dereli ilçesi ve Duroğlu beldesi merkezinden geçerek, Giresunkent merkezinden denize dökülüyor. Yetkililer, dere kenarında hızla artan yapılaşmaya dikkati çekerek, söz konusu evlerdeki atık suların, Aksu Deresi'ne karıştığınısöylediler. Samsun'un doğu tarafında bulunan ve kent içinden geçen Mert Irmağı'nda herhangi bir kirlilik unsuruna rastlanmadığını bildirildi. Bu arada, Ordu'dan denize dökülen Melet Irmağı'nda yaşanan en önemli kirlilik nedeninin Sivas'da bir tesisden kaynaklandığı iddia edildi.

Erozyon da önemli aktör
Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki bazı nehirlerde yaşanan kirliliğin en önemli nedeninin erozyon ve evsel atıklar olduğu bildirildi. Çevre ve Orman İl Müdürlüklerinden alınan bilgiye göre, Erzurum'dan geçen Çoruh Nehri'nde özellikle ilkbahar döneminde meydana gelen erozyon nedeniyle kirlilik yaşanıyor. Karın erimesi ve aşırı yağışlar nedeniyle aşınan toprağın karışması nedeniyle bulanık bir görünüme bürünen Çoruh Nehri'nde yaşanan kirliliğin diğer önemli nedenleri arasında, kanalizasyon ve evsel atıklar yer alıyor. Erzurum'dan geçen Karasu Nehri'nde de kirliliğin giderek arttığı, nehirde 4. seviyede kirliliğin yaşandığı belirtildi. Allahuekber Dağları'ndan doğan, Ardahan'dan geçen ve Hazar Denizi'ne dökülen Kura Nehri'nde de kirliliğin üst düzeyde olduğu ve en önemli nedenleri arasında hayvan gübrelerinin nehrin suyuna karışması olduğu kaydedildi.

Fırat temiz, Dicle kirli
Erzincan ovasından geçen ve iki yandan Mercan, Kom, Cimin, Pahnik ve Sürperen suları ve Çardaklı Deresi ile beslenen Fırat Neni'nin suyunun, kullanılabilir oranda temiz olduğu kaydedildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Dr. Memduh Iğırcık, Türkiye'nin en uzun akarsularından biri olan Dicle Nehri'ne bölgedeki eğimli arazilerdeki gübrelenmiş tarım alanlarından bilinçsiz sulama nedeniyle tonlarca toprağın karıştığını bildirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100