07 Temmuz 2004 Çarşamba 00:00
Güle güle bebek!

Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de doğurganlık oranı gittikçe düşüyor. Ülkemizde doğurganlık oranı 2.2 çocuğa düştü. Bu da Türkiye'nin nüfusunun bundan böyle çok az arttığı anlamına geliyor

Hacettepe Nüfus Etütleri Ensititüsü'nce "nüfus yapısı, yaş, sağlık hizmetlerinin kullanımı, kadın ve çocuk sağlığı düzeyi, bebek ölümlülüğü gibi sağlık göstergelerine" ilişkin, 5 yılda bir hazırlanan Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması'nın 2003 ön raporu yayımlandı. Atatürk Araştırma Hastanesi'nde düzenlenen toplantıda, araştırma sorumlusu Doç. Dr. Banu Ergöçmen ile Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Hizmetleri Genel Müdürü Rıfat Köse, sonuçlara ilişkin bilgi verdi. Buna göre, 2000 nüfus sayımı verileri doğrultusunda, çocuk nüfusunda azalmaya karşın, nüfusun yüzde 64'ünü 15?64 yaş grubu oluşturuyor.
Bebek istenmiyor!
Yetişkin bir kadının,~|~ "üreme çağı sonunda sahip olacağı çocuk sayısını gösteren" toplam doğurganlık oranı da 2.2 çocuğa düştü. Ayrıca araştırmaya katılan kadınların yüzde 72.6'sı başka çocuk istemediklerini belirtti.
Aile planlamacıları başardı
Doğum kontrol yöntemlerine bakıldığında da kadınların hemen hepsinin gebeliği önleyici yöntemleri bildiği ve yüzde 71'nin "bir yöntemle" korunduğu görülüyor. Bu da aile planlamacılarının Türkiye'deki faaliyetleri ile Türkiye nüfusunu kontrol altına almada başarılı olduklarını ortaya koyuyor.
Çocuklarımız kısa
Araştırmada, Türkiye'deki çocuklar arasında görülen "bodurluk" sorununa da dikkat çekildi. Türk çocuklarının gelişmiş ülkelerdeki akranlarına göre kısa boylu olduğu belirtildi. Türkiye'de, 1988 öncesinde 1 canlı doğuma karşılık 77 bebek, 1 yaşını doldurmadan yaşamını yitirirken, bu araştırmaya göre, 1998?2003döneminde bebek ölüm hızı binde 28.3'e düştü. Yenidoğan bebek ölüm hızı ise binde 16.8'e düşmesine rağmen bebek ölümleri arasında en büyük orana sahip olmasının, "güvenli annelik hizmetlerinin güçlendirilmesi ve bütün doğumların kaliteli hizmet sunan sağlık kuruluşlarında yapılası gerekliğini ortaya koyduğu" vurgulandı.

5 çocuk babası Sağlık Bakanı Recep Akdağ da daha sonra araştırma verilerini değerlendirdi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde doğum hızının 3.7çocuk ile hala yüksek bir düzeyde olduğuna dikkati çeken Akdağ, Türkiye genelinde 2.2 ile hedeflenen rakama yaklaşıldığını ancak bu bölgelerde daha ciddi çalışmalar yürütmek gerektiğini söyledi.

Avrupa'da ve AB'deki durum
2002 yılındaki verilere bazı Avrupa ülkelerindeki doğurganlık oranı

%1.89 Fransa

%1.75 Norveç

%1.73 Hollanda

%1.72 Danimarka

%1.72 Finlandiya

%1.65 İsveç

%1.40 Avusturya

%1.31 Almanya

%1.30 Macaristan

%1.24 Polonoya

%1.23 İtalya

%1.19 Slovakya

%1.17 Çek Cumhuriyeti

%1.10 Ukrayna
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.