18 Temmuz 2012 Çarşamba 12:14
Güllük Lagünü mercek altında
Türkiye\'de her geçen gün artan sanayileşme, çarpık şehirleşme, plansız yapılan projelerden dolayı çok hassas olan göller, lagünler ve akarsuların olumsuz olarak etkilendiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Nedim Özdemir, \"Özellikle insan aktiviteleri sonucu oluşan çevre kirliliğinden, sulak alanlar önemli ölçüde olumsuz etkilenmektedir. Sulak alanlara ilişkin bilimsel veri eksikliği ise, günümüzde bir lagün-havza yönetimi planlamasını imkansız hale getirmektedir. Bu çalışma Muğla\'da hem lagün-havza yönetimi için bir araştırma olacak hem de Güllük Lagününün Güllük Körfezi\'ne getirdiği tahmini kirlilik yükünün belirlenmesini sağlayacaktır\" dedi.
Son yıllarda basında sıkça yer alan Güllük Körfezi Kıyıkışlacık\'ta yapılan ağ kafes balıkçılığının, çevreyi ve denizi kirlettiğine yönelik çıkan haberlere dikkat çeken Özdemir, \"2007 yılı Ocak ayında ağ kafeslerde görülen balık ölümleri balıkçılık sektörünü olumsuz etkiledi. Bu nedenle balık ölümlerinin ağ kafes balıkçılarından kaynaklandığı kanısı oluştu. Halbuki Güllük Körfezi\'nde yapılan ağ kafes balıkçılığında, büyük ölçekte ihracata yönelik olmasından dolayı, Avrupa Birliği standartlarında bir üretim gerçekleştiriliyor. Bunun yanında Güllük Lagünü ve çevresini ele aldığımızda ikincil konutların her geçen gün artması, Güllük limanın şehir merkezinden alınarak Güllük Lagünü\'nün yakınına inşa edilmesi, Bodrum Havalimanın varlığı, Milas ilçesi yerleşim biriminin evsel atık sularının arıtım tesislerinden arıtıldıktan sonra Sarıçay vasıtasıyla Güllük Lagünü deşarj edilmesi, Sarıçayın getirdiği mandıra suları, zeytin işleme tesislerinin çıkış sularının yeterince kontrol edilmeden, Güllük Lagünü vasıtasıyla Güllük Körfezi\'ne ulaşması gibi etkenleri ele aldığımızda Güllük Körfezi\'ni kirleten kaynağın sadece yapılan kültür balıkçılığından olmadığını görmekteyiz\" şeklinde konuştu.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı\'nın geçen yılın başında aldığı karar doğrultusunda mevcut ağ kafes işletmelerinin üretimlerini offshore (açık denizde) gerçekleştirildiğini belirten Özdemir, \"Bu çalışmada, ağ kafes işletmeciliğinin offshore diye tabir ettiğimiz açık denize taşınmasından sonra Güllük Lagünü başta olmak üzere Güllük Körfezi\'nde olumsuz çevresel şartlarının hala devam edip etmediğini araştırıyoruz\" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.