19 Haziran 2008 Perşembe 00:00
Gurbetçi fakirlik içinde
Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı'nın "Türk Göçmenler Arasında Fakirlik" başlıklı raporu yayınlandı. ~|~Türkiye Araştırmalar Merkezi Empirik Araştırmalar Bölümü Başkanı Dr. Martina Sauer ve Göç Araştırmaları Bölümü Başkanı Dr. Dirk Halm tarafından hazırlanan "Türk Göçmenler Arasında Fakirlik" başlıklı çalışması, TAM Vakfı'nca kamuoyuna tanıtıldı.

Türkler fakir!
Raporun sonuçları fakirlik tehdidinin Türk göçmenler arasında yüksek düzeyde yaygın olduğunu gösteriyor. Türkiye Araştırmalar Merkezi'nin Kuzey Ren Vestfalyada yaşayan bin Türk kökenli göçmen üzerinden derlediği sayılar, Türk nüfusun yüzde 42.5'inin, Almanya'da fakirlik sınırı sayılan 781 Avro'nun altında bir net gelirle yaşadığını gösteriyor. Bu oran Almanya Federal Hükümeti'nin zenginlik?fakirlik raporuna göre ülke genelinde yüzde 24 olmasına karşın, sosyal fonlarla yüzde 13'e çekilebilmiş durumda.
Fakirlik sınırının belirlenmesinde Avrupa Birliği'nce kabul gören, ülkenin ortalama gelir seviyesinden yüzde 60 daha az bir gelir sahibi olarak yaşama kriteri, Almanya'da 781 Avro'ya tekabül ediyor.

Eğitim arttıkça risk azalıyor
Alman Federal Hükümeti raporunda fakirliğe yol açan nedenler olarak çalışma durumu, düşük eğitim seviyesi ve ailevi durum sıralanıyor. İşsizler, düşük eğitimliler, yalnız yaşayan çocuklu bireyler ve üçten fazla çocuk sahibi gruplar risk grupları olarak sayılıyor. Türk göçmenlerin nüfus ve nitelikleri bu bağlamda büyük ölçüde risk grubu içinde yer almalarına neden oluyor. Türk göçmenler arasında gerçekleştirilen anketler eğitim seviyesi yükseldikçe fakirlik riskinin azaldığını ortaya koyuyor. Hiçbir eğitim almamış kişiler arasında yüzde 59.8 olan fakirlik, yüksek öğrenimlilerde yüzde 16.7'ye geriliyor.

İşsizlik yüksek oranda
Almanya'da çalışma yaşında bulunan Türkler arasında yüzde 78'i iş yaşamına katılma imkanı bulabilirken, ülke genelinde bu oran yüzde 91 seviyesinde bulunuyor. Ülke geneli ile Türk göçmenler arasında uçurum mesleki dağılımda ortaya çıkıyor. Türk göçmenlerin yüzde 60'ı vasıfsız işçi iken, bu ülke genelinde yüzde 25 seviyesinde. Türklerin yüzde 30'u büro çalışanı olarak yaşamını kazanırken, Alman nüfusun yüzde 56'sı geçimini bu yolla sağlıyor.
Almanya genelinde Nisan 2008 itibari ile yüzde 8.1 olan işsizlik, yabancı pasaportlular arasında yüzde 18.6'ya yükseliyor. Tüm göçmenlerin yüzde 25'ini oluşturan Türkler, işsiz göçmenler arasında yüzde 31'lik bir orana sahip.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.